Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβάστε και θα καταλάβετε

 

Ιδιωτικοποιήσεις στο ΕΣΥ περιμένουν οι μεγάλοι της υγείας

 

και μετά μου λέτε οτι θα σταματήσουν την φοροδιαφυγή. Δεν θα κάνουν τίποτα απλα για γίνουμε Αργεντινή με τα σπίτια των πλουσίων σε ιδιωτικούς δρόμους και σεκιουριτάδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνουν τίποτα απλα για γίνουμε Αργεντινή με τα σπίτια των πλουσίων σε ιδιωτικούς δρόμους και σεκιουριτάδες.

 

Έτσι είναι και η Μπογκοτά.Οι πλούσιες συνοικίες σε κάνουν να νομίζεις ότι βρίσκεσαι στον παράδεισο, ωστόσο βρίσκεσαι στην Κολομβία!!!100 φορές πιό πλούσιες από τις πλούσιες της Ελλάδας.

 

ΠΑΣΟΚ ρε μούτρα!!!:lol:

 

Λαϊκή εντολή και λοιπά.Όλα για το μισθό.ΑΥΤΟΣ είναι ο Έλληνας.

 

Κλαίτε?Μην κλαίτε.Δείτε με τα μάτια σας και ζήστε το δράμα σας να γουστάρετε, όσοι το ρίξατε.

 

Failure is always an option.

 

Επιτέλους, τουλάχιστον ψηφίστηκε ένας νόμος που θα καθαρίσει τη χώρα.Μιλάμε ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα έρθει το κύμα να την ξεπλύνει, ΑΝ εφαρμοστεί ο ''εφαρμοστικός'' νόμος!!:lol:

 

Αν δεν εφαρμοστεί, εγώ την κάνω επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα που υπάρχουν 1.000.000 δημόσιοι υπάλληλοι και μερικά ακόμα εκατομμύρια συνταξιούχοι η πραγματική αγανάκτιση θα αργήσει λίγο ακόμα. Συγκεκριμένα δε θα εκδηλώνεται όσο θα ψηφίζονται μεσοπρόθεσμα και θα ξεπουλιέται δημόσια περιουσία. Ας μην κοροϊδευόμαστε όλοι έχουμε γονείς, θείους, αδέρφια ή φίλους δημόσιους υπάλληλους ή συνταξιούχους (αν δεν είμαστε και οι ίδιοι) και όλοι ανεξαιρέτως από αυτούς ανακουφίστηκαν από την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου. Ανακουφίστηκαν αυτοί γιατί αύριο θα μπεί το μηνιάτικο στο λογαριασμό τους και από μέσα μας και εμείς λίγο (έγω προσωπικά όχι και θα εξηγήσω παρακάτω) -άσχετα αν χτες ήμασταν στο Σύνταγμα- γιατί θα μας τσοντάρουν το ΤΣΜΕΔΕ και ότι άλλο χρειαστεί με τα σίγουρα λεφτά που θα πάρουν από το κράτος.

 

Η κυβέρνση αυτή τη στιγμή βασίζεται στον ωμό εκβιασμό της στάσης πληρωμών και της απαξίωσης των καταθέσεων σε περίπτωση επιστροφής στη δραχμή, πατάει δηλαδή στις ευαίσθητες χορδές της ελληνικής κοινωνίας. Το μεσοπρόθεσμο βολεύει βέβαια κυρίως τους κυβερνητικούς και αντιπολιτευόμενους κρατικούς αξιωματούχους όπως φυσικά και κάθε λογής Παναγόπουλους, Παπασπύρους και λοιπούς κοπρίτες κρατικοδίαιτους συνδικαλιστές και κομματόσκυλα, οι οποίοι θα συνεχίζουν να ζουν (και να κάνουν ζωάρες) με τα δανεικά. Θα συνεχίζουν επίσης να θρέφονται οι οικογένειες τους και οι φίλοι τους που έχουν διορίσει σε ΔΕΚΟ, υπουργεία και πανεπιστήμια. Οι υπόλοιποι προσκολλημένοι στις παρυφές αυτού του βρωμερού συστήματος (και στην ουσία θύματά του) στηρίζουν αναγκαστικά, εκβιαζόμενοι, για να μην επέλθει η κατάρρευση και πνιγούν όλοι μαζί. Το ξεπούλημα και τα μεσοπρόθσμα είναι φιλιά ζωής στον κλινικά νεκρό. Δίνουν απλά χρόνο σε κάποιους να βρουν τρόπο να την κάνουν μαζί με τα κλεμμένα.

