Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εντοπισμός Αγροτεμαχίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα...

 

θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: θέλω να εντοπίσω ένα ξεχασμένο οικόπεδο που έχει στην κεα ένας φίλος...το μόνο που υπάρχει είναι ένα συμβόλαιο του 69...ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω για να το βρω?? να πάω στην πολεοδομια κέας(που αν δεν κάνω λάθος εξυπηρετείται απο της Σύρου) και να ψαξω τοπογραφικά που να έχουν σχέση με τα τοπωνύμια που θα βρώ στα συμβόλαια? το αστείο στην υπόθεση είναι ότι στο υποθηκοφυλακείο που ρώτησε ο φίλος μου, του είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να εντοπιστεί και δεν πρόκειται ποτέ να το βρει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει ο φίλος σου είναι να βρει που είναι επί του εδάφους συγκεκριμένα το γήπεδο του.

 

Αν δεν το βρει στο έδαφος πως θα το βρεις στους χάρτες.

 

Τεχνικές για να το βρει.

Παίρνει όλα τα τοπωνύμια που αναφέρονται στο συμβόλαιο. Παίρνει και όλα τα ονόματα όμορων αν αναφέρονται στο συμβόλαιο.

Ονόματα πρώην ιδιοκτησιών στο συμβόλαιο, ή αναφορές σε άλλα συμβόλαια κλπ

Πάει στην περιοχή και ερωτάει τους ντόπιους.

Από καφενεία μέχρι φούρνους. Αν είχε και συγγενείς εκεί ξεκινά πρώτα μ αυτούς.

 

Μετά απ αυτό και υπό την προϋπόθεση ότι έστω και ενδεικτικά ξέρει την θέση πάρε τους χάρτες από ΓΥΣ το εντοπίζεις και εκεί και συνεχίζεις για τα δέοντα

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν υπάρχει επί του εδάφους, όσο για καφενεία ντόπιους κλπ χαμένος κόπος (σόρυ Didonis).

όμως να μη γίνομαι τσάμπα κακός (επηρεάστηκα που είδα στο Ιδιωτών να τρέχουν κι άλλα θέματα για χαμένα οικόπεδα), επειδή είδα ότι λες Κέα 1969 κοίτα τα συμβόλαια μήπως είναι από κανένα συνεταιρισμό, είχαν τότε βγεί καναδυό που όμως μετά κόλλησαν και έμειναν θυμάρια (στην Κέα γενικά γίνεται χαμός). Αν είναι έτσι το οικόπεδο εντάξει δε θα το βρείς αλλά θα υπάρχει στα σχέδια οκ, μάθε τι γίνεται από Πολεοδομία Σύρου.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς είναι το θέμα ότι του είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο να εντοπιστεί επί εδάφους μόνο από το συμβόλαιο... καπώς έτσι το σκέφτηκα κι εγώ.. να βρω κανα απόσπασμα για την γενική θέση της περιοχής που ίσως καταφέρω να εντοπίσω από το συμβόλαιο και από εκεί μετά να βρούμε τα κατάλληλα τοπογραφικά.. δύσκολα τα νησια..κέα-σύρος-σύρος-κέα το βλέπω να γίνεται...

ευχαριστώ για τις συμβουλές σας..

Link to comment
Share on other sites

αν είναι όπως τα είπα, πώς να εντοπιστεί άμα δεν έχει υλοποιηθεί τίποτα κανενός ?

διάβασε αρχικό συμβόλαιο και δώσε στοιχεία..

Link to comment
Share on other sites

προφανώς δεν υπάρχει επί του εδάφους, όσο για καφενεία ντόπιους κλπ χαμένος κόπος (σόρυ Didonis).

....

....

Κανένα πρόβλημα εγώ.

Ο φίλος του συναδέλφου θα έχει πρόβλημα που δεν ξέρει που είναι η ιδιοκτησία του.

 

Σίγουρα όλα όσα είπα και εγώ έχουν μεγάλη αβεβαιότητα θετικού αποτελέσματος.

Ότι στοιχεία βρει όπου και να τα βρει καλά είναι, αρκεί να καταλήξει να το βρει που είναι στο έδαφος τελικά.

 

Προφανώς το γήπεδο υπάρχει επί του εδάφους, απλά δεν ξέρουν το που...

Link to comment
Share on other sites

το ωραίο είναι ότι το πιθανότερο δεν πρόκειται για γήπεδο αλλά για οικόπεδο..

που ΔΕΝ υπάρχει αλλά ΘΑ υπάρξει αν και όταν και εφόσον.

φαίνεται φανταστικό σενάριο αλλά συμβαίνουν τέτοια..

 

(και η πλάκα είναι ότι για περίπτωση χαμένου είναι το καλύτερο σενάριο..

τα άλλα είναι πολύ χειρότερα..)

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι σενάριο που πήγαν στο συμβολαιογράφο το 69,με έγγραφα ή τίποτα μάρτυρες χρησικτησίας, για ένα ένα οικόπεδο σε πλαγιά με έντονη κλίση και πετρώδες-βραχώδες έδαφος, εν δυνάμει όμως γήπεδο αν και εφόσον...

έχω μεγάλη απορία να διαβάσω το συμβόλαιο... και με παραξενεύει το γεγονός ότι στο υποθηκοφυλακείο του είπαν δεν υπάρχει περίπτωση να το βρει...

Link to comment
Share on other sites

... και με παραξενεύει το γεγονός ότι στο υποθηκοφυλακείο του είπαν δεν υπάρχει περίπτωση να το βρει...

 

α καλά....

 

άν δεν ξέρει που είναι το γήπεδο - οικόπεδο

δεν έχει και συμβόλαιο....

πως έχει το γηπεδο - οικόπεδο?

 

Αυτός έχει το συμβόλαιο στα χέρια του? με το πιστοποιητικό μεταγραφής?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.