Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

φιλε ροδοπουλε

 

καναμε πριν λιγα χρονια αυτο που λες κ πηγαμε απατοι.

 

αυτη τη στιγμη αυτο που περιγραφεις υπαρχει στην αθηνα σε δυο developments. δεν εχει πουλησει τιποτα.

 

ο λογος ειναι πρωτον η γενικοτερη κατασταση, δευτερον η ελληνικη νοοτροπια σε σχεση με το τι πληρωνεις κ παιρνεις (ο ξερολας ελληναρας δηλαδη) και τριτον οτι στα high end δεν μπαινεις με τιποτα. στο λεω εγω που το πελατολογιο μου στην αθηνα μεταξυ 2002-2009 δεν το ειχε κανεις πλην ISV απο αποψη επωνυμιας. και επαιξα κ το παιχνιδι του lifestyle.

 

Στα εκτος high end θα φας τα μουτρα σου απο τις περιπτωσεις τυπου οροφοδιαμερισμα στη γλυφαδα που το αγοραζει ο αλλος 1 εκατομμυριο και σου ζηταει για κουζινα τιμη ανταγωνιστικη του ΙΚΕΑ.

 

Στα high end δεν μπαινεις εκτος αν τελειωσες κολλεγιο πριν 25 χρονια.

 

Αυτα που λες ειναι αψογα για δυτικη ευρωπη.

 

φυσικα και χωρος υπαρχει για εξαιρεσεις κ μακαρι να βγαινει τετοια ακρη πρακτικα. αλλα συμφωνω με τον ζαβι οτι αυτο που πετυχε μια φορα οπως λες, σιγουρα δεν ειναι η λυση του κλαδου (εκτος απο το οτι εγω θεωρω οτι εχει αποτυχει χιλιες μια φορες συνολικα).

 

γενικα παντως μην ανοιγεις τοσο πολυ τα ματια καποιων εδω μεσα. αποψη μου οτι κανεις κακο στον εαυτο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με ιδία κεφάλαια 17 εκ το 2004.

 

howard_roark

 

ανάλογα το πλάνο σας και την οικονομική σας επιφάνεια. Στο high end δεν θες να μπείς διότι το μοντέλο αυτό δεν πουλάει. Αυτό που θες είναι τον ευκατάστατο που θέλει να αγοράσει κάτι που ποτέ απο μόνος του δεν θα μπορούσε να το κτίσει με τέτοιο τρόπο.

 

γενικα παντως μην ανοιγεις τοσο πολυ τα ματια καποιων εδω μεσα. αποψη μου οτι κανεις κακο στον εαυτο σου.

 

ξαναπέστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χάνουμε το χρόνο μας μου φαίνεται..........

 

Εγώ θα σου πώ κάτι που ακούστηκε που ΙΣΩΣ-και αυτό είναι μεγάλο ίσως- δώσει δουλειά για τα επόμενα 5 χρόνια.

 

Θέλει ο ΓΑΠ να ανοικοδομηθούν 700.000 εξοχικές κατοικίες ανά την επικράτεια για να πουληθούν σε ξένους.Σε δημόσια γη όλα αυτά.

 

Η εργολαβία είναι από τώρα δοσμένη και κανονισμένη σε εταιρείες ευρωπαϊκές.

 

Προφανώς αυτές για τους γνωστούς πάντα λόγους, θα τα κόψουν όλα κομματάκια υπεργολαβίες στις ελληνικές εταιρείες.Αυτές με τη σειρά τους θα προσλάβουν μηχανικούς μεροκάματο.Οι οποίοι με τη σειρά τους θα σφάζονται με βύσματα για μία θέση στην ελληνική εταιρεία.Η γνωστή συνταγή.

 

Άλλα 5 χρονάκια λοιπόν θα τη βγάλουμε καθαρή.(ΙΣΩΣ)

 

Εσύ βλέπεις ότι αυτό το μοντέλο είναι βιώσιμο για πολύ χρόνο?Εγώ δεν το βλέπω πάντως.Το να προτείνετε κάποιες φρουτοπικές ιδέες εσύ και ο Periklis αφενός μεν ανεβαίνετε στην εκτίμησή μου για την καλή σας πρόθεση, αφετέρου όμως χάνουμε το χρόνο μας διότι δεν μιλάμε με πραγματικά δεδομένα, αλλά με φρουτοπικά.Άποψή μου....