 

Στο δίλημμα μεσοπρόθεσμα ή ''τανκς'' νομίζω ότι πρέπει να απαντήσουμε ''τανκς''. Προσωπικά προτιμώ να γίνει ''πόλεμος'' για ένα το πολύ χρόνο και μετά να ζήσω με αξιοπρέπεια παρά να υποδουλωθώ για τα επόμενα 30 χρόνια (δηλ. για όλη την ενεργή ζωή μου) σε ΔΝΤ, τρόικες και λοιπούς τοκογλύφους που ξαφνικά ήλθαν σαν ''σωτήρες'' για να με ξεφτιλίζουν στον τόπο μου όπως έκαναν οι άποικοι κάποιους αιώνες πρίν. Προτιμώ επίσης να χάσει η οικογένειά μου μέρος από τα χρήματά της (επιστροφή στη δραχμή και υποτίμηση) προκειμένου να είμαι ανεξάρτητος και να δουλεύω με αξιοπρεπή μισθό και όχι να με ''ταϊζει'' μέχρι να γεράσω. Κι ας μην έχω την άνεση να πηγαίνω για ψώνια στη Νέα Υόρκη όπως τα κάθε λογής ψώνια, προτιμώ λίγα και καλά εδώ αλλά ξαναλέω με αξιοπρέπεια. Προτιμώ ανταγωνιστική, ευέλικτη, παραγωγική και εξαγωγική οικονομία από το να είμαι εκμαυλισμένος καταναλωτής του Γερμανού και του Αμερικάνου και να γίνομαι υποτελής και δούλος του για να γράφει αυτός δείκτες ανάπτυξης και να συνεχίζει να με .....αγαπάει....

 

Για να εφρμόσουμε αυτή τη νοοτροπία χρειάζεται να είμαστε σίγουροι για τον ευατό μας, για τις δυνατότητές μας και να έχουμε όρεξη για δουλειά... Δυστυχώς οι περισσότεροι από εμάς περιμένουμε κάποιον σωτήρα να κάτι κάτι για εμάς χωρίς να το παλέψουμε και πολύ... πολλές φορές επειδή δεν μπορούμε κιόλας. Έχουμε γίνει μια γενιά μορφωμένων - ''αγράμματων'' με άπειρα τυπικά προσόντα και πολλές φορές κανένα ουσιαστικό. Δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε χειρωνακτική εργασία ως πτυχιούχοι. Ίσως ήταν και αυτό μέρος του κόλπου, η απαξίωση σε κάτι επέρχεται όταν αυξάνεται ραγδαία η προσφορά όπως έγινε και με τους εκατομμύρια σπουδαγμένους της Ελλάδας. Μια μορφωμένη τυπικά και αμόρφωτη ουσιαστικά μάζα χειραγωγείται και τρομοκρατείται πανεύκολα για έξι και οχτώ κατοστάρικα. Γιατί μια τέτοια μάζα δεν μπορεί να είναι ούτε παραγωγική ούτε ανταγωνιστική, θέλει απλά να βολευτεί....

 

Ας αποφασίσουμε τελικά είμαστε έτοιμοι για τον ''πόλεμο'' που διατυμπανίζουμε ή προτιμάμε την εκβιαστική και εξευτελιστική ''προστασία'' που απλόχερα μας προσφέρει η συμμορία του Στρος Καν, της Λανγκάρντ, της Μέρκελ και λοιπών σοσιαληστών και μη, όμοια με τη ''προστασία'' της μαφίας και των μπράβων στις καφετέριες και τα νυχτερινά κέντρα...

 

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι ακόμα και αν επιλέξουμε το δεύτερο, το πρώτο είναι πια αναπόφευκτο και θα επέλθει σα μοιραίο....

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση?

