Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Feed in Tarrif-αλλάζει η υπογεγραμμένη τιμή ετησίως?


nikoskon

Recommended Posts

ΟΚ δεν το πεθάναμε, το πυροβολήσαμε και τώρα ο Dr Alban κάνει CPR... ρε λες να σωθεί... :D

Chris_gr οι σοβαροί επενδυτές λές μιλάνε με σοβαρους μηχανικούς, πόσοι σοβαροί επενδυτές υπάρχουν? οι περισσότεροι ούτε τους όρους σύνδεσης δεν έχουν να πληρώσουν και πολάνε με υπεραξίες τις άδειες (εδώ αναφέρομαι γενικά), ξυπνήσανε και οι αγρότες και θελουν 50k Να πουλήσουν τις άδειες, ζβμπντοινγ!!!!!!!! όταν θα του σκάσουνε οι εφορίες και άλλες ωραίες pipes θα ψάχνουν να δούν ποιός τους την έφερε

 

οι άδειες των αγροτών μπορουν να πουληθούν;δεν πρέπει να περάσει 5ετία;

με ποιο τρόπο κάνουν ότι κανουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Μπορουν με ιδιωτικο συμφωνητικο να τα κανονισουν ολα,μην αγχωνεσαι.

 

Το έχω ακουσει στο παρελθόν φιλε kusta αυτό για ιδιωτικά συμφωνητικά.

Ομως η καθημερινη ζωή λεει πως τα ιδιωτικά συμφωνητικά ,σε οποιαδήποτε δραστηριότητα, ειναι ασσπέιπερ :oops: όταν τα πράγματα στριμώχνονται ή όταν πέσεις σε λαμόγιο. Θα δεχτεί δηλαδή καποιος να βάλει σε κινδυνο εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ στηριζόμενος σε μια σύμβαση μειωμένης νομικής ισχύος;

 

Δεν αποκλειω να γινονται τέτοια νταραβέρια ,αλλά υποθέτω πως γίνεται με κάποιο άλλο τρικ!

Link to comment
Share on other sites

Σωστό, αλλά όλους αυτούς τους απωθεί η ίδια η αγορά.

Μπορεί εξαιτίας τους να έχουν καθυστερήσει έργα σοβαρών επενδυτών, όμως οι σοβαροί θα τα φτιάξουν.

 

Παραπιπτόντως είμαστε εκτός θέματος στο συγκεκριμένο thread και θεωρώ ότι θα πρέπει να το κλείσουμε εδώ.

 

Όσον αφορά την τιμή, ναι κάθε 1 Ιανουαρίου αλλάζει.

Εμένα αυτή τη στιγμή είναι 0,455.... και κάτι δεκαδικά ακόμα που βαριέμαι να τα γράφω κάθε φορά στο Τιμολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Για να επανέλθω στο θέμα:

ΦΒ 10kw που συνδέθηκε τον Ιούνιο του 2011 με FiT 0.55 e, είχε την ίδια τιμή όλο το 2011 και το 2012.
Τον Μάρτιου του 2013 πήρε αύξηση (αναπροσαρμογή 25% των ΔτΚ) και έγινε FiT 0.55206 e. Τιμή που ισχύει ως τον τελευταίο λογαριασμό μου, Δεκέμβ 2013. Αυτό σε χρήματα μεταφράζεται σε επιπλέον +30ε συνολικά σε ολόκληρο τον χρόνο.

 

Αν δεν κάνω λάθος, τον Ιούνιο του 2013 στο νομοσχέδιο με τις μεγάλες μειώσεις στα νεοεισερχόμενα ΦΒ (0,12/kwh),

υπάρχει μια παράγραφος που καταργεί ουσιαστικά αυτή την αναπροσαρμογή. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν αφορά μόνο τα επαγγελματικά φβ ή και τα οικιακά. Αν κάποιος έχει πρόχειρο τον νόμο μπορεί να μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Είμαι φοιτητής στην ΗΜΜΥ και λόγω διπλωματικής εργασίας κάνω μία οικονομική μελέτη που αφορά την εγκατάσταση ΦΒ συστήματος 25kW και τη σύνδεση με το διασυνδεδεμένο δίκτυο. Θα ήθελα να μάθω εάν κάποιος γνωρίζει, εφόσον η σύμβαση ολοκληρωθεί το 2015 και η τιμή πώλησης για το 2015 ισούται με 1,2*μέσηΟΤΣ2014=69ε/MWh στην περίπτωσή μου, τα υπόλοιπα έτη πως υπολογίζεται η τιμή πώλησης?  Για κάθε έτος από το 2015 και έπειτα η τιμή πώλησης που υπολογίζεται με τον παραπάνω τύπο ισχύει μόνο για το έτος σύνδεσης και στη συνέχεια θα προσαυξάνεται με το 25% του πληθωρισμού έχοντας κλειδώσει την τιμή των 69ε/MWh ή κάθε επόμενο έτος η τιμή πώλησης θα ισούται με 1,2*μέσηΟΤΣπροηγούμενο έτος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.