Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για έρευνα σχετικά με εργατικά ατυχήματα στην Ελλάδα


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής στο UCL (University College London) και κάνω μια έρευνα σχετικά με τα εργατικά ατυχήματα στην Ελλάδα.

 

Αυτή την περίοδο ψάχνω για μηχανικούς που έχουν δουλέψει σε τεχνικά έργα, που θα ήθελαν να μου δώσουν μια συνέντευξη σχετικά με το θέμα. Οι συνεντεύξεις θα είναι ανώνυμες και θα γίνουν τηλεφωνικώς.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

 

Δημήτριος Μαργαρίτης

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δύσκολα θα κάνεις αξιόπιστη έρευνα.

 

Το αποτέλεσμα της έρευνας θα είναι πολύ αισιόδοξο σε σχέση με την πραγματικότητα.

 

Είμαι μηχανολόγος, δεν μου έχει τύχει ατύχημα λόγω της φύσης της δουλειάς μου.

 

Έχω ακούσει όμως από παλιούς μηχανικούς ότι σε πολλές περιπτώσεις το ατύχημα δεν δηλώνεται καν.

 

Αν ο υπάλληλος είναι ανασφάλιστος, πληρώνει από την τσέπη του ο εργολάβος τους γιατρούς και τα φάρμακα προκειμένου να μην μπλέξει στα δικαστήρια.

Δεν ξέρω πόσα κερδίζει από τους ανασφάλιστους αλλά σίγουρα είναι αρκετά ώστε να το ρισκάρει.

 

Επίσης στα σοβαρά ατυχήματα ανασφάλιστων φροντίζουν να υποβιβάσουν το γεγονός. Σε σπάνιες περιπτώσεις βάζει την υπογραφή ο οικογενειακός γιατρός, με την προτροπή της οικογένειας του εργάτη, ώστε να μην γίνει νεκροτομή. Έχει επικρατήσει η λογική "αν γίνει νεκροτομή θα πετσοκόψουν τον άνθρωπό σου, αλλά μπορούμε να το αποφύγουμε...). Εννοείται πως ο εργολάβος τα σκάει χοντρά στην οικογένεια για την ψυχική οδύνη προκειμένου να μείνει κρυφό το γεγονός ώστε μην δυσφημιστεί

 

Τα τελευταία δύο χρόνια τα ατυχήματα έχουν μειωθεί αισθητά, όχι τόσο λόγω των μέτρων ασφαλείας αλλά λόγω της μείωσης σχεδόν 90% στις επικίνδυνες οικοδομικές εργασίες (π.χ. σε σκαλωσιές, σε πολυκατοικίες, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δύσκολα θα κάνεις αξιόπιστη έρευνα.

 

Το αποτέλεσμα της έρευνας θα είναι πολύ αισιόδοξο σε σχέση με την πραγματικότητα.

 

Είμαι μηχανολόγος, δεν μου έχει τύχει ατύχημα λόγω της φύσης της δουλειάς μου.

 

Έχω ακούσει όμως από παλιούς μηχανικούς ότι σε πολλές περιπτώσεις το ατύχημα δεν δηλώνεται καν.

 

Αν ο υπάλληλος είναι ανασφάλιστος, πληρώνει από την τσέπη του ο εργολάβος τους γιατρούς και τα φάρμακα προκειμένου να μην μπλέξει στα δικαστήρια.

Δεν ξέρω πόσα κερδίζει από τους ανασφάλιστους αλλά σίγουρα είναι αρκετά ώστε να το ρισκάρει.

 

Επίσης στα σοβαρά ατυχήματα ανασφάλιστων φροντίζουν να υποβιβάσουν το γεγονός. Σε σπάνιες περιπτώσεις βάζει την υπογραφή ο οικογενειακός γιατρός, με την προτροπή της οικογένειας του εργάτη, ώστε να μην γίνει νεκροτομή. Έχει επικρατήσει η λογική "αν γίνει νεκροτομή θα πετσοκόψουν τον άνθρωπό σου, αλλά μπορούμε να το αποφύγουμε...). Εννοείται πως ο εργολάβος τα σκάει χοντρά στην οικογένεια για την ψυχική οδύνη προκειμένου να μείνει κρυφό το γεγονός ώστε μην δυσφημιστεί

 

Τα τελευταία δύο χρόνια τα ατυχήματα έχουν μειωθεί αισθητά, όχι τόσο λόγω των μέτρων ασφαλείας αλλά λόγω της μείωσης σχεδόν 90% στις επικίνδυνες οικοδομικές εργασίες (π.χ. σε σκαλωσιές, σε πολυκατοικίες, κτλ).

Tι παραπληροφόρηση ειναι αυτήν που λες στον συνάδελφο? Την εξαιρεση , την κανεις κανόνα!

Ολα τα θανατηφόρα κ σοβαρα εργατικά ατυχήματα αναγγέλονται εντός 1 ημέρας στο ΣΕΠΕ. Στην συνέχεια γίνεται έκθεση αυτοψίας απο Τεχνικούς Επιθ/τες, ενώ παράλληλα συντάσσεται και έκθεση εργατικού ατυχήματος από τον Τεχνικό Ασφάλειας του Εργοδότη. Αναλυτικά Στατιστικά μπορεί να βρει ο συνάδελφος μηχανικός από το site του Υπ. Εργασίας στο οποίο αναρτώνται όλες οι εκθέσεις πεπραγμένων του ΣΕΠΕ την τελευταία δεκαετία

 

Φιλικά

Γιώργος

Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ

 

Υ.Γ Επίσης, έχω βρει στο διαδικύο , μία πολύ καλή διδακτορική διατριβή από τη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών Πάτρας, με θέμα τα εργατικά ατυχήματα στην Ελλάδα, δυστυχώς , όμως δεν την έχω κρατήσει για να στην στείλω

Edited by gk8719
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.