Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ημιυπαίθριοι Χώροι και Πρόστιμα


basil

Recommended Posts

βέβαια ο μηχανικός πληρώθηκε τετραγωνικα με ανοικτό ημιυπαίθριο (119,99μ2 η άδεια), ενώ πάσης φύσεως εργολάβοι (κατασκευαστές, σοβατζήδες, μπογιατζήδες κλπ) με κλειστό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

από: http://assets.tovima.gr/files/Ρυθμίσεις για ημιυπαίθριους.pdf

 

....Περαιτέρω προβλέπεται ποσοστό 20% επί της ελαχίστης αμοιβής μελέτης που

ισχύει για τις οικοδομικές άδειες ως αμοιβή των μηχανικών που τυχόν θα

συμπράξουν στη διαδικασία αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω για τον ακριβή ορισμό του ημιυπαίθριου χώρου. Κάπου διάβασα ότι είναι ο χώρος που έχει τουλάχιστον μια ανοιχτή πλευρά. Είναι επαρκής αυτός ο ορισμός ;

Π.χ. εάν έχεις κλείσει την ανοιχτή πλευρά με μια συρόμενη μπαλκονόπορτα, την οποία όποτε θέλεις την έχεις ανοιχτή, θεωρείται ή όχι παράνομος ; Μήπως παίζει ρόλο και το τι υπάρχει μέσα στον ημιυπαίθριο (π.χ. εάν έχεις έπιπλα, γραφεία κτλ ή μονο γλάστρες; )

Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε πληροφορία :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θέλω να κάνω τις εξης ερωτήσεις.

μου έγινε καταγγελία, επειδή νοικιάζω ένα ημιυπόγειο χώρο 70 τ.μ. (αποθήκη ), από τους συγκατοικους στην οικοδομή .'εγινε αυτοψια απο την πολεοδομία και μου είπαν ότι έγινε αλλαγή χρήσης διότι εκτός απο αποθήκη είχε και γραφειο και κλιματιστικό .επιλέον έγινε αλλαγή και στην είσοδο με νεα κουφώματα . σημειωτεο ότι δεν υπαρχει εισοδος απο τις κοινοχρηστες σκαλες.παρακαλώ πέστε μου τι πρέπει να κάνω για τη νομιμοποιησή του και τι θα πληρώσω ως πρόστιμο .

Link to comment
Share on other sites

Πληρωνεις 70 Χ αντικειμεινικη αξια στην περιοχη σου Χ 10%.

Δηλαδη κανεις τακτοποιηση. Κανε τις διαδικασιες γρηγορα πριν καταργηθει ο νόμος της τακτοποίησης.

Επειδη το χω απορία: Πως μπήκαν στο υπόγειο; Σε ειδοποίησαν πιο πριν; Τους το επέτρεψες εσύ; Ήρθαν με εισαγγελέα;

Link to comment
Share on other sites

Εκτός του ότι μάλλον δεν υπάρχει αρκετή δόμηση προς μεταφορά για να καλυφθούν οι ανάγκες, όπως λέει και το άρθρο, πως σκέφτονται άραγε να εφαρμόσουν πρακτικά το μέτρο; Θα γίνει Ζ.Υ.Σ. όλη η Ελλάδα ξαφνικά (χωρίς κανέναν προγραμματισμό και έλεγχο) εκεί που είχαμε τους τίτλους της ΜΣΔ άχρηστους στο συρτάρι; Θα αρχίσει η "μαύρη αγορά" στους τίτλους ξαφνικά και όποιος προλάβει; Άρχισε τα "πυροτεχνήματα" το ΠΑΣΟΚ μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς ευχαριστώ sakistsaliki. βρήκαν την αποθήκη ανοιχτή από τον ενοικιαστή που κάνει ανακαινήσεις . μπήκαν και έβγαλαν φωτογραφίες . είπε ότι η μισή ήταν κανονική αποθήκη γιατί είχε μπογιές ενώ η άλλη μισή δεν έπρεπε να έχει γραφείο και κλιματιστικό επιπλέον ρωτούσε γιατί αλλάχθηκε η τζαμαρία και γιατί υπήρχε wc . όταν λες αντικειμενική μήπως εννοείς την τιμή ζώνης δηλαδή 70Χ 2200 =154.000 Χ10%= 15.400€ . δεν είναι πολλά !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.