Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δουλεία διόδου


SAKI

Recommended Posts

Το γνωρίζω πως δεν θα δοθεί λύση μέσω inetrnet, ούτε ζήτησα τη λύση από εδώ...

Μια πρώτη άποψη για τη δυνατότητα ή μη έκδοσης άδειας δόμησης σε τέτοιου "είδους" οικόπεδα ζήτησα...εφόσον κρίνετε πως ούτε αυτό είναι δυνατόν να γίνει από εδώ, θα διελευκανθεί και αυτό το θέμα μετά από λεπτομερή μελέτη της υπόθεσης.

 

Για την ιστορία, να πω πως κανένα δεν είναι δομημένο και η κατάτμηση έγινε προ της ένταξης στο Σ.Π.

Edited by archthanos
Link to comment
Share on other sites

Αφού η κατάτμηση έγινε πριν από την ένταξη στο ΣΠ, τότε ισχύουν τα ελέχιστα εμβαδά που έχει ορίσει η ΠΜ και εφόσον το οικόπεδο δεν καλύπτει το ελάχιστο, ούττε και την παρέκκλιση, ακολουθείται η διαδικασία της προσκύρωσης.

Οπωσδήποτε, όμως, θέλει μελέτη το θέμα και να ερευνηθεί η δυνατότητα συναινετικής δουλείας διόδου, φυσικά με συμ/φική πράξη, αλλά όλα αυτά είναι θεωρητικά σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

Οπως είσαι τώρα δεν χτίζεις. Ούτε έσυ ούτε όλοι οι όμοροι.

Μπορεί από το να είναι αυτοδίκαια άκυρες οι συμβολαιογραφικές πράξεις μέχρι και να χτίσεις με απόφαση νομάρχη με ειδικούς Ο.Δ. ή και να είσαι προσκυρωτέος σε όμορο...

Edited by Joannis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους σας. Έχω ένα προβληματισμό και πρέπει να ακούσω τις έμπειρες απόψεις σας. έχω ένα γήπεδο που έχει πρόσοψη σε δημοτικό δρόμο με υψομετρική διάφορα περί τα δυο μετρά ,ο πίσω μου γείτονας ,έχει δουλεία διόδου 1.6μ όσο χωρεί ένα έμφωρτο ζώο ,σύμφωνα με απόφαση του ειρηνοδικείου. Ο δρόμος αυτός εκτός από εμένα εξυπηρετεί τώρα και τον γείτονα μου ,για λογούς ασφάλειας έχω κάνει σκαλιά λόγο του υψόμετρου που είπα .Ο γείτονας κατ εμένα πονηρά σκεπτόμενος μου ζητεί τα σκαλιά να γίνουν ράμπα ώστε να μπορέσει να κατεβάσει ένα μικρό τρακτέρ που χωρεί από το 1.6μ.αν τον αφήσω (έχει τέτοιο δικαίωμα?)τι νομίζετε ότι μπορεί να συμβεί αργότερα. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα διόδου περιγράφεται στην απόφαση και, επομένως, εάν αναφέρεται ότι η δουλεία επιβάλλεται για "τη δίοδο έμφορτου ζώου", τότε πρέπει να περιοριστεί σ' αυτή.

 

Κάθε "σιωπηρή" επέκταση της έννοιας της δουλείας διόδου, πέραν της ρητής περιγραφής στη δικαστική απόφαση, είναι ενδεχόμενο να προκαλέσει τριβές και διενέξεις με απρόβλεπτες συνέπειες για τα εμπλεκόμενα μέρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπερα! Αντιμετωπιζω την εξης περιπτωση.Εχω δυο αγροτεμαχια που βρισκονται ακριβως εξω απο το σχεδιο του οικισμου. Το ενα απο τα δυο εχει προσωπο σε δημοτικη οδο ενω το αλλο που ειναι ομμορο με το πρωτο ειναι τυφλο. Το πρωτο εχει εμβαδον 800 τ.μ. προσωπο 15 μ στη δημοτικη οδο και προυφισταται του 62 οποτε ειναι αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση.Θελω να κανω δουλεια διοδου στο πρωτο ωστε να εξυπηρετειται το τυφλο. Οποτε στο αγροτεμαχιο των 800 τ.μ. διαχωριζω μια λωριδα πλατους 2 μ απο την οποια θα διερχεται ο ιδιοκτητης του τυφλου. Τα τετραγωνικα ομως της δουλειας συνεχιζουν να προσμετρωνται στο εμβαδον του αγροτεμαχιου ωστε να παραμενει αρτιο και οικοδομησιμο, απλα αυτα δεν μπορουν να οικοδομηθουν. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα στην ομαδα,προσπαθησα να βρω στοιχεια σχετικα με την δουλεια διοδου σχετικη με μενα αλλα δεν βρηκα. Ειναι 4 οικοπεδα προιον κατατμησης πριν το 70,το α το β το γ το δ.οταν εγινε η κατατμηση (κοντα στο 1965) δημιουργηθηκε δουλεια διοδου απο τον α προς τον δ και ετσι εξυπηρετουνται και το β και το γ.

Τα κατατμημενα εχουν πουληθει σε ασχετους μεταξυ τους ιδιοκτητες.

Ερωτηση 1. ο α εχει δικαιωμα να βαλει χωρις ενημερωση πορτα δινοντας αντικλειδι στον β,στον γ και στον δ;

Ερωτηση 2.αν ναι υπαρχει λογικη στο νομο;σε ενα πιθανο σεναριο αν ο α,ο β,ο γ βαλουν πορτα σε καθε συνορο ο δ θα πρεπει για να παει στο χωραφι του να ανοιγοκλεισει 6 πορτες,το δεχεται αυτο ο νομοθετης;

Ερωτηση 3.αν οχι τι λυσεις προτεινονται για την ευνομη ταξη;δικηγορος-μυνηση-δικαστηριο;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Συμπληρώστε παρακαλώ ειδικότητα και έχετε υπόψη οτι η δημοσίευση κειμένου με κεφαλαία απαγορεύεται από τους κανόνες συμμετοχής τους οποίους οφείλετε να διαβάσετε.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

ο Α προφανως ειχε προσωπο και αφησε την δουλεια να περνανε οι Β , Γ και Δ

προς τον  δρομο οπου εβλεπε ο Α...

ισως και να εχει και αυτος την συγχρηση...

τεσπα

αν και ο Α περναει απο εκει θα επρεπε να ρωτησει και τους αλλους

 

Στην πραξη οι εξυπηρετουμενοι απο δουλεια δρομου που περναει μπροστα απο τα γηπεδά  τους,

κανουν πορτες στο δικο τους οριο...απο εκεινες που ειναι ...με "γωνια",  εσωτερικα του ορίου,   για να χωρανε στο στριψιμο...

 

συζητησε το με το δικηγορο σου... θα διαβασει τα συμβολαια και θα σου πει...

 

[αν ξαναγραψεις, μην γραψεις με κεφαλαια...]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.