Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απλοποίηση αδειοδότησης - Νέα περιβαλλοντική νομοθεσία


vas.dim

Recommended Posts

Γιαννη, λογικα η κατηγοριοποιηση θα αλλαξει..

Καμια απαλλαγη δεν θα υπαρχει..

Απλα θα υπαρχει τυποποιηση των ορων που πρεπει να τηρουνται αναλογα με την δραστηριοτητα...(υποθετω για τις τωρινες κατηγοριες Β3 και Β4)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μιλάνε για 13500 μελέτες λιγότερες...Επομένως, δεν αμφιβάλλω ότι θα δίνουν πρότυπους περιβαλλοντικούς όρους, απλά οι μηχανικοί δεν θα χρειάζονται...:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να δημιουργησω προβλημα, αλλα ελπιζω οτι δεν θεωρειται δουλεια μηχανικου η συλλογη 50 εγκρισεων απο 50 διαφορετικες υπηρεσιες...που ειναι και το 80% μιας ΜΠΕ σημερα...

Link to comment
Share on other sites

αλλα ελπιζω οτι δεν θεωρειται δουλεια μηχανικου η συλλογη 50 εγκρισεων απο 50 διαφορετικες υπηρεσιες...που ειναι και το 80% μιας ΜΠΕ σημερα...

 

Δεν θα έπρεπε να θεωρείται . Κάποιοι στο μυαλό τους , έτσι ακόμη νομίζουν...

 

Ουσιαστικά είναι δουλειά διεκπεραίωσης και διακομιδής φακέλλων από γραφείο σε γραφείο όλων των εμπλεκόμενων φορέων. Καθαρό χάσιμο χρόνου και δοκιμασία αντοχής και νεύρων σε περιβάλλον δημόσιων υπηρεσιών και καμμία σχέση με δουλειά μηχανικού. Αν ζητείται να γίνει από το μηχανικό , πρέπει να αμείβεται ξεχωριστά ανάλογα με την απώλεια χρόνου που η διεκπεραίωση συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και που γινονται μελετες τι με αυτο? Μεταξυ μας θα κοροιδευομαστε?

 

Μενω σε νησι, το ελαιοτριβειο που ειναι κανονικα αδειοδοτημενο πεταει το χειμωνα τα λυματα στο ρεμα απο κατω (πιο φτηνο απο το να δουλευει τον βιολογικο του), και οσοι μενουν σε ακτινα αρκετων εκατονταδων μετρων ειδικα τωρα με τις ζεστες μετανιωνουν τη στιγμη που χτισανε εκει. Αφορητη μυρωδια..

 

Μεγαλο ξενοδοχειο ποτιζει με ημιεπεξεργασμενα λυματα παρακειμενα χωραφια που του ανηκουν, η μυρωδια δεν φτανει στο μεγαλο ξενοδοχειο, αλλα σε μικρες μοναδες γυρω απο τα χωραφια.

 

Ειδικος δεν ειμαι, εχω αγνοια για αρκετα απο τα θεματα που απτονται του τομεα αυτου, αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πρεπει καποια στιγμη να απλοποιηθουν νομοθεσια+διαδικασιες, και επιτελους ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΑΥΣΤΗΡΟΤΗΤΑ Ο ΝΟΜΟΣ. ΤΟ περιβαλλον δεν διασφαλιζεται με ενα τονο χαρτουρα αλλα με συνεχεις ελεγχους

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη και που γινονται μελετες τι με αυτο? Μεταξυ μας θα κοροιδευομαστε?

 

Ειδικος δεν ειμαι, εχω αγνοια για αρκετα απο τα θεματα που απτονται του τομεα αυτου, αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πρεπει καποια στιγμη να απλοποιηθουν νομοθεσια+διαδικασιες, και επιτελους ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΑΥΣΤΗΡΟΤΗΤΑ Ο ΝΟΜΟΣ. ΤΟ περιβαλλον δεν διασφαλιζεται με ενα τονο χαρτουρα αλλα με συνεχεις ελεγχους

 

Αλλο η μελέτη , άλλο η εφαρμογή της και άλλο ο έλεγχος εφαρμογής της από τους φορείς της πολιτείας . Για τους ελέγχους θα πρέπει να υπάρχει και εξειδικευμένο ανθρώπινο δυναμικό αλλά και διάθεση να γίνουν επί της ουσίας έλεγχοι και βούληση ώστε να επιβληθούν πρόστιμα προς πάσα κατεύθυνση ...

Link to comment
Share on other sites

Πες τα συναδελφε....

 

Γενικα ειμαστε ζωα ως λαος...

Τι να λεμε τωρα...

