Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΕΝΑΚ για μεζονέτες διαφόρων εμβαδών


kongeo

Recommended Posts

Έχω την εξής περίπτωση:

 

Έχω την μελέτη για την κατασκευή τεσσάρων μεζονετών. Η κάθε μεζονέτα θα είναι τελείως αυτόνομη (χωριστή θέρμανση, ύδρευση, αποχέτευση, ηλεκτρολογικά κλπ). Από αυτές οι τρεις έχουν εμβαδό που μετρά στη δόμηση λιγότερο από 50m² και η μία πάνω από 50 m². Σε όλες το εμβαδό που μετρά στην κάλυψη είναι πάνω από 50m².

 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξείς:

1. Πρέπει να κάνω ΚΕΝΑΚ και για τις τέσσερεις μεζονέτες ή μόνο για αυτή που είναι πάνω από 50m²

2. Υπάρχει κάποια διάταξη που να λέει ξεκάθαρα τι απαιτείται στην συγκεκριμένη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνεις ΚΕΝΑΚ (αλλά απλή θερμομόνωση με τα καινούρια δεδομένα του ΚΕΝΑΚ) θα πρέπει να ανήκεις στις εξαιρέσεις του άρθρου 11 του Ν3661/08 και εκεί φυσικά που αναφέρεται στα 50 μ2. Η μόνη διευκρίνηση έγινε στην εγκύκλιο 2279/22-12-10 και το απόσπασμα είναι το παρακάτω:

 

1. Πεδίο εφαρμογής (άρθρο 2 του ΚΕΝΑΚ) – εξαιρέσεις (άρθρο 11 του Ν. 3661/2008 )

Ως αυτοτελή κτίρια με συνολική επιφάνεια κάτω των πενήντα (50) τ.μ. [περίπτωση (ε) του άρθρου 11 του ν. 3661/08] νοούνται τα κτίρια των οποίων η συνολική επιφάνεια, αφορά στα συνολικά τετραγωνικά μέτρα του κτιρίου, όπως αυτά προσμετρούνται στο συντελεστή δόμησης, σύμφωνα με το Γενικό Οικοδομικό Κανονισμό, και όπως καταγράφονται στο φύλλο της οικοδομικής άδειας [σύμφωνα με την περίπτωση 13 του άρθρου 2 του ν. 3661/2008]. Στη συνολική επιφάνεια προσμετρούνται επίσης και τα τετραγωνικά του κτιρίου που έχουν νομιμοποιηθεί ή τακτοποιηθεί με τις ισχύουσες διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής περίπτωση:

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξείς:

1. Πρέπει να κάνω ΚΕΝΑΚ και για τις τέσσερεις μεζονέτες ή μόνο για αυτή που είναι πάνω από 50m²

2. Υπάρχει κάποια διάταξη που να λέει ξεκάθαρα τι απαιτείται στην συγκεκριμένη περίπτωση;

 

έχει δοθεί απάντηση γι'αυτό το θέμα από το ΤΕΕ (συχνές ερωτήσεις ΚΕΝΑΚ).

 

οι μεζονέτες συνδέονται μεταξύ τους (έστω και με εξωτερική σκάλα) ή είναι διάσπαρτες;;

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση το ΤΕΕ που λεει ο Compa

 

Όταν σε ένα οικόπεδο ανεγείρονται περισσότερα του ενός ανεξάρτητα λειτουργικά μεταξύ τους κτίρια, τα οποία είναι όλα μικρότερα από 50 τ.μ., δεν απαιτείται η εκπόνηση Μ.Ε.Α. σύμφωνα με τον Κ.Εν.Α.Κ., αλλά ούτε έκδοση Π.Ε.Α.

 

Απαιτείται μόνο η μελέτη θερμομονωτικής επάρκειας, την στιγμή που θερμαίνονται ή/και ψύχονται.

Link to comment
Share on other sites

Στα παραπάνω έχεται δίκαιο (πήγα στην πολεοδομία). Αν είναι κάτω από 50m² δεν απαιτείται Μ.Ε.Α αλλά μόνο θερμομονωτική επάρκεια για τα κτίσματα που είναι κάτω από 50m² και Μ.Ε.Α για τα υπόλοιπα. Απλώς υπάρχει και το εξείς (το οποίο ισχύει στην περίπτωση που έχω):

Αν έχουμε κάθετες ιδιοκτησίες τότε και λειτουργικά ανεξάρτητα να είναι τα οικήματα απαιτείται ΚΕΝΑΚ για όλα

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε κάθετες ιδιοκτησίες τότε και λειτουργικά ανεξάρτητα να είναι τα οικήματα απαιτείται ΚΕΝΑΚ για όλα

 

Αυτό από που προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αυτή (εν σειρά) δείχνεις ανεξάρτητη θεμελίωση δηλ. με αρμό για κάθε μεζονέτα ώστε να πας με θερμομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτό με τις κάθετες και οριζόντιες ιδιοκτησίες δεν το πολυκατάλαβα όταν μου το έλεγαν καθώς με τα συγκεκριμένα ζητήματα ασχολούνταν ο πολιτικός μηχανικός, απλώς τώρα το χρειάστηκα.

2. Compa, οι μεζονέτες αν και ανεξάρτητες ενώνονται μεταξύ τους με πέργκολα (δεν υπάρχει τίποτα άλλο κοινό)

3. Επειδή στην πολεοδομία ασχολήκαν αρκετά με το συγκεκριμένο θέμα και είμουνα μπροστά στις συζητήσεις, πιστεύω (διορθώστεμαι αν κάνω λάθος) ότι δεν υπάρχει κάτι νομοθετημένο για την συγκεκριμένη περίπτωση. Στις ερωτήσεις απαντήσεις του ΤΕΕ μιλάει όταν όλες είναι κάτω από 50m².

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.