Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη επιπτώσεων επί των αξόνων για αλλαγή κινητήρα


gpet80

Recommended Posts

εχει καποιος εκπονησει τετοια μελετη?σωστε με αν υπαρχει κατι να μου το στειλει καποιος.

 

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς...

Υπάρχει ένα μηχάνημα όπου σπάει ο άξονας και θέλεις να δείς αν πρέπει να αλλάξεις το μοτέρ?

Αν ναι, δεν μπορείς να υπολογίσεις τις φορτίσεις του άξονα και να τα συγκρίνεις με τα χαρακτηριστικά του μοτέρ?

Γίνει πιο συγκεκριμένος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα, υποθέτω ότι θέλεις την μελέτη που απαιτείται στην διεύθυνση μεταφορών για έκδοση άδεια κυκλοφορίας λόγω αλλαγής κινητήρα.

Δηλαδή εάν οι άξονες μπορούν να αντέξουν τις φορτίσεις από το νέο κινητήρα.

Δεν έχω ασχοληθεί με τέτοιες περιπτώσεις αλλά ίσως τις επόμενες μέρες μπορέσω να βρω μια μελέτη από κάποιο συνάδελφο που ασχολείται με αυτά ώστε να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα παιδία είμαι νέος μηχανικός και θέλω να ασχοληθώ με μελέτες τροχοφόρων οχημάτων.

Υπάρχει μελέτη φόρτισης αξόνων λόγο αλλαγής κινητήρα.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Ευχάριστο

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν ο νέος κινητήρας είναι ίσης ή μικρότερης ισχύος, το αναφέρεις και συμπληρώνεις ότι η καταπόνηση του άξονα δεν θα είναι μεγαλύτερη από την καταπόνηση που είχε με τον προηγούμενο κινητήρα.

 

Αν είναι ο νέος κινητήρας μεγαλύτερης ισχύος, πρέπει είτε να πάρεις βεβαίωση από τον κατασκευαστή ή την αντιπροσωπεία που να βεβαιώνει ότι ο άξονας αντέχει την νέα ισχύ είτε να μετρήσεις την διάμετρο του άξονα, να βρεις από πίνακες υλικών την αντοχή του (εφεκλισμό, διάτμηση, κτλ) και στην συνέχεια να κάνεις έλεγχο αντοχής σε στρέψη με κυκλική κόπωση.

 

Στην αντοχή υλικών είχαμε κάνει την σχετική θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο κατατοπιστικότατος. Νομίζω αν ζητήσεις με ωραίο τρόπο στην οικεία δ.νση μεταφορών/τμ. συγκοινωνιών αν έχουν κάποια παρόμοια μελέτη για να σου δώσουν ως υπόδειγμα, και πέσεις σε φιλότιμο υπάλληλο δεν θα έχουν πρόβλημα να σου δώσουν.

Επίσης νομίζω ότι πρέπει να κάνεις και μια αναζήτηση για την σχετική νομοθεσία, μήπως απαιτούνται πιο συγκεκριμένα πράγματα. Σε τελική, το να υπογράψεις για κάτι σημαίνει ότι είσαι και ενήμερος για τις νομικές συνέπειες αυτού που υπέγραψες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα, επανέρχομαι στο θέμα. Θα μπορούσε κάποιος συνάδερφος που έχει την πρότυπη μελέτη που απαιτείται στην διεύθυνση μεταφορών για έκδοση άδειας κυκλοφορίας λόγω αλλαγής κινητήρα, να την ανεβάσει στο site; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θέλω και γω να συντάξω μια τέτοια μελέτη για ένα φίλο μου ( υποκυβισμός ουσιαστικά από 1.4 σε 1.1 ) , αν έχει κάποιος πρωτότυπη και έχει την διάθεση να την μοιραστεί ας ενημερώσει. Ευχαριστώ!

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.