Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γλωσσες προγραμματισμου για πολιτικους μηχανικους


z3djackal

Recommended Posts

H fortran ειναι για τα μπαζα και κακως διδασκεται κατ`εμε σε καποια

πανεπιστημια. Μου φαινεται πολυ χρησιμο να ξερει κανεις C++/Java.

 

Πολλές εταιρείες Αεροδιαστημικής ακόμα και η NASA έχουν πολλά προγράμματα με πολύπλοκους αλγορίθμους γραμμένα σε FORTRAN εφόσον ήταν η πρώτη γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιήθηκε από τους τεχνικούς σε ευρεία κλίμακα την δεκαετία του '60.

Αν θέλει κάποιος να βελτιώσει αυτά τα προγράμματα ή να τα μεταφέρει σε άλλη γλώσσα πρέπει να καταλάβει και τι γράφουν.

 

Οπότε καλώς διδάσκεται στα Πολυτεχνεία. Αλλά αν προστεθεί στον βασικό κορμό και η C++ ή η Pascal δεν θα ήταν και άσχημη ιδέα.

 

____________

Υ.Γ.: Στο ξεκίνημα της επαγγελματικής μου σταδιοδρομίας κέρδισα ως σύμβουλος αρκετά εκατομμύρια λιρέτες για την μετατροπή στα Windows 3.1 ενός προγράμματος σε FORTRAN μιας εταιρείας επεξεργασίας μετασχηματιστών.

Ο μηχανικός που το είχε φτιάξει είχε απολυθεί από την εταιρεία και ο ιδιοκτήτης τα είχε παίξει γιατί η νομοθεσία είχε αλλάξει αρκετά και έπρεπε να προσαρμόσει το πρόγραμμα στα νέα δεδομένα χωρίς να χάσει όμως το Data Base με το ιστορικό χιλιάδων μετασχηματιστών.

Εγώ του το έκανα τόσο καλό, φυσικά στην γλώσσα προγραμματισμού C, ώστε να μπορεί ο χρήστης να το προσαρμόζει στις μελλοντικές αλλαγές της νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν ειμαι ειδικος στον προγραμματισμο αλλα στο πρωτο ετος εκανα

fortran και C++. Η fortran μου φανηκε σαν μια συνεχεια του ψευδοκωδικα

που καναμε στο λυκειο ενω η C++ ηταν καλη αλλο πιο συγχρονη πιο

ενδιαφερουσα.

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι σε συνδυασμό με μία "κλασσική" γλώσσα προγραμματισμού, όπως C++, C#, VB.NET ή Java, πρέπει κανείς να γνωρίζει όπωσδήποτε και javascript.

 

Η javascript (στη σημερινή της μορφή ES 5) είναι η πιο σημαντική γλώσσα προγραμματισμού αυτή την εποχή, γιατί όλοι (google, microsoft, yahoo, apple κλπ.) χρειάζονται νέες εφαρμογές, που εκτελούνται σε browser. Όχι μόνο σε desktop αλλά και σε όλα τα iphones και ipads που θα κυκλοφορήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αγχώνεσε για πιστοποίηση ; Αν πας να προσληφθείς ως προγραμματιστής (όπως και σε οτιδήποτε άλλο) , λες να σου κοιτάξουν μόνο τα πιστοποιητικά ; Θα σου πουν "εδώ η Ρόδος , ιδού και το χοροπήδημα" .

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πάντα απορούσα γιατί μας μαθαίνανε Fortran στη σχολή. Μου φαινόταν δύσχρηστη, πολύ δυσνόητη και με πολύ περιορισμένες δυνατότητες. Απ' όσο ξέρω, ακόμα και η εταιρία που ανέπτυξε τη Fortran έχei σταματήσει να υποστηρίζει με καινούριες εκδόσεις. Μήπως να μάθαινες VBA ή κανένα Matlab καλύτερα;

 

Πιστεψε με η fortran μπροστα στην java ειναι πανευκολη!! Για την VBA δεν νομιζω οτι αξιζει...τρεχει μονο στα windows ενω η java σε οποιοδηποτε λειτουργικο συστημα ακομα και στο κινητο σου!! Οσο αφορα το Matlab ειναι καλη επιλογη...Θα το ψαξω..ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί αγχώνεσε για πιστοποίηση ; Αν πας να προσληφθείς ως προγραμματιστής (όπως και σε οτιδήποτε άλλο) , λες να σου κοιτάξουν μόνο τα πιστοποιητικά ; Θα σου πουν "εδώ η Ρόδος , ιδού και το χοροπήδημα" .

