Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δουλεία διόδου


SAKI

Recommended Posts

σωστα, αν και αυτη ειναι του 1977

επακολουθησε το Δ 538/78 και το Δ 270/85, και ο 3212/03...που δεν κανουν καμμια αναφορα.

Τεσπα

εξακολουθει να υπαρχει το θεμα οτι: Χωρις "διοδο" δεν μπορει να χτισει, ακομα και αν εκδοσει αδεια.

Παντως, εδω εχει ηδη  διοδο σε τμημα ενος παροδιου απο αγορασε με συμβολαιο σαν  "διαιρετό κατά χρήση, στην Βόρεια πλευρά".

Αρα ισχυουν τα ανω:

"Στο τοπογραφικο θα γραψεις,  αρτιο και οικοδομησιμο, υπο τις πολεοδομικες διαταξεις. Και -αν εκλεισε 20ετια- θα πας  με βαση δηλωση χρησικτησιας δουλειας διελευσης για την λωριδα αυτη. "

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: η σύσταση δουλείας διόδου επηρεάζεται από το δασικό ή μη χαρακτήρα των όμορων ακινήτων;  Διότι θέλω να ζητήσω σύσταση δουλείας μέσω της δικαστικής οδού , για αγροτεμάχιο το οποίο είναι "περίκλειστο" από ένα στενό δαχτυλίδι από δασική έκτασης των ομόρων. Και αν ναι τι εργασίες μπορούν να γίνουν; (π.χ. οδοποιίας έως το δεσπόζον?) Να προσθέσω ότι βρίσκεται εντός ζώνης 500μ οικισμού.

Edited by topografos3333
Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβα οτι υπαρχει ενα χωραφι και γυρω ειναι "περικλειστο" από μια  δασικη εκταση ανηκουσα  δεν λεει....

και μετα υπαρχουν ιδιοκτησιες και μετα δρομος

Από πού να ζητησει δουλεια διελευσης?

 

,

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2020 at 8:47 ΜΜ, dimitris GM said:

σωστα, αν και αυτη ειναι του 1977

επακολουθησε το Δ 538/78 και το Δ 270/85, και ο 3212/03...που δεν κανουν καμμια αναφορα.

Τεσπα

εξακολουθει να υπαρχει το θεμα οτι: Χωρις "διοδο" δεν μπορει να χτισει, ακομα και αν εκδοσει αδεια.

Παντως, εδω εχει ηδη  διοδο σε τμημα ενος παροδιου απο αγορασε με συμβολαιο σαν  "διαιρετό κατά χρήση, στην Βόρεια πλευρά".

Αρα ισχυουν τα ανω:

"Στο τοπογραφικο θα γραψεις,  αρτιο και οικοδομησιμο, υπο τις πολεοδομικες διαταξεις. Και -αν εκλεισε 20ετια- θα πας  με βαση δηλωση χρησικτησιας δουλειας διελευσης για την λωριδα αυτη. "

 

Καλησπέρα, 

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετική με την Αποφ-26033/46/77 Εγκ-46/77 Ε-46/77 και την υποχρέωση πρόσβασης σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο.

Αγροτεμάχιο <4000τ.μ. άρτιο κατά παρεκκλιση λόγω του ότι βρίσκεται εντός ζώνης 500μ και είναι προϋφιστάμενο του 1977. Η Εγκύκλιος του 77 δεν το πιάνει γιατί αναφέρεται σε αγροτεμάχια μεγαλύτερα των 4.000 τ.μ. 
Πρόσβαση έχει από διανοιγμένη οδό μέσω δημόσιας έκτασης, μη αναγνωρισμένης που δεν υπάρχει σε χάρτη της διανομής.

Μπορεί να στηριχθεί κάπου ή Υπηρεσία και να απαιτήσει άλλη πρόσβαση (δουλεία, πρόσωπο, κτλ)  για την έκδοση οικοδομικής άδειας;

Ευχαριστώ.

Edited by billlllll
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας, στη ζωνη   σε ενδιαφερει  εαν εχεις 2 στρ. πριν το 77

Εσυ εχεις 4 στρ.

Αρα πας με τα 4 στρ.και χτιζεις ως τυφλο πριν το 2003

δξ τι εννοεις "Δημοσια εκταση"  αλλά "μη αναγνωρισμενη"

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση. 
Το αγροτεμάχιο είναι μικρότερο από 4.000τ.μ. γι' αυτό και είναι άρτιο κατά παρέκκλιση ως εντός ζώνης 500μ. Χρησιμοποίησα το σύμβολο "<" γι'αυτό και η παρανόηση.
Το μη αναγνωρισμένη πάει στην οδό και όχι στην έκταση :) . 

Αν πήγαινε ως μεγαλύτερο από 4.000τ.μ. και τυφλό προ του 2003, η ΥΔΟΜ βασιζόμενη στην εν λόγω εγκύκλιο θα μου ζητούσε πρόσβαση. Το ξέρω πως το κάνει η συγκεκριμενη.
Τώρα όμως θεωρώ πως δεν υπάρχει πουθενά κάτι που να απαιτεί κάποιου είδους "επίσημη" πρόσβαση (δουλεία, οδό από διανομή, κτλ) καθώς η συγκεκριμένη εγκύκλιος αναφέρεται σε αγροτεμάχια μεγαλύτερα των 4.000τ.μ.

Edited by billlllll
Link to comment
Share on other sites

ωχ...αυτη η   <..... με μπερδεψε...

Αφου σου ζηταει προσβαση για τα 4  θα σου ζηταει και για τα 2 στρ.  [καθ' υπαλληλικη νοοτροπια]

 το θεμα ειναι αν ξεκαθαρισες   τι ειδους ειναι η εκταση αυτη που εχεις μπροστα σου.

Εν τελει, κι  αν παρεις σημερα μια  αδεια, απο πού θα περνας για να πας να  χτισεις και να μένεις σπιτι σου αυριο.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Πρόσβαση υπάρχει μέσω της γειτονικής Δημόσιας έκτασης (Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης). Υπάρχει διανοιγμένος δρόμος μέσω αυτής αλλά δεν είναι αναγνωρισμένος κτλ.
 

Οκ την υπαλληλική νοοτροπία την καταλαβαίνω, αλλά νομίζω δεν  υπάρχει τιποτα και πουθενά για να στηριχθεί!
Αλλιώς ερώτημα στην αποκεντρωμένη;
Δουλεία συμβολαιογραφική μέσω του Δημοσίου έχω την εντύπωση πως δεν γίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθετη ιδιοκτησία Α δίνει δουλεία διόδου σε άλλη κάθετη Β που βρίσκεται πίσω από αυτήν.

Η δουλεία είναι λωρίδα παράλληλη στο όριο με το όμορο οικόπεδο.

Μπορεί η κάθετη Α με τη δουλεία να περιφράξει κατά το μήκος της διόδου δουλείας; [ουσιαστικά η δίοδος της δουλείας μπορεί από τη μια πλευρά της να έχει το όριο του οικοπέδου (περιφραγμένο ή όχι) και από την άλλη της πλευρά να έχει περίφραξη της κάθετης Α;]

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.