Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω δουλειά δίοδου με συμβόλαιο. Η λωρίδα είναι είναι διαμορφωμένη εδώ και χρόνια. 

Τώρα θέλω να γίνει τσιμεντοστρωση και επισκευή της περιτοίχησης που έχει η λωρίδα της δουλειάς δίοδου. Ο ιδιοκτήτης όμως είναι εξαφανισμένος. Πιθανόν να έχει πεθάνει και οι κληρονόμοι δεν έχουν εμφανιστεί. 

Πως προχωράω? Σε ποιον πρέπει να βγει η άδεια? 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας.

Υπάρχει οικόπεδο με σύσταση καθέτων και δουλειά διόδου 2,50 μ η οποία έχει εφαρμοστεί. Πρόκειται να εκδοθεί άδεια ανέγερσης στο μπροστινό οικόπεδο (πυλωτή και 4 όροφοι) και θέλω να ρωτήσω το εξής:

Δεδομένου ότι στο ισόγειο δεν επηρεάζω την δουλεία και παραμένει ως έχει στα 2,50 μέτρα πλάτος όπως ορίζει η συσταση, η θερμοπρόσοψη μου 10εκ από την πυλωτή και πάνω μπορεί να γίνει μέσα στη δουλεία?

Επίσης έρκερ επιτρέπονται εντός της, πάνω από 3,00μ ύψος δεδομένου ότι σύμφωνα με το άρθρο 9 ΝΟΚ παρ2 πρέπει να εξασφαλίζεται η δουλεία στο επίπεδο του εδάφους και σε ύψος κύριας χρήσης?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς αναφέρει η σύσταση δουλείας? Μήπως υπάρχει θέμα με το καθαρό ύψος?

Πάντως, μου κάνει εντύπωση ότι προβλέπεται δουλεία, ενώ συνήθως η δίοδος διέλευσης ορίζεται ως κοινόχρηστος χώρος υποχρεωτικά ακάλυπτος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Τι ακριβώς αναφέρει η σύσταση δουλείας? Μήπως υπάρχει θέμα με το καθαρό ύψος?

Πάντως, μου κάνει εντύπωση ότι προβλέπεται δουλεία, ενώ συνήθως η δίοδος διέλευσης ορίζεται ως κοινόχρηστος χώρος υποχρεωτικά ακάλυπτος

Έχεις δίκιο συνάδελφε Αναφέρει ότι : "αι υποχρεωτικαι πρασιαι κατά μήκος των πλευρών .... και πλάτους 2.50μ θα αποτελούν και κοινόχρηστους διαδρόμους προς εξυπηρέτηση των οπίσθιων ιδιοκτησιών."

Οποτε εγώ πως πρέπει να συμπεριφερθώ ως προς τα έρκερ και τη θερμοπροσοψη που θέλω να τοποθετήσω εντός του 2,50?

Link to comment
Share on other sites

Ο tetris το τίποτε το γράφει με "μπόλντ" . Άρα εγώ καταλαβαίνω πως τίποτα = τίποτα (ακόμη και αν ήταν με απλή γραφή).  

Δεν ξέρω αν απαντήσει ο tetris,αλλά τα 2,5m πρέπει να μείνουν 2,5m (και όχι 2,4m).  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nbr said:

...,αλλά τα 2,5m πρέπει να μείνουν 2,5m (και όχι 2,4m).  

Ακριβώς!!!

Μη μπερδεύουμε την πολεοδομική νομοθεσία με τον ΑΚ (αστικό κώδικα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.