Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετρητές ενέργειας


tco9998

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Έχω ένα GSM Modem και ένα μετρητή ενέργειας ο οποίος δίνει 1imp/kWh. Τι χρειάζομαι για να μετράω την ενέργεια που καταναλώνεται;

Link to comment
Share on other sites

Η μετάδοση των σημάτων είναι καθαρά θέμα ηλεκτρονικής (Sampled-Data Signals) και οι συνάδελφοι ηλεκτρονικοί ίσως μπορέσουν να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες. Βασικά εφόσον δεν χρησιμοποιείς την μέθοδο των βαττομέτρων για την μέτρηση της στιγμιαίας ισχύος έτσι ώστε να έχεις αναλογικό σήμα, θα πρέπει να κατασκευάσεις ηλεκτρονικό κύκλωμα το οποίο να μετρά τον χρόνο και τους παλμούς που παράγονται (όπως π.χ.το κύκλωμα flip-flop).

 

Εδώ έχει μια εργασία κατασκευής ολοκληρωμένου κυκλώματος, της σύνδεσής του με το PC και το software.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Έχω ένα GSM Modem και ένα μετρητή ενέργειας ο οποίος δίνει 1imp/kWh. Τι χρειάζομαι για να μετράω την ενέργεια που καταναλώνεται;

 

Φιλε tco,

θελεις να διαβαζεις απομακρυσμενα μια ποσοτητα ενεργειας. Ο πιο καταλληλος τροπος ειναι ενας μετρητης ενεργειας με ενσωματωμενο GSM Modem. Αν εχεις μετρητη με εξοδο RS485 ή RS232 μπορεις να "διαβασεις" την τον "αριθμητη" με το Modem, εαν αυτο προγραμματιζεται με καποιον τροπο για να κανει τον Master στην επικοινωνια. Αν εχεις μετρητη μονο με εξοδο παλμών, θα πρεπει να κατασκευασεις εναν απαριθμητη, διοτι δεν θελεις απλα καθε κιλοβατωρα να λαμβανεις ενα μηνυμα, αλλα να διαβαζεις την τιμη του απαριθμητη. Η τιμη του απαριθμητη πρεπει με καποιον ψηφιακο τροπο να χρησιμοποιησει το GSM καναλι για να φτασει καπου σε μια συγκεκριμενη μορφη.

 

Ολα τα μοντεμ δουλευουν κατα κανονα με διαταγες AT, καπως θα πρεπει να σχηματιζονται οι διαταγες αυτες. Μια επιλογη ειναι ενα μικρο PLC ή ενας μικροελενκτης. Το black box που θα πρεπει να κατασκευαστει και να προγραμματιστει, θα μετραει τους παλμους και θα σου στελνει με εναν προκαθορισμενο τροπο και σε μια συγκεκριμενη μορφη την πληροφορια την καταναλωθεισας ενεργειας. Για να το κατασκευασεις χρειαζεται γνωσεις προγραμματισμου.

 

Eυκολα PLC με Modem:

Siemens!Logo + COM +Tixi

Telemecanique Zelio + SR2COM + CROUZET

 

Ετοιμη λυση:

ABB http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/e064bc8330b407ffc1257887002bca01/$file/2CMC480041B0002.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Ας επαναφέρω το νήμα.

 

Θέλω να καταγράφω το δεδομένα κατανάλωσης (συνολική - peak, ημερησία - μηνιαία) σε μια παροχή.

 

Στην αγορά έχω βρει  2 τέτοιους μετρητές, αλλά δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστοι.

 

Έχετε να προτείνετε κάποιον τον οποίο όμως να τον έχετε δουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Schneider PM55 συνεργάζεται με PLC της ίδιας εταιρίας. Εχω κανει εφαρμογή που έστελνε τα δεδομένα και στο διαδίκτυο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.