Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα θελα να κάνω και γω μια ερώτηση ως νέος στο χώρο. Έχω μια ιδιοκτησία η οποία στο συμβόλαιο εκφράζεται ως ενιαία, αλλά στην πραγματικότητα αποτελείται από 2 τμήματα που βρίσκονται εκατέρωθεν αγροτικής οδού. Στην περίπ[τωση αυτή

α)υφίσταται δουλεία διόδου;

β)πως δείχνεται πάνω σ' ενα τοπογραφικό διάγραμμα της ιδιοκτησίας;

γ)αφορά μόνο το κομμάτι της οδού που διερχεται ανάμεσα απ' τα δύο τμήματα η και κάποια περαιτέρω έκταση; Γιατί τα 2 τμήματα δεν βρίσκονται ακριβώς φάτσα το ένα απ'το άλλο.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Αν θα μπορούσαν να μου υποδείξουν και οι πιο εμπειροι εδώ έναν τρόπο να σας δείξω ένα πρόχειρο αυτοσχέδιο (πάντα αν επιτρέπεται απ' τους κανόνες)θα ήμουν ευγνώμων

Edited by pdial901
Link to comment
Share on other sites

Για ανέβασε το τοπογραφικό σου να το δούμε. Κάνε το Pdf και με το κουμπί "χρήση πλήρους επεξεργασίας", επίλεξε το από τον υπολογιστή σου και επισύναψέ το.

 

Υ.Γ Να έχεις σβήσει ονοματεπώνυμα και ότι άλλο προσωπικό στοχείο (πχ πινακίδες κλπ).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το απόσπασμα, χωρίς τα γύρω γύρω, μόνο το σχέδιο

δοκιμαστικο.pdf

Edited by pdial901
Link to comment
Share on other sites

Τώρα εδώ μιλάμε για εν τοις πράγμασι δουλεία (δηλαδή περνάει κόσμος δια μέσου της υποτιθέμενης ενιαίας ιδιοκτησίας από και προς γειτονικές ιδιοκτησίες πάνω από 20 χρόνια;)

Έχει διανοιγεί ο δρόμος πολλά χρόνια;

Μήπως υπήρχε παλιός καρόδρομος (γαιδουρόδρομος, μονοπάτι σε παλιές αερ/φιιες ίσως φαίνεται) και απλώς διαπλατύνθηκε με την πάροδο των ετών;

Το σύμβόλαιο που έχεις πόσο παλιό είναι; Τι ιστορικό κτήσης μνημονεύει;

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος δρόμος δε γνωρίζω ακριβώς πόσο παλιός είναι, πάντως στο ΓΥΣαδικο φαίνεται ολοκάθαρα. Κάποιο άλλο στοιχείο δε γνωρίζω για το δρόμο. Το μοναδικό χαρτί που υπάρχει στα χέρια μου είναι πράξη αποδοχής κληρονομιας του 2005, αρκετα προσφατο δηλαδη, και μιλά απλά για το γεωτεμάχιο συνολικού εμβαδού χωρίς περαιτέρω αναφορές.

Link to comment
Share on other sites

εχεις σαν τιτλο μια  αποδοχη για  ενα χωραφι  ενιαιο,

χωρις στην αποδοχη να γραφεται οτι υπαρχει μια δουλεια διοδου.

[Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υφισταται και μπορει να  διεκδικηθει απο τους γειτονες σαν χρησικτησια δουλειας  διελευσης]

 

Αρα

εχεις ενα χωραφι, οπως το περιεγραψες στην αποδοχη

και οπως ηταν και στον αρχικο τιτλο

 

αρα

δεν εχεις περιπτωση "κατατμησης"

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κατάλαβα τι θες να πεις Δημήτρη. Ότι ουσιαστικά θα μπορούσε και να "παρακαμφθεί" η δουλεία, αλλά υφίσταται όπως όλοι βλέπουμε. Το θέμα είναι τώρα πως θα εκφραστεί πάνω στο τοπογραφικό με σαφή και σωστό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

.....με δυο ωραιες εστιγμενες

και μια επισημειωση  στο τοπογραφικο

 

για να μην σου λεει  στο μελλον ο αγοραστης "μου το απεκρυψες"

 

Ουτως ή αλλως η δουλεια δεν αφαιρει τπτ απο τον σδ

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία διευκρινιστική ερώτηση: οι διακεκομμένες φαντάζομαι θα μπουν μόνο στο κομμάτι του δρόμου που περνά αναμεσα και απ' τα 2 κομμάτια, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρόκειται για δουλεία, θα επεκταθούν και έξω από τα όρια του γηπέδου, ώστε να προκύπτει η συνέχεια

Επίσης, να περιγράψεις τη δουλεία με συντ/νες και να αναφέρεις το εμβαδόν της, καθώς και οτιδήποτε άλλο απαιτείται ώστε να ορίζεται σαφώς 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.