 

Οχι! Το ξερω αυτο που λες...αλλα αμα θελεις να κανεις μεταπτυχιακο (ειδικα στους δομοστατικους του ΕΜΠ) κοιτανε αμα ξερεις καμια γλωσσα προγραμματισμου....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η java να είναι ανώτερη γλώσσα αλλά σχεδόν όλα τα σοβαρά λειτουργικά συστήματα ακόμα και τα συστήματα Unix είναι γραμμένα σε C++. Αν θέλεις να πάρεις πιστοποίηση σε κάποια γλώσσα καλύτερα είναι η πιστοποίηση σε C++. Τώρα με τις εκδόσεις Visual C τα προγράμματα γράφονται πολύ πιο εύκολα.

 

 

 

 

Εξαρτάται από την version της java που χρησιμοποιείς.

Εδώ και χρόνια δεν ασχολούμαι με την java. Ίσως να πρόσθεσαν και νέες εντολές και να μην υπάρχουν πλέον τα προβλήματα με το Abstract Window Toolkit και τα java applets

 

Εχω ακουσει(χωρις να ξερω C++) οτι η C++ και η java ειναι παρομοιες. Βασικα η java ειναι η εξελιξη της C++.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ειδικος στον προγραμματισμο αλλα στο πρωτο ετος εκανα

fortran και C++. Η fortran μου φανηκε σαν μια συνεχεια του ψευδοκωδικα

που καναμε στο λυκειο ενω η C++ ηταν καλη αλλο πιο συγχρονη πιο

ενδιαφερουσα.

 

Μην συγκρίνουμε τις γλώσσες προγραμματισμού σε τέτοιο επίπεδο. Θεωρητικά η fortran ανήκει στις ανώτερες γλώσσες προγραμματισμού, δηλαδή είναι πιο κοντά στον άνθρωπο παρά στη μηχανή γι' αυτό και δίνει αυτήν την αίσθηση. Βέβαια είναι και εξειδικευμένη γλώσσα, δεν αξίζει δηλαδή να ασχοληθείς μαζί της για να κάνεις ένα παραθυρικό πρόγραμμα ή για να γράψεις λειτουργικό όπως κάνεις με την C.

 

@z3djackal: καμία σχέση μεταξύ Java και C++. Για του λόγου το αληθές: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Java_and_C%2B%2B

Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνουμε τις γλώσσες προγραμματισμού σε τέτοιο επίπεδο. Θεωρητικά η fortran ανήκει στις ανώτερες γλώσσες προγραμματισμού, δηλαδή είναι πιο κοντά στον άνθρωπο παρά στη μηχανή γι' αυτό και δίνει αυτήν την αίσθηση. Βέβαια είναι και εξειδικευμένη γλώσσα, δεν αξίζει δηλαδή να ασχοληθείς μαζί της για να κάνεις ένα παραθυρικό πρόγραμμα ή για να γράψεις λειτουργικό όπως κάνεις με την C.

 

@z3djackal: καμία σχέση μεταξύ Java και C++. Για του λόγου το αληθές: http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Java_and_C%2B%2B

 

ΟΚ! Ξερεις C ή Java? Ποια νομιζεις ειναι καλυτερη για να ακολουθησω?

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μάθεις προγραμματισμό; Τότε C. Εάν μάθεις C οι υπόλοιπες είναι παιχνιδάκι και αυτό δεν το λέω από ίδια πείρα αλλά από φίλους προγραμματιστές που έχω. Όλοι με C ξεκίνησαν και τώρα κάνουν παπάδες...

 

*Βέβαια η πιο δυνατή γλώσσα παραμένει η assembly αλλά ας την αφήσουμε για άλλους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.