Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με υπάρχον πατάρι


 

Recommended Posts

στο σχέδιο p στέλνω το πορτοκαλι είναι το πατάρι το οποιο έχει πέσει ως πλακα και περιλαμβάνει και το "σεναζ" των 4 τοίχων p το περικλείουν, που είναι από τούβλο, δεν συνδέεται με δοκάρια του σπιτιού

αν γκρεμίσω το πατάρι, και τον τοίχο ανάμεσα στο υπνοδωμάτιο και το wc 2 όπως και τον τοίχο ανάμεσα στο wc1 και το wc2, οι άλλοι 2 τοίχοι δηλαδή αυτός που είναι προς το διάδρομο και αυτός p είναι εξωτερικός προς το κλιμακοστάσιο θα επηρεαστούν? μπορεί να γκρεμιστούν και αυτοί κατά το γκρέμισμα t παταριού?

post-57605-13188727313_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. Αν θέλεις πες μας του πότε είναι η οικοδομή?

 

ερωτηση...θέλεις να κρατήσεις το πατάρι?

 

 

αλλά για τι επηρεασμό μιλάς όταν λέμε για κάτι το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τον φέρωντα οργανισμό?

 

προφανώς το πατάρι αυτο στο σεναζ είναι συνδεδεμένο με κάποια άτακτη τοποθέτηση ωπλισμού (αν η οικοδομή είναι παλιά).

Οπότε νομίζω με προσεκτικό γκρέμισμα και εναν τροχό κόβεις τον ωπλισμό εκτός του σενάζ και τέλος (αν δεν θέλεις να κρατήσεις το πατάρι).

αν θέλεις να κρατήσεις το πατάρι τότε "εμπειρικά" και μόνο δες το πως θα το κρατήσεις χωρίς να υποστεί κάποια κάμψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα θα υποστυλώσεις το πατάρι.Μετά θα κόψεις με τον τροχό την πλάκα του παταριού προς το κλιμακοστάσιο ώστε να αποκολληθεί εντελώς από τον τοίχο που δε θα γκρεμίσεις και να μείνει μέσα στον τοίχο το κομμάτι της πλάκας σαν σενάζ.Το ίδιο θα κάνεις σε όλες τις πλευρές που δε θα κατεδαφίσεις. Μετά κομματιάζεις την πλάκα και πετάς τα μπάζα.Προσοχή να είναι υποστυλωμένη σαν να είναι καλουπωμένη.Έτσι δε θα υπάρχει κίνδυνος στροφής της και να συμπαρασύρει τοίχους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι οι οικοδομή είναι παλιά σχετικά είναι του 86, το πατάρι θέλω να το γκρεμίσω, αυτό p φοβόμουνα είναι μήπως κατά το γκρέμισμα επηρεαζόταν το "σεναζ" των τοίχων p θέλω να διατηρήσω και τα τούβλα, "γιατον" φέροντα οργανισμό δε φοβάμαι αφού δε συνδέεεται με το πατάρι, απλά αυτό p δε θέλω είναι να πάθουν φθορές οι 2 τοίχοι p θέλω να κρατήσω και να χρειαστεί να ξαναφτιαχτούν

 

οποτε λες με τροχό και προσεχτικά δε θα έχω πρόβλημα στο "σεναζ" και τα τούβλα των 2 τοίχων p θέλω να κρατήσω, σωστά?

------

Σε ευχαριστώ πολύ Μανωλη εισαι πολυ κατατοπιστικος, απλα ηθελα να μ εξηγησεις λίγο ακόμα το πως θα υποστηλώσω το πατάρι, αυτο δεν εχω καταλαβει

Link to comment
Share on other sites

Όπως καλουπώνουν μια πλάκα. Με στύλους ή πύργους και βάζουν σανίδες ή μπετοφόρμ.Ενώ είσαι κάτω από την πλάκα του παταριού κοιτάζοντας προς τα πάνω να βλέπεις μόνο τις σανίδες και όχι την πλάκα του παταριού. Μετά βιδώνουν τις βίδες των στύλων και σφηνώνουν τις σανίδες με την κάτω πλευρά του παταριού και είσαι έτοιμη για demolition.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχει πολλά άγνωστα προς εμένα δεδομένα για να υπολογίσω αυτό το κόστος (π.χ μεταφορά μπαζών: που, πως, χρήση εξειδικευμένου συνεργείου με εργαλεία ή αυτεπιστασία με εργάτες, ενοικίαση εργαλείων ,κ.α) Προσπάθησε να βρεις τιμή κατ' αποκοπή να τελειώνεις μια και καλή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Καλησπέρα σας, και εγώ νέα μηχανικός με παρόμοιο πρόβλημα,

Σε διαμέρισμα του '70 υπάρχει κλασικό παταράκι 10εκ πάνω από το μπάνιο που ο ιδιοκτήτης του θέλει να το γκρεμίσει. Το μπάνιο προορίζεται για ντουλάπα.

Το πατάρι στηρίζεται σε εντοιχισμένα δοκάρια (στο σκιαγραμμισμένο κομμάτι των τοίχων της φωτογραφίας) ενώ στα υπόλοιπα σε τοίχους. Το παράθυρο βλέπει σε φωταγωγό.

Αν αντί να το κατεδαφίσουμε με το τρόπο που ανέφερε ο Μανώλης παραπάνω του προτείνω μια μεσοβέζικη λύση (για να μην πλησιάσω τα δοκάρια) και αφαιρέσουμε το κομμάτι μόνο 1,4x0,9 που βρίσκεται πάνω από την πόρτα εμπειρικά πιστεύεται ότι γίνεται; Εμπειρικά και πάλι υπάρχει περίπτωση να κάμψει; Λέτε μήπως είναι προτιμότερο να φύγει όλο;

Ευχαριστώ πολύ!

pataril.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.