Η αγγελικη φυσιογνωμια που λεγεται Καγκελαριος Γερμανιας ηταν τοσο περιχαρης που 10 λεπτα, ειπαν οι ειδησεις ,πριν την ανακοινωση του αποτελεσματος εδωσε συγχαρητηρια στον Ελληνα ομολογο της

και χαρηκε-αν την βλεπατε ποσο περιχαρης ηταν ουτε το λοττο να κερδιζε

 

μα φυσικα η της κανανε δωρο φιλετα εκτασεις-ποσοστα σε κρατικες επιχειρησεις οπου αυτη δε φαινεται η

ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΡΕΥΣΤΟ πασαρε τα ελληνικα ακινητα βλεπε ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΕΟΤ -νησια -ΚΡΑΤΙΚΕΣ επιχειρησεις σε Γερμανους και αυτη πηρε τα μεσιτικα -νομιμα το ποσοστο της ξερεις το μετρητο εχει το καλο το κανεις οτι θελεις τα επενδυεις αλλου...η θα την ελεγξουν απο που τα πηρε?

 

Να κανω και αλλη ερωτηση?

Οι γερμανικες αποζημιωσεις για τις εκτελεσεις και τα 98 ολοκαυτωματα

το κεφαλαιο μονο οχι οι τοκοι ειναι δεκαδες δις (δεν λεω ποσο γιατι εχω ακουσει ολη τη γκαμα των αριθμων)))γιατι δε δινονται....

Καταλαβες κατοχη αλλα με το γαντι...με Εφιαλτες , δοσιλογους και

ΛΑΟ ΝΑ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΑ ΕΣΤΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ....

Link to comment
Share on other sites

 

Προτιμώ ανταγωνιστική, ευέλικτη, παραγωγική και εξαγωγική οικονομία από το να είμαι εκμαυλισμένος καταναλωτής του Γερμανού και του Αμερικάνου...

 

Για θυμίστε μου λίγο...όταν είχαμε την δραχμή είχαμε παραγωγική, ευέλικτη και εξαγωγική οικονομία??????? Ότι να'ναι λέμε μου φαίνεται και όπως νά'ναι τα θυμόμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Στη χώρα που υπάρχουν 1.000.000 δημόσιοι υπάλληλοι και μερικά ακόμα εκατομμύρια συνταξιούχοι η πραγματική αγανάκτιση θα αργήσει λίγο ακόμα. Συγκεκριμένα δε θα εκδηλώνεται όσο θα ψηφίζονται μεσοπρόθεσμα και θα ξεπουλιέται δημόσια περιουσία. Ας μην κοροϊδευόμαστε όλοι έχουμε γονείς, θείους, αδέρφια ή φίλους δημόσιους υπάλληλους ή συνταξιούχους (αν δεν είμαστε και οι ίδιοι) και όλοι ανεξαιρέτως από αυτούς ανακουφίστηκαν από την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου. ....

 

Δεν τα λες σοβαρά αυτά έτσι;

Προφανώς δεν έχεις κάποιο συγγενή συνταξιούχο, έτσι;

 

Έχεις δει άντρα να κλαίει στα 70 του που δεν το έχει κάνει ποτέ του; Από την ανακούφιση είναι;

 

Να κανω μια ερωτηση?

Η αγγελικη φυσιογνωμια που λεγεται Καγκελαριος Γερμανιας ηταν τοσο περιχαρης που 10 λεπτα, ειπαν οι ειδησεις ,πριν την ανακοινωση του αποτελεσματος εδωσε συγχαρητηρια στον Ελληνα ομολογο της

και χαρηκε-αν την βλεπατε ποσο περιχαρης ηταν ουτε το λοττο να κερδιζε

 

Αυτοί χαίρονται και εμείς δεν ανησυχούμε...

Θέλω να δω τις φάτσες τους όταν θα βγούνε 1.000.000 κόσμος στους δρόμους και θα πέσει η κυβέρνηση. Γιατί πρέπει να γίνει κι αυτό κάποια στιγμή... Είναι η Μόνη λύση

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ να γίνει ''πόλεμος'' για ένα το πολύ χρόνο και μετά να ζήσω με αξιοπρέπεια παρά να υποδουλωθώ για τα επόμενα 30 χρόνια (δηλ. για όλη την ενεργή ζωή μου) σε ΔΝΤ, τρόικες και λοιπούς τοκογλύφους που ξαφνικά ήλθαν σαν ''σωτήρες'' για να με ξεφτιλίζουν στον τόπο μου όπως έκαναν οι άποικοι κάποιους αιώνες πρίν.

