Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Nέα έντυπα υπεύθυνων δηλώσεων μηχανικού-ιδιοκτήτη για έκδοση πιστοποιητικού πυρασφαλε


jontop

Recommended Posts

α) Ναι, από ΚΕΠ

β) Το σύστημα τοπικής εφαρμογής θεωρείται μόνιμο σύστημα, επομένως χρειάζεται αφενός μελέτη και αφετέρου οι δύο υπεύθυνες δηλώσεις (με θεώρηση από ΚΕΠ) του μηχανικού και του ιδιοκτήτη σύμφωνα με την Πυροσβ. Διάταξη 13/2008.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημερα. Ελπιζω να ειναι καποιος ονλαιν να απαντησει οσο θα ειμαι στο γραφειο.... αλλιως αυριο. Μου ηρθε μια περιπτωση για αδεια παντοπωλειου. Επειδη εχω αρκετο καιρο να ασχοληθω με πυρασφαλεια, εχει ασχοληθει κανεις προσφατα για να βαλει καποιο λινκ στα εντυπα που χρησιμοποιουμε τωρα? Και για τον μηχανικο, και για τον ιδιοκτητη.

Ισχυουν τα εντυπα που βρισκονται στα downloads?

Eυχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από : Αίτηση, Εξουσιοδότηση, Υ.Δ. Γνήσιων Αντιγράφων...

Αυτά είναι τα δύο έντυπα που χρησιμοποίησα πρόσφατα.

Υ.Δ. Πυροσβεστήρων.docx

Υ.Δ. Δομικής Πυροπροστασίας.docx

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυγια το ποστ. Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι γιατι καθε χρονο σχεδον αλλαζουν εντυπα και διαδικασια.... το 09 ανοιξα γραφειο και δεν θυμαμαι πολλες φορες εχουν αλλαξει αυτα τα πραγματα :???: Αλλαξε ο μανωλιος κ εβαλε τα ρουχα του αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όλο και περισσότερες ευθύνες παρουσιάζονται, που πρέπει να φύγουν από τον δικό τους λοκώ και να περάσουν στον ιδιοκτήτη και τον μηχανικό, με την μορφή Υ.Δ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα..Για ανανέωση πιστοποιητικού πυροπροστασίας σε βιοτεχνία (με αυτοψία) τηλεφώνησα στην ΠΥ και μου ειπαν μόνο εξουσιοδότηση - αίτηση και υδ αναγνωρισμένης εταιρείας για τους πυροσβεστήρες..Δεν απαιτούνται πλέον ΥΔ ιδιοκτήτη ; Μου φάνηκε περίεργο και είπα μήπως ξέρετε που βασίζεται.

Σημείωση : στην βιοτεχνία δεν υπάρχουν μόνιμα συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξέχασαν να στο πουν

Εννοείται ΥΔ εκμεταλλευτή (όχι ιδιοκτήτη, εκτός κι αν είναι ο ίδιος) θεωρημένη ότι τηρεί τα μέτρα και μέσα πυρασφάλειας σύμφωνα με τη μελέτη

+ ΥΔ αναγόμωσης + εξουσιοδότηση + τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.