Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πιστοποιητικό ΔΕΗ από εγκαταστάτη


jsagem

Recommended Posts

Μα ποιος μίλησε για πλαστογραφία?

 

Αντιποίηση αρχής από τον ΔΕΗτζή υπάρχει και παράβαση του νόμου που απαιτεί βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής υπάρχει. (και ίσως και άλλα)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, το νομικό πλαίσιο για το γνήσιο της υπογραφής έχει αλλάξει πολύ από τότε. Πλέον όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν δικαίωμα να υπογράφουν τέτοιες βεβαιώσεις. Φτάνει να έχουν τη σωστή σφραγίδα βέβαια, και ίσως ενδουπηρεσιακά να γίνεται δεκτή αυτή της ΔΕΗ χωρίς πρόβλημα,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Παιδες ξεθαβω αυτο το θεματακι για να κανω μια ερωτηση πανω στην συμπληρωση του νεου πιστοποιητικου.

 

Ειμαι ηλεκτρολογος Τ.Ε., εχω σφραγιδα με τον αριθμο αδειας μου καθως κ τον αριθμο μου στην ΕΕΤΕΜ.

 

Το πιστοποιητικο ζηταει  ειδικοτητα  και κατηγορια καθως κ ημερομηνια εκδοσης κ ληξη ς αδειας.

 

Σε αυτα που εχω τικαρει τι συμπληρωνω?

 

Εχω δει πολλα παραδειγματα συμπληρωσης κ παραθετω καποια να μου πειτε τι τλκ ισχυει.

 

1. Ειδικοτητα Ηλεκτρολογος Τ.Ε. , κατηγορια Α. , Εκδοση Ταδε, Ληξη - (εννοουν δεν ληγει η αδεια μας?)

2. Ειδικοτητα Α, κατηγορια 3η, Εκδοση ταδε, Ληξη -

3. Σφραγιδα πανω στο πλαισιο του πιστοποιητικου

 

 

Ειναι το πρωτο που θα φτιαξω κ τα εχω λιγο μπερδεμενα. Οποιος μπορει ας βοηθησει.

 

ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Το θεσμικό πλαίσιο της βεβαίωσης του γνησίου της υπογραφής έχει αλλάξει κατά πολύ από τότε. Υπάρχει η πιθανότητα και το ΚΕΠ ακόμη να βεβαιώνει το γνήσιο της υπογραφής του ηλεκτρολόγου. Κι αυτό γιατί δεν υπάρχει κανενός ευθύνη παρά αποκλειστική υπευθυνότητα το υπογράφοντος ηλεκτρολόγου που υπογράφει την υπεύθυνη δήλωση. Τώρα όσον αφορά τη νομοθεσία και συγκεκριμένα το άρθρο 2 του 4483/65 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, ουσιαστικά το πνεύμα του νόμου βρίσκεται και στον τίτλο του δηλαδή μεταβιβάζει κρατική αρμοδιότητα και μάλιστα το άρθρο αναφέρεται σε αυθημερόν βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής. Και συνεχίζει με υπογραφή από την αρμόδια Νομαρχιακή υπηρεσία, νυν Δνση Ανάπτυξης της Περιφέρειας σε αυθημερόν βεβαίωση. Αντίστοιχα σε άρνηση θεώρησης από το σύνδεσμο η θεώρηση του γνησίου γίνεται και από την Αστυνομική Αρχή. Εννοείται ότι η θεώρηση γίνεται αυθημερόν. Δεν υφίσταται προθεσμία διότι δε γίνεται κανένας έλεγχος του περιεχομένου παρά μόνο εάν η υπογραφή είναι γνήσια. Υπάρχει μάλιστα και εγκύκλιος του Υπουργείου Δημοσίας Τάξης που εκδόθηκε σε άρνηση κάποιου αστυνομικού τμήματος όπως και θέμα διαμεσολάβησης του Συνηγόρου του Πολίτη για άλλο περιεχόμενο αλλά για βεβαίωση γνησίου υπογραφής όπου μπορείτε να το δείτε εδώ https://www.synigoros.gr/resources/docs/199864.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.