Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γλωσσες προγραμματισμου για πολιτικους μηχανικους


z3djackal

Recommended Posts

Οφείλω να ομολογήσω πως μου κάνει εντύπωση που πολλοί μηχανικοί "της πιάτσας" ασχολούνται όντως με γλώσσες προγραμματισμού.

Είχα ως τώρα την εντύπωση πως όταν "βγαίνεις έξω" η ρουτίνα της δουλειάς σε απομακρύνει από αυτή την ασχολία, διότι όλα τα βρίσκεις έτοιμα για να κάνεις τη δουλειά σου γρήγορα (ή για να μπορέσεις να τα "περάσεις" στην πολεοδομία πχ). Αυτό με στεναχορούσε κάπως, δεδομένου ότι μου αρέσει πολύ ο προγραμματισμός.

 

Είμαι κι εγώ φοιτητής Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ, πέρασα με 10 τη FORTRAN.. Τώρα προσπαθώ να μάθω C++ από μόνος μου, όταν και όποτε μου μένει λίγος χρόνος! 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω, ένας Πολιτικός Μηχανικός, πέρα από το "hobby" της μοντελοποίησης φαινομένων για την προσωπική του ικανοποίηση (!), πως μπορεί να επωφεληθεί με την γνώση μιας γλώσσας προγραμματισμού έξω στην αγορά; 

Τυχαίνει δηλαδή στη δουλειά επάνω να χρειαστείτε / να σας διευκολύνει η σύνταξη ενός προγράμματος για κάποιον υπολογισμό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα η γνώση χρήσης υπολογιστικών φύλλων αρκεί για να καλύψει τις "επαγγελματικές" ανάγκες του μέσου μηχανικού (πχ για εμάς τους πολιτικούς μηχανικούς κάποιοι στατικοί υπολογισμοί στο χέρι, προμετρήσεις, προϋπολογισμοί κτλ), ακόμη και για πολύπλοκους υπολογισμούς.

 

Βέβαια το αντικείμενο του μηχανικού δεν είναι μόνο το επαγγελματικό/βιοποριστικό. Έχουμε μάθει να βρίσκουμε λύσεις και όποιο εργαλείο μας βοηθήσει για τον σκοπό αυτό το εκμεταλλευόμαστε. Επίσης πολλοί από εμάς έχουμε τη διάθεση να μοιραζόμαστε τα εργαλεία αυτά για βοηθήσουν άλλους λιγότερο εξοικειωμένους με την τεχνολογία. Υπάρχουν όμως και αυτοί που ασχολούνται με τη δημιουργία επαγγελματικών προγραμμάτων. Εκεί η ευθύνη είναι διπλή γιατί εκτός από την άριστη γνώση προγραμματισμού για την υλοποίηση και την υποστήριξη χρειάζεται και η άριστη γνώση του αντικειμένου για επιστημονική τεκμηρίωση.

Link to comment
Share on other sites

Βάση νόμου δικαιούσαι βεβαίωση γνώσης Η/Υ αν παρακολουθήσεις τουλάχιστον 4 μαθήματα Πληροφορικής ή χειρισμού Η/Υ σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ. Η βεβαίωση αυτή είναι αντίστοιχη του ECDL και μετράει στον ΑΣΕΠ.

Συνάδελφοι συγνώμη για το off topic που ρωτάω εδώ....

Διάβαζα την προκήρυξη για το νέο πρόγραμμα κοινωφελούς χαρακτήρα του ΟΑΕΔ και είδα την αναφορά στα 4 μαθήματα γνώσης Η/Υ.

Έχει πάρει κάποιος συνάδελφος την ανάλογη βεβαίωση/πιστοποίηση από την σχολή του;

Τα 4 μαθήματα πρέπει να είναι υποχρεωτικά ή μπορεί να είναι και τυχόν  ελεύθερα εργαστήρια χρήσης Η/Υ που έχει παρακολουθήσει ο σπουδαστής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.