 

Προτιμώ επίσης να χάσει η οικογένειά μου μέρος από τα χρήματά της (επιστροφή στη δραχμή και υποτίμηση) προκειμένου να είμαι ανεξάρτητος και να δουλεύω με αξιοπρεπή μισθό και όχι να με ''ταϊζει'' μέχρι να γεράσω.

 

Ποιός σου τα εξασφαλίζει αυτά?Με ποιά βάση τα παίρνεις αυτά ως δεδομένα?

 

Λοιπόν, κάτι που ΔΕΝ έχει συνειδητοποιήσει ακόμα ΚΑΝΕΙΣ σας, ειδάλλως δεν θα σπαζόσασταν με αυτά τα έκτροπα:

 

Οι Διεθνείς Οικονομίες δεν είναι προϊόντα συνομωσιών.Είναι αποτελέσματα συναλλαγών.Και τα δεδομένα δείχνουν ότι στην Ελλάδα οι συναλλαγές είτε θα έπρεπε να είναι περισσότερες για το επίπεδο ζωής που είχαμε τόσα χρόνια, είτε ότι το επίπεδο ζωής θα έπρεπε να είναι χαμηλότερο για τις δεδομένες συναλλαγές.

 

Είτε δηλαδή να ζήσουμε φτωχότερα ή να αυξήσουμε την παραγωγικότητα της χώρας, ή συνδυασμός αυτών των 2 κατά το δοκούν.

 

Το μοντέλο 1.300.000 δημόσιοι υπάλληλοι μόνιμοι& ευρύτερου δημοσίου ΔΕΝ μπορεί να τραβήξει άλλο σε συνάρτηση με το επίπεδο ζωής που ξέρουμε.

 

Ή λοιπόν ο Έλληνας θα γίνει ανταγωνιστικός και καινοτόμος, ή θα ζήσει φτωχότερα.

 

ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, θα ξεπουληθούν τα πάντα λόγω χρέους.Υπάρχει αντίρρηση σε αυτό ή θα ακουστούν πάλι νεοελληνικές πονηριές τύπου πολεμικών αποζημιώσεων ή κουρέματος?Αν υπάρχει, φάτε πιπέρι μέχρι το 2013.Εγώ δεν ψήφισα κανένα από αυτούς τους ξεφτίλες και την πληρώνω ίδια με όλους.

 

Ωστόσο, για να γίνει ο Έλληνας ανταγωνιστικός και καινοτόμος, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ.

 

Αλλά με Κράτος που το ρημάζουν πολιτικοί και πολίτες προσκυνημένοι, ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

 

ΑΥΤΟΣ είναι ο έλληνας.Πηγαίνετε στο Σύνταγμα να φάτε το πιπέρι σας λοιπόν, αντί να πάτε να πάρετε τις λίστες πολιτών μελών ΠΑΣΟΚ κ ΝΔ, στη συνέχεια πόρτα πόρτα σε κάθε ένα π@@στη από αυτούς και να του σπάτε τα γόνατα......Κορόιδα.....

Link to comment
Share on other sites

Terry, καλή ιδέα, εφόσον αναφέρεσαι στους 300. Συμβολικό το νούμερο, το πολιτικό προσωπικό που μας έφερε εδώ πρέπει να φύγει.

 

Καμία εταιρία δεν αναθέτει στο αποτυχημένο ΔΣ να σχεδιάσει και να εφαρμόσει πρόγραμμα ανάκαμψης - επέκτασης...

 

Κανένας εφοπλιστής δεν αναθέτει νέο πλοίο στον καπετάνιο που μόλις βούλιαξε ένα...

 

Κανείς από εμάς δεν αναθέτει σε αποτυχημένο συνεργείο να επισκευάσει τις κακοτεχνίες που το ίδιο έκανε...

 

Μόνο στην Ελλάδα υπάρχουν κάποιοι παρανοϊκοί που εξακολουθούν να θέλουν να είναι οι ηγέτες μας, παρότι επέδειξαν με κάθε τρόπο ανικανότητα, διαφθορά, αμφισβητήσιμα κίνητρα, εξουσιολαγνεία, κοινωνική αναισθησία, εθνική αδιαφορία...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.