Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδεύσεις διαφυγής - κλιμακοστάσιο


ema

Recommended Posts

  • 10 months later...

Ερωτηση sos

 

συναδελφοι εχω ενα θεμα

 

σε κτηριο μετα την 71/88 κατασκευης 2004 τακτοποιημενο με 4014

εγκατασταθηκε επιχειρηση η οποια θελει ΠΠ για να παρει αδεια απο τον φορεα της

 

η ΠΥ μου ειπε οτι θελει και παθητικη, πολυ σωστα, που να αφορα μονο τον οροφο της επιχειρησης, αυτο ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΩ

 

η ερωτηση μου αφορα την παραγραφο 2.1.2 ΤΟΥ 71/88

ΕΙΔΙΚΑ τις τελευταιες 3 γραμμες, περι 2,20μ υψος.. οκ και 2,00μ σε δοκους κλπ τι εννοει μαυτο στα 2μ???

 

εγω εχω 2 πορτες που οδηγουν σε κλιμακοστασιο υψος 2,15 δοκαρι απο πανω

και πορτα που οδηγει σε εξωτερικη μεταλικη διαφυγης με υψος 2,05μ και παλι δοκαρι απο πανω

πλατος ολες 0,90

 

αυτες περνανε?????

 

μη μου πειτε για πυραντοχες το ξερω το θεμα μου ειναι μονο το υψος

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το 2,20 κ ειδικα το 2,00 που αναφερει η 2.1.2 μπορει να μου το εξηγησεις να σιγουρευτω?

την σχεση μεταξυ τους? αυτο με μπερδευει

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω 2 πορτες που οδηγουν σε κλιμακοστασιο υψος 2,15 δοκαρι απο πανω

και πορτα που οδηγει σε εξωτερικη μεταλικη διαφυγης με υψος 2,05μ και παλι δοκαρι απο πανω

πλατος ολες 0,90

-> "...........ενώ για τις σκάλες, δοκούς, ανώφλια θυρών μπορεί να είναι 2,00 μέτρα". Σε τέτοιες θέσεις (π.χ. κάτω από πόρτα, κάτω από δοκάρι, κάτω από πόρτα με δοκό από πάνω της, σκάλα), το ελεύθερο ύψος σου επιτρέπει να είναι το λιγότερο 2.00μ. Σε όλες τις υπόλοιπες θέσεις, πρέπει να έχεις ελεύθερο ύψος τουλάχιστον 2,20μ.

Εσύ στη μια έχεις 2,15μ (στη θέση κάτω από δοκό) και στην άλλη (πόρτα με δοκό από πάνω της) έχεις 2,05μ. Είσαι OK.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε χώρο συνάθροισης η μία από τις δύο εξόδους κινδύνου οδηγεί σε μπαλκόνι. Στο τέλος του μπαλκονιού κατεβαίνεις από εξωτερική σκάλα.

 

Μέχρι να φτάσεις όμως στη σκάλα περνάς από 3 συρόμενες μπαλκονόπορτες. Τί παίζει με την παθητική; Οι μπαλκονόπορτες είναι αλουμινίου με διπλό τζάμι και όχι πυράντοχες.

 

Θέλω να ρωτήσω αν επιτρέπεται να βγει πληθυσμός από εκεί. Θεωρείται πυροπροστατευμένη;

 

Αν όχι, μπορώ να υπολογίσω ως όδευση όλη την απόσταση μέχρι κ το εξωτερικό κλιμακοστάσιο; Δηλαδή σαν να είμαι εσωτερικά, σε επικίνδυνο-απροστάτευτο χώρο και να είναι η τελική μου έξοδος το τέλος της σκάλας. 

 

Καλύπτομαι οριακά, είναι περίπου 42m η όλη όδευση.

 

Ελπίζω να μην τα έμπλεξα πολύ....Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, σε κτίριο με οικοδομική άδεια το 1972 στον δεύτερο όροφο πρόκειται να λειτουργήσει χώρος συνάθροισης κοινού.

 

Η μελέτη θα βγεί σύμφωνα με την 3 / 2015 για χώρους συνάθροισης κοινού.

 

Έχω 2 εξόδους προς το κλιμακοστάσιο και βάζοντας 2 πυραντοχες πόρτες περιορίζω την οδευση διαφυγής εντός του καταστήματος στα 30μ. < 45μ.

 

Από τον δεύτερο όροφο ως το ισόγειο έξω στο υπαίθριο χώρο είναι άλλα 60 μέτρα. > 45μ.

 

1) όταν έχω απαίτηση για 2 εξόδους κινδύνου και αυτές οδηγούν στο ίδιο κλιμακοστάσιο και έπειτα στην ίδια έξοδο στον υπαίθριο χώρο καλυπτομαι?

 

2) το κλιμακοστάσιο θεωρείται πυροπροστατευμενη οδευση διαφυγής άρα δεν με ενδιαφέρει να πληρεί τα κάτω των 45μ.?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.