Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη διάμετρος πασσάλων αντιστήριξης


 
ΚΑΤΕ

Recommended Posts

συναδελφοι καλησπερα

εχω προς κατασκευη μελετη αντιστηριξης πρανων με τη μεθοδο του βερολινου στην οποια οι μελετητες προδιαγραφουν πασσαλο Φ240mm με οπλισμο ΗΕΒ140

Το ερωτημα μου με δεδομενο τον τυπο της δοκου ειναι αν απαιτειται οπη μεγαλυτερης διαμετρου καθως αυτη μου φαινεται οριακη.

 

 

Παρατήρηση:oι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να γράφονται με τόνους.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.avgoust

Link to comment
Share on other sites

KATE, το ΗΕΒ 140 έχει διαστάσεις 140mm x 140mm. Όταν το τοποθετήσεις σε οπή διαμέτρου Φ240mm, έχεις και περιθώριο 100mm.

Γιατί να χρειάζεται μεγαλύτερη οπή; Μια χαρά μου φαίνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Η διαμετρος-διαγωνιος του ΗΕΒ 140 ειναι περιπου 200mm οποτε στις ακρες εχω κενο 20mm.Αυτο που με ανησυχει ειναι αν πρεπει να ειναι μεγαλυτερης οπης ο πασσαλος για καλυτερη πακτωση στο εδαφος (το γεμισμα με σκυροδεμα). Απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχουν ελαχιστες διαστασεις ε?

Ειναι δημοσιο εργο με μελετη απο το Δημο και δυστυχως οι απαντησεις τους ειναι ανεπαρκεις.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που θα θέλεις μεγάλη προσοχή είναι στην καθετότητα του πασσάλου αλλά και του μεταλλικού οπλισμού ειδικά αν πας σε μεγάλο βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με ανησυχει ειναι αν πρεπει να ειναι μεγαλυτερης οπης ο πασσαλος για καλυτερη πακτωση στο εδαφος

Θεωρώ ότι η καλύτερη πάκτωση στο έδαφος επιτυγχάνεται με μεγαλύτερο μήκος πασσάλου (πάντα σε συνδυασμό με το βάθος εκσκαφής) και όχι με τη μεγαλύτερη οπή.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΕ δες την ΠΕΤΕΠ 11-02-01-00 και θα καταλάβεις. Γενικά το σκυρόδεμα δεν παίζει ρόλο στην Φ.Ε. πασσάλου παρά μόνο το ΗΕΒ. Το σκυρόδεμα τοποθετείται για άλλους λόγους, όπως θα καταλάβεις.

 

Όπως αναφέρει και ο agrafiot, μεγίστη προσοχή στην κατακορύφωση του ΗΕΒ και την σταθεροποίσή του μέσα στην οπή διάτρησης

Link to comment
Share on other sites

Η διαμετρος-διαγωνιος του ΗΕΒ 140 ειναι περιπου 200mm οποτε στις ακρες εχω κενο 20mm.Αυτο που με ανησυχει ειναι αν πρεπει να ειναι μεγαλυτερης οπης ο πασσαλος για καλυτερη πακτωση στο εδαφος (το γεμισμα με σκυροδεμα). Απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχουν ελαχιστες διαστασεις ε?

Ειναι δημοσιο εργο με μελετη απο το Δημο και δυστυχως οι απαντησεις τους ειναι ανεπαρκεις.

 

Κατά την άποψη μου έχεις δίκιο και δεν είναι επαρκής η διάτρηση. Δεν ξέρω τι έδαφος κόβεις αλλά σκέψου ότι το ΗΕΒ είναι ευθύγραμμο που σημαίνει ότι στην τρύπα έχεις ανάγκη ανοχών. Επίσης έχεις ανάγκη χώρου για την σκυροδέτηση (20mm είναι τίποτα) σε σχέση αφ ενός με τον εξοπλισμό σου και αφετέρου με την δυνατότητα να "κυκλοφορεί" το σκυρόδεμα ώστε να επιτύχεις στη "πάκτωση" του ΗΕΒ στο έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.