Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανακοίνωση της ΕΕΤΕΜ για τις Αμοιβές


Recommended Posts

Μα και το εδάφιο που ανέφερες μιλάει για πειθαρχική δίωξη σε συγκεκριμένες μόνο περιπτώσεις. Οι "ασυνηθιστα χαμηλές αμοιβές" δεν περιλαμβάνεται σε αυτές. Η ομιλία του Κακλαμάνη απλά το επιβεβαιώνει.

 

Οι περιπτώσεις αυτές είναι οι

α. η , εν τη ενασκήσει του επαγγέλματος παράβασις κειμένων νόμων,

β. η παράβασις των διατάξεων του από 17-7/16.8.23 Ν.Δ/τος <περί σχεδίων πόλεων, κωμών και συνοικισμών του Κράτους και οικοδομής αυτών> και των μεταγενέστερων αυτού τροποποιήσεων, ως και πάσαι αι, κατά το άρθρ. 4 του Α.Ν. 410/1968, <περί αυθαιρέτων οικοδομικών κατασκευών> παραβάσεις ,

γ. η αποδεδειγμένη πλημμέλεια περί την εκτέλεσιν των επαγγελματικών καθηκόντων και υποχρεώσεων

 

Όπως βλέπεις το (α) μπορεί να πιάσει πάρα πολλά....

 

 

υ.γ. Εχασα στην μπιρίμπα, άμα μπλέξεις με γυναίκες υπάρχει περίπτωση να κερδίσεις; Πάω για δεύτερο γύρο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα δεν παραβιάζει νόμους. Είναι νόμιμο πλέον για τον καθένα να ζητάει ότι αμοιβή θέλει.

 

Με το παλαιό καθεστώς ίσως είχες δίκιο, αν και νομίζω πως το να ασκείς το επάγγελμα από το να λαμβάνεις αμοιβή έχει μεγάλη διαφορά.

 

ΥΓ αρχισε να λες σεξιστικά σχόλια τύπου πως αντέχεις τόση ώρα έξω από την κουζίνα κτλ Ο εκνευρισμός που δημιουργούν βοηθάει πολύ. Προσοχή μην αποκτήσεις όμως πονοκέφαλο από κανένα αδέσποτο τηγάνι...

Link to comment
Share on other sites

Το σχόλιο του jtb νομίζω ήταν αρκετό .

 

Το τεε ελέγχει όλους και καλά κάνει , αφού είναι επιμελητήριο .

 

Το να το παίζει όμως συνδικαλιστικός προστάτης , ορισμένων όμως από τους ελεγχόμενους , εναντίον άλλων ελεγχόμενων , εκεί δεν είναι σωστό και δεν είναι επιμελητήριο , αλλά απλά αλητήριο .:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα οι Τ.Ε. δεν πρέπει να καταθέτουν τις αμοιβές τους για έγκριση στο ΤΕΕ. Από τα προγράμματα αμοιβών τους και με τα ιδιωτικά συμφωνητικά με τους πελάτες να καταθέτουν τις αμοιβές στην πολεοδομία! Οι ανακοίνωση της ΕΕΤΕΜ είναι πολύ σωστή για τους Τ.Ε. και όσοι συνάδελφοι δεν την ακολουθήσουν είναι άξιοι τις μοίρας τους!

 

Όταν το ΤΕΕ μας δεχτεί ως ισότιμα μέλη του, θα έχει περάσει και η κρίση, τότε τα ξανασυζητάμε παιδιά τα περί αμοιβών!

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα οι Τ.Ε. δεν πρέπει να καταθέτουν τις αμοιβές τους για έγκριση στο ΤΕΕ.

.....

 

Όταν το ΤΕΕ μας δεχτεί ως ισότιμα μέλη του, ....

...

 

Μια ερώτηση μάστορα σε σχέση μ αυτό.

 

Αν από την μια θες να βγεις από την όποια «ομπρέλα προστασίας» του ΤΕΕ πως ζητάς να σε κάνει ισότιμο μέλος?

 

Δεν αδυνατίζεις, έως αναιρείς απόλυτα και με επίσημο τρόπο το αίτημα σου από μόνος σου?

 

Αν αυτός είναι ο στόχος τότε καλά τα λες...

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΕΤΕΜ πρέπει να σκέπτεται πολύ ανάλαφρα στην περίπτωση που θέλει να κοντραριστεί με το ΤΕΕ.

