Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος Οικοδομής


iron686

Recommended Posts

4 ώρες πριν, Didonis said:

Tα τελικά σχέδια εφαρμογής για το σπίτι σου τα έχεις κανει?

(βασικά φρόντισε να τα κάνεις αφου είσαι ο ίδιος)

Η εμπειρία που έχω είναι μόνο σε μεγάλες κατασκευαστικές με έργα υποδομής. Συνεπώς, έχω σκοπό για τα σχέδια να απευθυνθώ σε συνάδελφο για να μου στήσει την ιδέα στην οποία θα καταλήξω και έπειτα θα αρχίσω να συζητάω μαζί του τροποποιήσεις βάσει δικών μου επιθυμιών.

Προφανώς έχοντας διαχειριστεί συμβάσεις έργων (πάντα όμως υποδομής) προϋπολογισμού 30 εκατ., μου είναι εύκολο να κάνω αναλυτικότατη προμέτρηση-προκοστολόγηση, αλλά πρέπει να ξέρω τι θα κατασκευάσω. 😀 

Γιαυτό ρώτησα να έχω μια αρχική εκτίμηση προκειμένου να ξέρω πως πρέπει να αρχίσω να κινούμαι.

Όπως πχ ξέρω πόσο κοστίζει 1km οδοποιίας, ή 1m σήραγγας (σαν αρχική προσέγγιση), έτσι θέλω να έχω μια εικόνα από συναδέλφους που ασχολούνται με κτιριακά, σχετικά με το κόστος ανέγερσης μιας μονοκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, civeng said:

....

Γιαυτό ρώτησα να έχω μια αρχική εκτίμηση προκειμένου να ξέρω πως πρέπει να αρχίσω να κινούμαι....

Ισχύουν αυτά που λες για μια αρχική εικόνα…. Αλλά όπως σου είπα κι εδώ βασίζονται σε γενικα στατιστικά δεδομένα. Συχνά πυκνά όχι ίδια με τα δικά σου.

Πχ

Άλλες τιμές εργασιών υλικών μεταφορών κλπ. ανα περιοχή θέση πολη κλπ.

Άλλες τιμές ανα είδος κτιρίου (τα πιο πολλά στατιστικά είναι για πολ/κίες). Ενώ εσυ θες μονοκατοικία

Άλλες ανα πραγματική χρήση. Δηλαδή οικία, αποθήκη, γκαράζ, ταράτσες με αξιοποίηση κλπ. κλπ.

Και φυσικά ο ακάλυπτος ο οποίος μπορεί να είναι από ένα 5% του συνολικού σου κόστος αλλα άνετα μπορεί να φτάσει και να ξεπεράσει και το 30% μη σου πω σε ειδικές περιπτώσεις ή και σε ειδικές επιθυμίες και μέγεθος του να ξεπερνά και το 100%

Φυσικά και η επιλογή της τυπολογίας δομικής κατασκευής του ακινήτου σου μπορεί να επηρεάσει σημαντικά και το κόστος κατασκευής και τους χρόνους και το τελικό αποτέλεσμα

 

Εδώ με τελικά σχέδια και είδος κτηρίου αποφασισμένο και με σχέδια εφαρμογής στον προϋπολογισμό που θα κάνεις στην τελική εφαρμογή του θα έχεις και ένα +8 – 10% απόκλιση για απρόβλεπτα.

 

Για αυτό πέραν της κεντρικής ιδέας περί τιμής που γράφουν και άλλοι συνάδερφοι σου συνιστώ να ξεκινήσεις από το Α

Σχέδιο του τελικού κτιρίου.

Μεθοδολογικά κατασκευής και τρόπους δόμησης

Ακάλυπτοι

Απρόβλεπτες καταστάσεις Γης, όμορων κλπ.

 

Καλή επιτυχία με υπέροχο αποτέλεσμα να έχεις συνάδερφε

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.