Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορετικός αριθμός οικοπέδου στο τοπογραφικό σχετικά με την διανομή.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα, ήρθα σήμερα αντιμέτωπος με ένα "τοπογραφικό" στο οποίο αναγράφονται διαφορετικά νούμερα οικοπέδων σε σχέση με αυτά της διανομής. Που μπορεί να οφείλεται αυτή η διαφορά? Επισυνάπτω το 'τοπογραφικό' & το απόσπασμα της διανομής.

post-5045-13188727311_thumb.jpg

post-5045-131887273122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόκειται για οικισμό (τα οικόπεδα είχαν την αρίθμηση από αγροτική διανομή) κατόπιν εντάχθηκαν σε πράξη εφαρμογής με νέα αρίθμηση και με πιθανή ρυμοτόμηση μερικών εξ αυτών ίσως

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου. Έχω όλες τις αγροτικές διανομές από το 1937, οι αριθμοί αντιστοιχούν σε άλλα αγροτεμάχια. Ο πελάτης ισχυρίζεται ότι έχει το 2570 & 2571 και θέλει να χτίσει που θα βασιστώ εγώ για το τοπογραφικό? σε συμβόλαια?

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ξερω αν το προσεξες, αλλα το τμημα ΑΕΔ-μισοΑΒ εχει κοπει κ ει αποδοθει στο 2571

 

καλημερα σας και καλα κρασια...

 

μου φαινεται επισης με την πρωτη ματια, οτι ολα τα γεωτεμαχια εχουν κουνηθει κατα το ημισυ.

 

καλα κρασια δις. ξεκινα να διαβαζεις συμβολαια, και προτεινε την τοποθετηση δικηγορου να καθαρισει την υποθεση. βρωμαει, στο λεω εγω που η μυτη μου ειναι ευαισθητη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Επίσης να ζητήσεις ή να βρεις το κτηματολογικό απόσπασμα κάθε κλήρου των διανομών.

Πάντως στο Τοπογραφικό υπάρχει αριθμός Ο.Τ. που σημαίνει ότι μπορεί να βρεθεί άκρη και από την Πολεοδομική έρευνα και να ισχύει ότι έγραψε ο συνάδελφος ΚΑΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δες στην Πολεοδομία σου αν εντάχθηκε σε πράξη εφαρμογής και αν ναι πάρε αντίγραφα τοπογραφικού της Π.Ε για το συγκεκριμένο Ο.Τ και συντεταγμένες κορυφών και ιδιοκτησιών

(προσωπικά μου έτυχε αντίστοιχη περίπτωση)

 

 

ΥΓ δεν γίνεται κατάτμηση όπως βλέπω στην Υ.Δ της μηχανικού

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ, οπότε ξεκινάω με συμβόλαια και έρευνα. Ο πελάτης μου είπε ότι έχει τα 2570 & 2571 και θέλει να χτίσει. Δηλαδή το μισό 2570 δόθηκε στο νεότερο οικόπεδο 60? Δεν πρέπει να είχαν γίνει συμβόλαια?

Link to comment
Share on other sites

πού είναι το ρυμοτομικό, πού είναι οι γραμμές του οικοδομικού τετραγώνου, που είναι οι δρόμοι, οι μάντρες, τα κτίσματα..

"άρτιο και οικοδομήσιμο ως παρεχωρήθη", που αλλιώς παρεχωρήθη αν παρεχωρήθη,

και τρέχα γύρευε πώς προέκυψε..

 

αυτό το ΜΗ τοπογραφικό θα έπρεπε να εκτεθεί σε ειδικό μουσείο..

 

καλό ψάξιμο..

 

ΥΓ : MIKE πιθανολογώ ότι δεν δουλεύεις εκεί στην περιοχή γιατί θάξερες περισσότερα.. αν είσαι από αλλού καλύτερα μεταβολή και άστο γι άλλον..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.