Γενικά επικρατεί ένα χάος ανάμεσα στους Μηχανικούς επειδή οι μισοί είναι στο ΤΕΕ και οι άλλοι μισοί στην ΕΕΤΕΜ. Μόνο στο Ελλαδιστάν αυτά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι αν αύριο το πρωΐ λυθεί το θέμα, λέω αν...

Η οικοδομική δραστηριότητα δεν θα πέσει 35% σε σχέση με το 2010... Δεν θα απολυθούν άλλοι μηχανικοί... Κλπ

Ρε σεις πάτε καλά; Τις σάρκες σας πάλι τρώτε..;;!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι αν αύριο το πρωΐ λυθεί το θέμα, λέω αν...

Η οικοδομική δραστηριότητα δεν θα πέσει 35% σε σχέση με το 2010... Δεν θα απολυθούν άλλοι μηχανικοί... Κλπ

Ρε σεις πάτε καλά; Τις σάρκες σας πάλι τρώτε..;;!!!

Έτσι δε κάνουν τα ζόμπι?? Αυτό κατάφεραν.. ζούμε σαν νεκροζώντανοι και τρώμε όποιων μας πετάνε αυτοί...ΤΕΕ, ΕΕΤΕΜ, ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ και όλα τα ***** γαμώ το φελέκι μου μέσα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ φέτος δεν πλήρωσα καμμιά συνδρομή και ούτε πρόκειται..και άργησα..ωραία τα ευχολόγια περνάει η ώρα αλλά φτάνει τέρμα τα λόγια βαρέθηκα να μιλάω με διάφορους για τα διάφορα σκ..ά που συμβαίνουν..όλα είναι σκ..ά γενικότερα και υπάρχει πολύ λαός που ζεί απ'αυτά αλλά ως εδώ ήταν..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επαναλάβω αυτό που είπα, ότι δεχόμαστε την ελεύθερη αγορά σε κάθε μας δραστηριότητα, σε κάθε τί που πληρώνουμε (υδραυλικός, κλειδαράς, ρούχα, τρόφιμα, γιατροί, συνεργεία αυτοκινήτων κλπ) και δεν το θέλουμε για τις αμοιβές μας. Αυτό είναι περίεργο και δεν έχει να κάνει με το αν είναι αμοιβή μέσω ΤΕΕ ή ΕΕΤΕΜ ή κανενός.

Αυτά είναι όλα για τον έλεγχο και τη δικαιολόγηση της ύπαρξής τους.

 

Η διαμόρφωση της αμοιβής έχει να κάνει με τις ανάγκες και τις επιθυμίες του καθένα σε συνάρτηση με τις γνώσεις και το προσφερόμενο προϊόν ή υπηρεσία.

ΤΕΛΟΣ! Τα άλλα είναι όλα συντεχνειακά.

Για παράδειγμα, αν εγώ ξέρω π.χ. AutoCAD και σχεδιάζω μόνος μου και έχω ένα χώρο για γραφείο και δεν πληρώνω ενοίκιο.... αν είμαι ανύπαντρος, αν μετακόμισα πρόσφατα στη πόλη.... θέλω αμοιβή 1000 ευρώ.

Εσύ που είσαι μεγαλύτερος, δεν γνωρίζεις Η/Υ, πληρώνεις ενοίκιο, έχεις δύο παιδιά, θα πρέπει - για να μη μπεις μέσα - να ζητήσεις 1400 ευρώ.

 

ΠΟΥ βρίσκετε τον αθέμιτο ανταγωνισμό και ΓΙΑΤΙ να είναι παράνομη η διαφορά των αμοιβών;

ΓΙΑΤΙ να καθορίζεται αυτή η διαφορά από κάποιο φορέα ;

ΓΙΑΤΙ θεωρείτε ότι η εξασφάλιση κάπως μεγαλύτερης αμοιβής θα φέρει αναγκαστικά και τη ποιότητα; Αυτό ξέρετε πολύ καλά ότι δεν συμβαίνει...

 

Λοιπόν, μη κρυβόμαστε πίσω από θεωρίες. Είμαστε πολλοί... Αλλοι έχουν όπλο την εμπειρία και τη πουλάνε... Αλλοι λόγω μικρών αναγκών μπορούν να χτυπήσουν μια δουλειά πιο φτηνά... Θεωρώντας τους το ίδιο ευσυνείδητους, δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.