Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υλικά περίφραξης ανθεκτικά σε χιόνι και υγρασία


sonja_k

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο το forum!

 

Για άλλη μία φορά θα ζητήσω τη βοήθειά σας. Ενδιαφέρομαι να περιφράξω ένα οικόπεδο, το οποίο βρίσκεται στο Διόνυσο. Σε ένα σημείο δηλαδή με ακραίες καιρικές συνθήκες καθώς το χειμώνα έχει μόνιμα χιόνι και υγρασία. Τί υλικά θα με συμβουλεύατε να χρησιμοποιήσω δεδομένων των καιρικών συνθηκών? Όλοι οι γείτονες έχουν προβλήματα υγρασίας,σκουριάς,κλπ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πετρουλα....πετρούλα....!!!

 

Αν ο Διόνυσος έχει περισσότερο χίονι και υγρασία απο την Φλώρινα, τότε για περφράξεις μάλλον θα πρέπει να αλλαξετε τα "μαστόρια" σας.

(Ας κάνουμε και κανένα αστείο...)

 

Υγρασία. δλδ? πού? στην περίφραξη?

σκουρίες. δλδ? πού? στην περίφραξη?

Link to comment
Share on other sites

:D

 

Υγρασία ως επί το πλείστον στα κάγκελα τα οποία όσο και να συντηρήσουν έχουν πρόβλημα...

Αναρωτιόμουν λοιπόν για υλικά που είναι ανθεκτικά με τη λιγότερη δυνατή συντήρηση.

Σίγουρα δε συγκρίνεται με τις συνθήκες στη Φλώρινα...Αλλά μιας και εμείς δεν είμαστε συνηθισμένοι σε χιόνια έστω και αυτό το λίγο μας φαίνεται "κάπως"...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένω Διόνυσο χρειάζεσαι ειδική βαφή στα μεταλλικά και ειδική βαφή στα επιχρίσματα. Οι συγκολλήσεις καλύπτονται με ρητίνη και

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μένω Διόνυσο χρειάζεσαι ειδική βαφή στα μεταλλικά και ειδική βαφή στα επιχρίσματα. Οι συγκολλήσεις καλύπτονται με ρητίνη

Συμφωνώ και προσθέτω επίσης σαν απλη λύση για τα κάγκελα, μια καλή αντισκουριακη βαφή με 2πλη ή 3πλη επίστρωση σε αυτά.

για το τμήμα του τοιχίου, καλό θα ήταν νομίζω να αποφύγετε την βαφή πάνω απο το επίχρισμα αλλά καλό θα ήταν να γίνει βαμμένο επίχρισμα.

Για την υγρασία που τυχών θα εμφανιστεί,στο μπετό, σίγουρα θα υπάρχουν κάποια χημικά συστατικά ή επιπρόσθετα τα οποία θα καθυστερήσουν επαρκώς αυτο το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι τα πράγματα είναι απλά ακόμα και για Φλώρινα. Δεν έχω καταλάβει όμως ακόμα το πρόβλημα. Αναλυτικά τι θέλουμε, τι έχουμε, κλπ? Η υγρασία στο Διόνυσο δεν είναι τραγική (βλέπε Δράμα), η διαβροχή είναι 38 ημέρες και τα χιόνια ανα 2-3 χρόνια. Το θέμα οτι λιώνουν αργά (5-7 μέρες). Εαν τα αρχιτεκτονικά δημιουργούν σταλακτίτες τότε θέλουμε βαφή που εμποδίζει την δημιουργία τους. Υπάρχει και την έχω βάλει σε καμιά 100 σπίτια στην περιοχή.

 

Βαφή μεταλλικών SikaCor 6630 High Solid

 

Βαφή επιχρισμάτων Ceresit CT 49 Silix XD

 

Οι συγκολλήσεις τοπική επάλειψη με ρητινούχα κόλλα Araldite 2014-1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκεφτόμουν εγώ ήταν ένας μαντρότοιχος από μπετόν με μία επικάλυψη πέτρας -ίσως- και κάγκελο από σανίδες συνθετικού deck. Για το οποιοδήποτε μεταλλικό κάγκελο θεωρώ ότι η ανάγκη συντήρησης θα είναι μεγαλύτερη. Ίσως έχω λάθος συλλογισμό, γι'αυτό και ζητάω τη γνώμη και τις προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

μαντρότοιχος από μπετόν με μία επικάλυψη πέτρας -ίσως- και κάγκελο από σανίδες συνθετικού deck.

 

Τώρα μου τα λές.

 

ΟΚ. Penetron admix και Sika Aer Fine στο σκυρόδεμα 20/25 με 3 εκ επικάλυψη. Πές τους να βάλουν 280 κιλά με νερό 0.56.

 

Κόλλημα τις πέτρας με KERAKOLL H40 ECO MAXI επάλειψη πέτρας με Sikagard 907 W

 

σανίδες συνθετικού deck ΟΧΙ στο Διόνυσο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.