Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αερισμός υπογείων αποθηκών πολυκατοικίας


ΟΩΝ

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικός ο αερισμός τυπικών αποθηκών διαμερισμάτων σε πολυκατοικίες.

Για παράδειγμα, στη δική μου αποθήκη, καταλαβαίνω ότι ο αερισμός μπορεί να γίνει μόνον από κάτι λοξές γρίλιες στην πόρτα. Βέβαια, επειδή η πόρτα της αποθήκης είναι μακρυά από το κλιμακοστάσιο (όπου υπάρχει φυσικός αερισμός), δεν πρέπει να πολυλειτουργεί το "σύστημα"...

Τι προβλέπει γενικά η νομοθεσία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το οποίο έχει γίνει προβλέπεται .

Επίσης υπάρχουν αφυγραντήρες οι οποίοι είναι καλό να χρησιμοποιούνται στις αποθήκες .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πρότεινα η υγρασία να παραμείνει χαμηλότερα απο 60% για να αποφύγουμε πιθανή διάβρωση όπλισης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ BAS και Ροδόπουλος.

 

@ BAS: Έχω βάλει αφυγραντήρα. Συγκεκριμένα, είναι ένα απλό σύστημα από πράκτικερ κ.τ.ό., που αποτελείται από ένα πλαστικό κύβο περίπου 20x20x20εκ. στον οποίον μπαίνει ειδικό, λευκό "χαλικάκι". Μετά από κανά μήνα, το χαλίκι έχει εξαφανιστεί, και το δοχείο έχει γεμίσει με νερό. Το αδειάζω, και προμηθεύομαι νέο σακουλάκι με "χαλίκι".

 

@ Ροδόπουλος: Θα αγοράσω μετρητή υγρασίας για να τσεκάρω (max 60% όπως είπες), και ανάλογα με τις ενδείξεις θα ενημερώσω και τους συνιδιοκτήτες για τις αποθήκες τους.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό εννοούσα .

Επίσης θα σου συνιστούσα να μιλήσεις με τους συγκατοίκους και να μην βάζετε στις αποθήκες πράγματα που τραβάνε την υγρασία , όπως χαρτιά , βιβλία κλπ .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πρότεινα η υγρασία να παραμείνει χαμηλότερα απο 60% για να αποφύγουμε πιθανή διάβρωση όπλισης.

Και για την ακρίβεια έλεγξε την λίστα να δεις που είσαι ..

 

Αν το όργανο για την σχετική υγρασία δεν είναι για μόνιμη χρήση τότε μπορούμε αν θέλεις να σου υποδείξουμε τρόπο μέτρησης ώστε να γλυτώσεις το κόστος.. και αφού είσαι μηχανικός.. προτείνεται..

ΣΧΕΤΙΚΗ ΥΓΡΑΣΙΑ.doc

Link to comment
Share on other sites

Kosmas85, απ' ότι ξέρω το λιντλ κ.τ.ό. έχουν "μετεωρολογικούς σταθμούς" με πολύ χαμηλές τιμές. Γιατί να μην αγοράσω λοιπόν ένα;

Εν πάση περιπτώσει όμως, ποιός είναι ο εναλλακτικός τρόπος μέτρησης που προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις φθηνή λύση και αξιόπιστη τότε δε χρειάζεται.. πάντως πληροφοριακά με ψυχρομετρικό χάρτη (ή ένα πρόγραμμα free) και ενα αναλογικό θερμόμετρο κανείς τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, άσχημα νέα...

Πήρα από το Πρακτικερ "όργανο" μέτρησης θερμοκρασίας / υγρασίας (φθηνό, ούτε 5€), και σήμερα (16/07/2011), μέτρησα στην αποθήκη του υπογείου (ώρα 21:00) υγρασία 69% (!) και θερμοκρασία 24 C, όταν μέσα στο σπίτι έχω υγρασία 34%.

Θυμίζω ότι έχω σε λειτουργία τον (υποτυπώδη) αφυγραντήρα που περιέγραψα ανωτέρω.

 

Τι προτείνετε για να μειώσω την υγρασία κάτω από το 60% που λέει ο Καθηγητής παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και άλλες μετρήσεις για μερικές μέρες γιατί μπορεί να έτυχε. Τι έχεις μέσα στην αποθήκη σου? Άνοιξε το αρχείο που σου δίνω πιο πάνω να δεις αν ξεφεύγεις κατα πολύ σύμφωνα με τα δεδομένα.

 

Υπάρχουν αφυγραντές με ψυκτικό κύκλο που το χρησιμοποιούμε όταν πρέπει να προστατέψουμε κατι αξίας. Αφού εχει σημαντικό κόστος.

 

Επίσης εξαερισμός και θέρμανση. Τώρα όσο για το συστηματάκι αφύγρανσης απο το Praktiker δε ξέρω.. Ίσως αν έβαζες περισσότερο του ενός να έκανες τη δουλειά σου. Πάντως 69% δεν είναι τρομερό νούμερο. Έχει και υγρασία αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.