Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλείσιμο οπής και είδος άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

θα ήθελα να ρωτήσω αν το κλείσιμο οπής (σκάλα ισογείου προς υπόγειο) καλύπτεται με άδεια μικρής κλίμακας. Πρόκειται για κατάστημα που δεν χρειάζεται επικοινωνία με το υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Αν η οπή κλείσει με σκυρόδεμα θες σίγουρα οικοδ. άδεια. Γενικά όταν αλλάζει ο σκελετός χρειάζεται άδεια.

Για κλείσιμο με ψευδοροφή ή κάτι μη φέρον και γύρω από την πρώην οπή τοιχάκι ώστε να μην πέσει κάποιος (δηλαδή δε θα είναι βατό το τμήμα αυτό), νομίζω ότι αρκεί η μικρή κλίμακα. έχω κι εγώ αντίστοιχη περίπτωση και το ψάχνω....

Link to comment
Share on other sites

Yiolanda

Γιατί αναφέρεσαι σε πρόσθεση φορτίων;

Μήπως εννοείς ότι στην υπάρχουσα στατική μελέτη

1. Αφαιρέθηκε το φορτίο της τρύπας στην επίλυση της πλάκας (κανείς δεν το κάνει συνήθως) και αυτό μπορείς να διαπιστώσεις από την μελέτη του ή ότι

2. η υπάρχουσα κλίμακα (από σκυρόδεμα) δεν μεταβίβαζε φορτία στην πλάκα ή στη δοκό της πλάκας ισογείου;

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι προσθέτεις φορτία και μπορείς κάλλιστα με μια καλή αιτιολογική έκθεση στατικών να το ξεπεράσεις

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αναφέρομαι στα φορτία. Απλά η μικρή κλίμακα επιτρέπει εσωτερικές διαρρυθμίσεις χωρίς επέμβαση στο σκελετό (δες το 6 στο φύλλο εργασιών μικρής κλίμακας).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.