Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δουλεία διόδου


SAKI

Recommended Posts

Άρα θα σημειωθεί κάπως έτσι? Με εμβαδόν και συν/νες κορυφών στο "τετράγωνο" που προκύπτει?

δοκιμαστικο2.pdf

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειχε τεθει το θεμα

 

 

 

"Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα θελα να κάνω και γω μια ερώτηση ως νέος στο χώρο. Έχω μια ιδιοκτησία η οποία στο συμβόλαιο εκφράζεται ως ενιαία, αλλά στην πραγματικότητα αποτελείται από 2 τμήματα που βρίσκονται εκατέρωθεν αγροτικής οδού. Στην περίπτωση αυτή κλπκλπ"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά θα ξεκινούσα από τι περιγράφει το αρχικό συμβόλαιο...το οποίο πότε έγινε? Έχει τοπογραφικό που το συνοδεύει?

 

edit. Το είδα, αποδοχή κληρονομιάς του 2005.. πιάσ'το αυγό και κούρευτο...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Όταν έλεγα "έχω μια ιδιοκτησία" εννοούσα δουλειά για πελάτη, απλά το εξέφρασα εν συντομία, ζητώ συγνώμη αν παρανοήθηκε κάτι. Πάντως η κατάσταση είναι όντως πιάσ' το αυγό και κούρευτο όπως είπε και ο φαεθων από πάνω, γιατί είναι πολλές οι περιπτώσεις που ο κόσμος δεν έχει στα χέρια του ακριβή συμβόλαια που να περιγράφουν αυτά που πρέπει, ως αποτέλεσμα των "συμφωνιών" που γίνονταν τα παλιά χρόνια. Όσο για την προκειμένη περίπτωση, έκανα μια σαφή περιγραφή στο κομμάτι της δουλείας και το έδειξα και πάνω στο σχέδιο για να είναι σωστη η δουλεία και να είμαστε και όλοι καλυμμένοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Θέλω βοήθεια: Ο πελάτης μου έχει αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο ως προ του 2003, τυφλό. Τον χωρίζει από την αγροτική οδό, ένα δεύτερο αγροτεμάχιο, από το οποίο ο δικός μου έχει αγοράσει εξ' αδιαιρέτου κάποια τετραγωνικά, "διαιρετό κατά χρήση, στην Βόρεια πλευρά", το οποίο τμήμα χρησιμοποιεί ως δίοδο. Τώρα που προσπαθώ να εκδόσω οικοδομική άδεια,  η πολεοδομία λέει ότι δεν με καλύπτει αυτός ο τρόπος πρόσβασης και θα έπρεπε να έχω δουλεία διόδου και να φαίνεται και στο κτηματολόγιο. Ο πελάτης μου με τον συν-κύριο είναι σκοτωμένοι, οπότε για μετετροπή του συμβολαίου, το βλέπω λίγο δύσκολο. Πως το ξεπερνάω? 

Σε ποιες περιπτώσεις οφείλει η ΥΔΟΜ να ζητήσει πρόσβαση για την έκδοση αδείας?

Link to comment
Share on other sites

και σε ποιόν νομο οριζεται οτι  πρεπει να εχεις διοδο για να εκδοσεις αδεια?

Το πώς θα περνας ειναι δικο σου θεμα...

 

Αλλο η αδεια και  αλλο η δυνατότητα να περνας   επιφανειακως, υπογειως ή εναεριως...

 

δλδ σε αυτη την ΥΔΟΜ τα τελευταια χρονια ,  δεν εκδιδουν αδειες σε "τυφλα" και "απαιτουν" να εχεις διοδο για να εκδοσουν αδεια?????

 

Ανεξαρτητα απο τα ανωτερω, το προφανες ειναι οτι θα χρειαστεις να εχεις δρομο και για να χτισεις

αλλά και για να μπαινοβγαινεις.

Το επιλύεις με αγωγη δουλειας διοδου

Να μιλησεις με τον δικηγορο σου

εδιτ

εξεταζοντας και αυτο που γραφεις

"διαιρετό κατά χρήση, στην Βόρεια πλευρά"

σε σχεση με το συμβολαιο του άλλου.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.