Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δουλεία διόδου


SAKI

Recommended Posts

Καλησπερα.. Ειμαι νεα μηχανικος και εχω καποιες αποριες..αν ειναι ευκολο να με βοηθησετε. Σε οικοπεδο ενιαιο οικοπεδο που χωριστηκε παραλληλως του δρομου σε 3  οικοπεδα υπηρχε συμβολαιο διοδιου δουλειας. Μετα πουληθηκε το ενδιαμεσο κομματι. Ο ιδιοκτητης του πρωτου εκλεισε γυρω γυρω το οικοπεδου του ωστε να μην περναει ο νεος ιδιοκτητης του δευτερου {επισης το πολυησε χωρις συμβολαιο(?) σε τριτο αγοραστη που αυτο δεν νομιζω να μας ενδιαφερει αφου δεν υπαρχουν συμβολαια ετσι?} και ειπε οτι να περνας απο το αλλο διπλανο οικοπεδο στο δικο σου. ο Ιδιοκτητης του μεσαιου λεει να το παει δικαστικα. το παλιο συμβολαιο δουλειας ισχυει? Υπαρχει προσβαση και το διπλανο αλλου ιδιοητητ οπως σας ειπα αλλα ειναι πολυ πιο δυσχερης για αυτον σε σχεση με τον ηδη κανονισμενο. Τι πρεπει να γινει?

Link to comment
Share on other sites

η δουλεία που δημιουργήθηκε με συμβόλαιο, ισχύει μεχρι την ακυρωσή της.

κανένας δεν μπορει να εμποδισει την διέλευση, είτε εχει συμβολαιο ειτε "το εχει προφορικά":-D.

Θα πάει στον δικηγόρο του.

υγ

μπορεις να βρεις μια πολυ κατατοπιστική αναλυση απο τον ΜΑΚΑΡ

στα νταουνλοουντς

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σας. Εχω ενα σημαντικο προβλημα με την εισοδο του οικοπεδου μου και θα χρειαστω τη βοηθεια σας. Ειναι ενα κομματι μπροστα στην εισοδο του οικοπεδου μου με μηκος 6 μετρα και πλατος 4 μετρα. Ο γειτονας ισχυριζεται οτι του ανηκει ενω υπηρχε η εντυπωση για 20+ χρονια οτι ηταν κοινοχρηστο. Περναμε απο εκει κανονικα ολα αυτα τα χρονια χωρις προβλημα και τωρα μας λεει ο γειτονας οτι θα κλεισει την πορτα. Ειναι η μοναδικη εισοδος του οικοπεδου. Εχει το δικαιωμα να το κλεισει; Θα χρειαστει να ζητησω δουλεια διοδου;

Link to comment
Share on other sites

Το συμβολαιο σου τι γραφει σαν "οριο" προς αυτον  τον "διαδρομο"?

"κοινοχρηστο" ή "ιδιοκτησια"??

Του γειτονα το συμβολαιο, τι γραφει?

Επομενως,  ο μηχανικος σου θα κανει εφαρμογή των συμβολαιων σας.

 Αναλογα με το αποτελεσμα,  θα ενεργησεις με τον δικηγορο σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μια ερώτηση γιατί πλέον έχω εγκαταλείψει το επάγγελμα και δεν υπάρχει κουράγιο να ξανα ασχοληθώ. Σε οικόπεδο με δυο πρόσωπα έχουν χτιστεί 4 μεζονέτες. Έχουν κανονικά πρόσωπο ανά δύο σε δρόμο. Στη πίσω γωνία που συνορεύει με όμορο οικόπεδο, για χρήση παρκινκ έχει αφεθεί με συμβολαιογραφική πράξη δουλειά διόδου που περιγράφεται αναλυτικά. Το όμορο οικόπεδο πουλήθηκε μέ τα βάρη που είχε. Ο νέος ιδιοκτήτης μπορεί να εκδόσει άδεια καταργοντας τη δουλειά λόγω της νέας οικοδομής και αποζημιόνοντας τους γείτονες που θίγονται? Επαναλαμβάνω ότι δεν θίγεται η πρόσβαση παρά μόνον η οπίσθια πρόσβαση στο υπαίθριο πάρκινγκ. Υπάρχει δε και αρκετός χώρος σε κάθε μεζονέτα για πάρκινγκ στην είσοδο (πρασια).

Edited by pitch76
Link to comment
Share on other sites

Αν και το ερώτημα είναι λίγο ασαφές (ως προς τη χωροθέτηση), κάθε δουλεία μπορεί να καταργηθεί εφόσον συναινέσουν οι χρήστες της, κι εφόσον δεν ανακύπτουν άλλα ζητήματα (νομικά ή πολεοδομικά).

Link to comment
Share on other sites

σωστα

και συμπληρωνω:

ή εφοσον δεν χρειαζεται πλεον... [με αποζημωση]

https://www.michanikos.gr/files/file/630-δουλείες-δουλεία-διόδου/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2018 at 11:21 ΠΜ, rysalis said:

Καλημέρα! Θέλω βοήθεια: Ο πελάτης μου έχει αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο ως προ του 2003, τυφλό. Τον χωρίζει από την αγροτική οδό, ένα δεύτερο αγροτεμάχιο, από το οποίο ο δικός μου έχει αγοράσει εξ' αδιαιρέτου κάποια τετραγωνικά, "διαιρετό κατά χρήση, στην Βόρεια πλευρά", το οποίο τμήμα χρησιμοποιεί ως δίοδο. Τώρα που προσπαθώ να εκδόσω οικοδομική άδεια,  η πολεοδομία λέει ότι δεν με καλύπτει αυτός ο τρόπος πρόσβασης και θα έπρεπε να έχω δουλεία διόδου και να φαίνεται και στο κτηματολόγιο. Ο πελάτης μου με τον συν-κύριο είναι σκοτωμένοι, οπότε για μετετροπή του συμβολαίου, το βλέπω λίγο δύσκολο. Πως το ξεπερνάω? 

