Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Ημιυπαίθριοι Χώροι και Πρόστιμα


basil

Recommended Posts

Τιμη ζώνης. Την μαθαίνεις απο την εφορία. Έχε υπόψη σου οτι αν πληρώσεις εφάπαξ κι όχι σε δόσεις έχεις έκπτωση 10%. Τη διαδικασια την κάνεις μόνη σου αν μπορείς αλλιώς απευθύνεσαι σε μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω παντως που ειμαι και αμεσα ενδιαφερομενος ξερω για το 10% της αντικειμενικης αξιας οριζουν το ποσο για τακτοποιηση, με εκπτωση 10% αν πληρωθει εφαπαξ και οχι για τιμη ζωνης. Μιλαω βεβαια για τα υπογεια.

Link to comment
Share on other sites

Λύστε τα μόνοι σας τα θέματα, ιδιωτικοί υπάλληλοι, δημόσιοι υπάλληλοι και απροσδιόριστης ειδικότητας λοιπόν. Όλοι οι υπόλοιποι υποθέτω ότι περιττεύουμε. Ειπώθηκε μέχρι το ότι είναι περιττή η συνδρομή Μηχανικού (απορώ ποιός θα κάνει την αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης εγώ βέβαια...). Δεν πάτε να τα πείτε σε κανένα μπλόγκ γενικού ενδιαφέροντος καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Τη διαδικασια την κάνεις μόνη σου αν μπορείς αλλιώς απευθύνεσαι σε μηχανικό.

 

 

Σάκη γράψε στο προφίλ σου τι απαγγέλλεσαι έως αύριο αλλιώς ban από εμένα με αγάπη προς αυτό που κάνω και πονάω.

Τέλοc

 

 

 

και btw για όσους ενδιαφέρονται για την τακτοποίηση για ερωτήσεις υπάρχουν Υπουργεία, Υπηρεσίες, ΚΕΠ, λοιποί φορείς που ενημερώνουν αλλά και το φόρουμ του cosmopolitan.gr:evil:

Link to comment
Share on other sites

Λύστε τα μόνοι σας τα θέματα, ιδιωτικοί υπάλληλοι, δημόσιοι υπάλληλοι και απροσδιόριστης ειδικότητας λοιπόν. Όλοι οι υπόλοιποι υποθέτω ότι περιττεύουμε. Ειπώθηκε μέχρι το ότι είναι περιττή η συνδρομή Μηχανικού (απορώ ποιός θα κάνει την αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης εγώ βέβαια...). Δεν πάτε να τα πείτε σε κανένα μπλόγκ γενικού ενδιαφέροντος καλύτερα;

Εγω παντως που πηγα πολεοδομία (για γνωστο μου) μου είπε ο υπάλληλος ότι πρεπει να παω το σχεδιο της αδειας για τακτοποίηση και όποιες αλλαγές έχω κάνει στη διαρρύθμιση δεν τον ενδιαφέρει. Αν του παω σχεδιο με αποτυπωση της σημερινής κατάστασης δε το δέχεται.

Ο νόμος δεν ξεκαθαρίζει αυτό το θέμα, αν δηλαδη πρεπει να αποτυπωθει η σημερινη κατάσταση. Αντιθέτως αφήνει το περιθώριο η τακτοποίηση να γίνει εξολοκλήρου απο τον ιδιοκτήτη.

 

Να συμπληρώσω επίσης ότι σε ημιυπάιθριους και υπόγειο έγραψα πάνω στην αίτηση ακριβώς τη νέα χρήση του χώρου και την παλιά (π.χ. ημιυπαίθριος σε κύρια χρήση-κουζίνα, ημιυπαίθριος σε κύρια χρήση-υπνοδωμάτιο) και ο υπάλληλος μου είπε οτι δε χρειαζόταν αναλυτικα η χρήση. Ήταν εντάξει αν έγραφα "ημιυπαίθριος σε κύρια χρήση", "υπόγειο βοηθητικής χρήσης σε κύρια χρήση".

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Και μάλιστα μετά την τακτοποίηση δεν θεωρούνται σχέδια. Το μόνο που δίνει η πολεοδομία είναι η αρχική υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη με μια σφραγίδα ότι έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Όλη η διαδικασία έχει φτιαχτεί έτσι ώστε να γίνεται απο τους ιδιοκτήτες απο μόνους τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά πολύ συχνά μπλέκουν οι ιδιοκτήτες όταν τους λένε να αποτυπώσουν την υπάρχουσα κατάσταση μόνοι τους και χρειάζονται την συμβολή μηχανικού. Εγώ λέω τέρμα πιά οι τζάμπα συμβουλές, 200 άρια είναι που χάνονται καλά υπάρχει το κράτος αλλά μην ξεχνάμε και τον μηχανικό όπου περνάει κρίση....?

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες,

έλα όμως που για τακτοποίηση ζητάνε απλο φωτοαντίγραφο απο την κάτοψη της άδειας, και σημείωση με κόκκινο στυλό του χώρου που έχει αλλάξει χρήση...

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα πραγματικα να μαθω το εξης. Ποιος ειναι ο ακριβης ρολος των Η/Χ?? Εχει καμια σχεση με τον βιοκλιματισμο της οικοδομης??? μου εχει κινησει την περιεργια, διοτι σιγουρα εχει καποιο σκοπο, αλλιως δεν θα προβλεποταν στους ορους δομησης. Μπορει να με διαφωτισει καποιος??? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.