Link to comment
Share on other sites

zavi

 

το σχέδιο είναι γνωστό εδώ και 6 μήνες και ξέρω ποιοι και πως. Μήπως ξέρεις και περιοχές στην επικράτεια που έχουν ήδη ανοίξει? Παίζουν ήδη μια εταιρία ΡωσικοΕβραική και 1 Αγγλογερμανική. Πάνε για αρπαχτή 6ετίας. Βέβαια θα πρέπει να ξέρεις οτι υπάρχουν και κάτι δικοί μας που τους περιμένουν στην γωνία με απούλητα. Ίδωμεν.

 

Το πλάνο είναι βιώσιμο εαν.......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πώ κάτι που ακούστηκε που ΙΣΩΣ-και αυτό είναι μεγάλο ίσως- δώσει δουλειά για τα επόμενα 5 χρόνια.

 

Θέλει ο ΓΑΠ να ανοικοδομηθούν 700.000 εξοχικές κατοικίες ανά την επικράτεια για να πουληθούν σε ξένους.Σε δημόσια γη όλα αυτά.

 

Η εργολαβία είναι από τώρα δοσμένη και κανονισμένη σε εταιρείες ευρωπαϊκές.

 

Προφανώς αυτές για τους γνωστούς πάντα λόγους, θα τα κόψουν όλα κομματάκια υπεργολαβίες στις ελληνικές εταιρείες.Αυτές με τη σειρά τους θα προσλάβουν μηχανικούς μεροκάματο.Οι οποίοι με τη σειρά τους θα σφάζονται με βύσματα για μία θέση στην ελληνική εταιρεία.Η γνωστή συνταγή.

 

Άλλα 5 χρονάκια λοιπόν θα τη βγάλουμε καθαρή.(ΙΣΩΣ)

 

Σ' αυτό εντάσεται και η Βουλγαρική που σας έγραψα που έχει και ελληνικά συμφέροντα. Αν δείτε ολόκληρο το project... τότε θα ετοιμάσετε βαλίτσες, ειδικά οι της Β. Ελλάδας. Απλά προσπάθησα να φέρω με τρόπο. Αρκετά είπα

Link to comment
Share on other sites

Μα εντάσσοντας μια περιοχή στο Σ.Π. δεν αυξάνει η αξία της;

Οπότε η αγορά της γης θα γίνει προ ένταξης της :)

Link to comment
Share on other sites

δεν εντάσεις μια περιοχή ανα 10 ετία και μάλιστα την περιοχή που εχει ο συγγενής σου

 

-----

 

υπάρχει μια επιστήμη που λέγεται Πολεοδομία και μεταξύ των υπολοίπων

παρατηρεί τις δυναμικές που υπάρχουν για ανάγκη στ'εγασης

και αποφασίζει ποιές περιοχές έχουν ανάγκη να ενταχθούν στο σχέδιο πόλης με όρους που δεν καταστρεφουν το φυσικό περιβάλλον

 

διαφορετικά, όταν τα αδόμητα οικόπεδα λιγοστέψουν

τότε επειδ'η ακριβώς ειναι λίγα και δεν επαρκούν να καλυψουν τις ανάγκες τις στέγασης

δημιουργείται αυτό που λέμε υπεραξία και οι τιμές της γης εκτινάσσονται στα ύψη

όπως και οι τιμές των ακινιτων

 

παράλληλα όλοι όσοι δεν δεν μπορούν να αγοράσουν τα νόμιμα, καταφευγουν στα αυθαίρετα

Link to comment
Share on other sites

Ποια περιοχή να ενταχθεί ? Να απλωθεί και άλλο η Αθήνα ? Η Αθήνα πρέπει να αρχίσει να αραιώνει. Εδώ το κέντρο ερημώνει και εμείς θέλουμε να βγούμε ακόμη πιο έξω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.