Σε ποιες περιπτώσεις οφείλει η ΥΔΟΜ να ζητήσει πρόσβαση για την έκδοση αδείας?

Ερώτηση: Είναι δυνατόν μια ερμηνευτική εγκύκλιος να τροποποιεί  ένα Π.Δ. (270Δ/85 με τις τροποποιήσεις του)? Γιατί στο Π.Δ>.αναφέρεται ξεκάθαρά ότι με 4000 τ.μ. είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το γήπεδο (προ του 2003). Δημήτρη; Στο τοπογραφικό, όπως έγραψε συνάδελφος, άρα θα γράψω άρτιο και μη οικοδομήσιμο μέχρι τη σύσταση δουλείας διόδου; Και αν  αυτή καταργηθεί αυτόματα γίνεται μη οικοδομήσιμο???

Link to comment
Share on other sites

 Τα προ του 2003  τυφλά βγαζουν αδεια εκ του νομου, εστω και τυφλά.

Ο νομος δεν απαιτει  πουθενα να υπαρχει διοδος...

To NΔ 270/85 οριζει οτι:

  Αρθρ.1.- οι όροι και περιορισμοί δόμησης των γηπέδων των κειμένων

εκτός των ρυμοτομικών σχεδίων των πόλεων, κωμών και οικισμών ή εκτός

των ορίων των νομίμως υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών των

στερουμένων ρυμοτομικού σχεδίου, που καθορίστηκαν με το από 6.10.1978

π.δ/γμα (ΦΕΚ 538/Δ) ως ισχύει τροποποιούνται ως εξής:

 1«α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα.

..........

   "Η περίπτωση α` της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του από 24/31.5. 1985 προεδρικού διατάγματος, όπως αντικαθίσταται με την παρ. 1 του άρθρου 10 του νόμου αυτού, δεν ισχύει για γήπεδα που υφίστανται κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού".

 

Αλλα,  μετα εκεινη την αποφαση του ΣτΕ για την Μυτιληνη,  το ζητανε

[παρολο που η αποφαση αυτη αφορουσε σε  ακυρωση ΟΑ  για  ψευδή δηλωση οτι έχει  δικαιωμα διελευσης...]

.Κατα μια λογικη, εχουν δικηο, μια και,  αν δεν μπορεις να περασεις, δεν μπορεις να χτισεις...

Αλλά δεν πρεπει να ειναι στα "προαπαιτουμενα" για την εκδοση της άδειας.

Τεσπα,

Στο τοπογραφικο θα γραψεις,  αρτιο και οικοδομησιμο, υπο τις πολεοδομικες διαταξεις. Και -αν εκλεισε 20ετια- θα πας  με βαση δηλωση χρησικτησιας δουλειας διελευσης για την λωριδα αυτη

 [ποιά ειναι αυτη η ερμηνευτικη?]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αποφ-26033/46/77 Εγκ-46/77 Ε-46/77
Ανάκληση της Αποφ-35083/28-9-67 του Υπουργού Δημοσίων Εργων περί δημιουργίας Ιδιωτικών οδών 
(Εκτός σχεδίου δόμηση, Δυνατότητα προσπέλασης, απόκτηση προσώπου, αρτιότητα)

'Εχοντας υπόψη: 
1. Τις διατάξεις του Αρθ-20 του ΝΔ/17-7-23 "περί σχεδίων πόλεων κλπ". 
2. Την Αποφ-Ε35083/28-9-67 του Υπουργού Δημοσίων Εργων. 
3. Τις διατάξεις της παρ.2 του Αρθ-126 του ΓΟΚ/73. 
4. Την Γνωμ-838/77 του Συμβουλίου Δημοσίων 'Εργων, Τμήματος Μελετών, αποφασίζουμε: 
Ανακαλούμε την Αποφ-Ε35083/28-9-67 του κ. Υπουργού Δημοσίων 'Εργων, ως αντικειμένη προς τας διατάξεις του Αρθ-20 του ΝΔ/17-7-23, που ώριζε ότι στην εκτός σχεδίου και εκτός ζώνης περιοχή η δημιουργία γηπέδων επιφανείας 4.000 τ.μ. και άνω, μετά οδών προσπελάσεως προς αυτά, δεν θεωρείται σχηματισμός ιδιωτικού σχεδίου ρυμοτομίας και διευκρινίζουμε ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του Αρθ-20 του ΝΔ/17-7-23 απαγορεύεται η δημιουργία ιδιωτικών οδών στην εκτός σχεδίου περιοχή, εκτός των καλλιεργουμένων εκτάσεων όπου επιτρέπεται η δημιουργία ιδιωτικών οδών για την μεταφορά των γεωργικών προϊόντων (παρ.3). Αρμόδιος δε ν' αποφασίση εάν η μεταβίβαση έγινε με σκοπό τον σχηματισμό ιδιωτικού σχεδίου ή όχι είναι ο Νομάρχης. 
Κατά συνέπεια, μεταβιβαζόμενα άρτια γήπεδα εκτάσεως 4000 τ.μ. πρέπει να εξασφαλίζουν προσπέλαση προς οδούς που αναφέρονται στο Αρθ-6 του ΠΔ/23-10-28 ή αγροτικές, με δικαίωμα δουλείας βάσει συμβολαιογραφικού εγγράφου ή με παροχή διόδου βάσει δικαστικής αποφάσεως κατά τις διατάξεις του Αστικού Κώδικα (Αρθ-1012 και επ.). 
Εν Αθήναις τη 16 Αυγούστου 1977

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.