Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με υπάρχον πατάρι


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ειμαι νεα πολιτικος μηχανικος και ήθελα μια συμβουλη:D

ασχολούμαι με ανακαινηση μιας κατοικίας και ήθελα να ρωτήσω το εξής:

αν έχουμε ένα μακρόστενο πατάρι το οποίο στηριζεται στο σεναζ ενός εξωτερικού τοίχου και 3 εσωτερικών και εμείς γκρεμίσουμε τους 2 παράλληλους εσωτερικούς τοίχους με τη μικρή διάσταση, και ο ένας παραμείνει γκρεμισμένος με σκοπό να ενωθούν 2 δωμάτια και ο αλλος μεταφερθεί από την άκρη προς το εσωτερικό του παταριου τότε θα υπάρξει πρόβλημα στο παταρι?

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Στα παλιά σπίτια συνήθιζαν να στηρίζουν τα πατάρια στους τοίχους. Με το γκρέμισμά τους δημιουργείται πρόβλημα. Πόσο μεγάλο? Πρέπει να το δει κανείς επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η στήριξή σου είναι στους εξωτερικούς τοίχους δεν νομίζω οτι σου δημιουργεί πρόβλημα. Εάν οι διαστάσεις των ξύλινων δοκών είναι ίδιες σε όλο το μήκος του παταριού ΄γιατί να σου δημιουργήσει πρόβλημα το γκρέμισμα των τοίχων, ουσιαστικά δεν στηρίζονταν ποτέ στους τοίχους αυτούς... (αν έχω καταλάβει σωστά την διάταξη)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση:)

αυτό είναι τελικά πιο τετραγωνισμένο απότι έλεγαν τα σχέδια, πριν λίγο π το μέτρησα είναι 2,6μ*2,5μ και οι τοίχοι που έλεγα εγώ να γκρεμίσω είναι αυτοί που είναι 2,5μ

αν δε γίνεται να γκρεμιστούν οι τοιχοι και να παραμείνει το παταρι, τοτε το πατάρι μπορεί να γκρεμιστεί εύκολα χωρις να δημιουργηθει πρόβλημα στον εξωτερικό τοίχο?

 

ο ένας τοίχος είναι εξωτερικός, οι άλλοι 3 στο σεναζ των οποίων στηρίζεται το παταρι ειναι εσωτερικοι

 

και εγς θέλω να γκρεμίσω τους 2 από αυτούς τους 3

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια ακόμη δεν έχω καταλάβει (είμαι και λίγο ζαβλακωμένος από τον ήλιο δεν ήπια και καφέ ακόμη). Αν οι τοίχοι σου είναι πέτρινοι θέλει λίγο προσοχή. Καλό είναι να ξηλώσεις το σανίδωμα και να κόψεις στη μέση τα δοκάρια ωστε να βγούν σε 2 κομμάτια.

Αν οι τοίχοι είναι τούβλο και οι δοκοί έχουν ενσωματωθεί στο σενάζ δεν σου δημιουγεί πρόβλημα ως γενική άποψη. Λόγω του οτι είμαστε στη χώρα της πατέντας θα προχωρήσεις και βλεπεις (βγάλε μια δοκό και δες πόσο βαθιά έχει τοποθετηθεί στο σενάζ)

Link to comment
Share on other sites

ναι οι τοιχοι ειναι από τούβλο

στη μια γωνία συναντώνται 2 δοκάρια κάθετα

μετά για 10 εκατοστά έχει τουβλο στους τοίχους

μετά είναι τα σεναζ στους τοιχους τους 4, το οποία ενώνονται σχηματίζοντας το παταρι

και οι τοιχοι από εκει και πέρα συνεχιζόυν με τουβλο

το παταρι δηλαδη δε στηριζεται καθόλου σε δοκάρια, παρα μόνο στο σεναζ των τοίχων

 

αν αφαιρεσω δηλαδη σε 2 παραλληλους τοιχους τα τουβλα που ειναι κάτω απο το σεναζ το οποιο σχαματιζει το παταρι θα εχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Χρυσάνθη

Γιατί δεν το γκρεμίζεις όλο να ησυχάσεις (προφανώς πρόκειται για πατάρι WC-λουτρού αφού αναφέρεσαι σε κατοικία και όχι σε κατάστημα- με μεγάλο ύψος όπου πιθανώς να μπορούσε να αποκτήσει αυτό και κάποια χρήση)

Link to comment
Share on other sites

Στα παλιά σπίτια συνήθιζαν να στηρίζουν τα πατάρια στους τοίχους. Με το γκρέμισμά τους δημιουργείται πρόβλημα.

ναι ειναι πολύ συχνό το φαινόμενο για πατάρια λουτρών

δηλαδή μικρά μεγέθη που ρίχνουν μια πλάκα αντί για το πάνω σενάζι

 

σε αρκετές περιπτώσεις είναι αδύνατον να γκρεμίσεις τους μισούς τοίχους

πρέπει όλο μαζί να φύγει όπως λεει ο ΚΑΝΑ

 

δυστυχώς αν έχεις περίπτωση ένας από τους τοίχους να είναι μεσοτοιχία το να γκρεμίσεις αυτό το πατάρι είναι ακόμη πιο δύσκολο

διότι μπορεί να βρεθείς στο διπλανό διαμέρισμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.