 

ΥΓ. Παραδειγμα απο τυροκομειο:

6 μηνες απο την υπηρεσια αποχετευσης για να δωσει εγκριση συνδεσης με το δικτυο κατοπιν επεξεργασιας των αποβλητων με συστημα κοστους γυρω στα 150Κ Ευρω, με 10 πιστοποιησεις παγκοσμιες κτλ κτλ... Δεν το ειχαν ξαναδει και δεν ηθελαν να δωσουν εγκριση... Και το αστειο ηταν οτι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ επρεπε να συνδεθουμε με την αποχετευση επειδη υπαρχει στην περιοχη δικτυο...Εκτος απο αυτο, επεβαλλαν στον ιδιοκτητη να πληρωνει ετησια περι της 3000Ε για την επιβαρυνση του βιολογικου, να κανει εργαστηριακους ελεγχους καθε 15μερες και να δινει καθε βδομαδα βεβαιωση οτι το λιπος που μενει απο την επεξεργασια πηγαινει σε κλιβανο στη Λαρισα !!!!! για καταστροφη....

Πειτε μου τωρα τι θα κανει ο ανθρωπος που πραγματικα ειναι απο τους πιο ευσυνειδητους που εχω γνωρισει...

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου τωρα τι θα κανει ο ανθρωπος που πραγματικα ειναι απο τους πιο ευσυνειδητους που εχω γνωρισει...

Αν δεν θελει να καταστραφει οικονομικα ας σκεφτει το ενδεχομενο να κανει διακοπες διαρκειας με τα 150Κ, ή να τα δωσει ωστε να μεταφερει τη δραστηριοτητα του σε καμια αλλη χωρα...

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλάβατε ότι στόχος του υπουργείου είναι οι 200 – 300 ΜΠΕ τον χρόνο και υποθέτω θα καταλήξει μόνο για μεγάλα έργα υποδομών που τυχαία διαχειρίζονται μεγάλες τεχνικές ;;;

 

δεν υπαρχει ελεγχος , φανταστειται να μην χρειαζετε και ΜΠΕ για λειτουργια τετοιων επιχειρησεων.

 

απο οτι καταλαβα συμφωνειται με το υπουργειο οτι το προβλημα τοσα χρονια ηταν οι ΜΠΕ , εγω νομιζω οτι μεγαλο προβλημα ειναι , η γραφειοκρατια , οι καθυστερησεις , η αναρμοδιοτητα , αρμοδιων και οχι οι ΜΠΕ

Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανικό με συμφέρει να γίνονται ΜΠΕ για τα πάντα. Ακόμα και για τα περίπτερα. Αυτό είναι το δικό μου ιδιωτικό μικροσυμφέρον που όμως δεν επιθυμώ να προασπίσω διότι από τη στιγμή που μπήκα στην "πιάτσα" κατάλαβα πόσο λάθος και στρεβλό είναι αυτό το σύστημα που πάντοτε απορούσα ποιος καρεκλοκένταυρος χαρτογιακάς το σκέφτηκε.

 

Απόρροια του συστήματος αυτού ήταν φυσικά τα "περιβαλλοντικά" να προσελκύσουν πολύ κόσμο, μη εξειδικευμένο στο συγκεκριμένο αντικείμενο, αφού η ΜΠΕ με την έννοια που έχει λάβει σήμερα μπορεί να γίνει από τον οποιονδήποτε έχει παρακολουθήσει ένα σεμινάριο με τα περιεχόμενά της ή έχει κοινή λογική την οποία και γράφει μέσα στις υποτιθέμενες μελέτες ή απλώς έχει ρωτήσει στο forum του michanikos.gr. Το διακύβευμα ήταν φυσικά να χαθεί η πεμπτουσία των μελετών αυτών όπως και έγινε, κάτι στο οποίο συνέβαλε και η άγνοια πολλές φορές των υπηρεσιών που υποτίθεται είχαν τις γνώσεις να ελέγξουν ΜΠΕ. Κατέντησε λοιπόν η όλη διαδικασία της ΜΠΕ να είναι μη επιστημονική, να είναι απλή συλλογή χαρτιών και η κατάθεση απόψεων αντί μελετών. Και μη ξεχνούμε ότι στις μελέτες μπορείς να γράψεις ότι γουστάρεις, το θέμα είναι τι από αυτά εφαρμόζεται και κατά πόσον το κράτος μπορεί ή/και θέλει να ασκήσει τον έλεγχο που πρέπει.

 

Εγώ με το πράμα αυτό δε συμφωνούσα, δε συμφωνώ και ποτέ δε θα συμφωνήσω. Δεν πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας, ΜΠΕ για στεγνοκαθαριστήριο μονό στην Ελλάδα προβλέπεται. Ακόμη και η Κύπρος που εναρμόνισε την νομοθεσία της μετά την χώρα μας, είχε την προνοητικότητα να μην απαιτήσει ΜΠΕ για το οτιδήποτε αλλά μόνον για μεγάλα έργα με σοβαρές επιπτώσεις στο περιβάλλον.

 

Και τώρα θα μου πείτε όμως εμείς οι ουκ ολίγοι που πήραμε το 27 τι θα κάνουμε; Σωστό το ερώτημα, μπορείτε αν θέλετε να βάλετε κατά της εξουσίας ή να ξιφουλκείτε εναντίον των υποτιθέμενων μεγάλων εταιρειών που διαχειρίζονται τα μεγάλα έργα (στις οποίες εταιρείες βέβαια θα μπορούσαμε να εργαστούμε). Επιβιώνει όμως αυτός που προσαρμόζεται. Άποψή μου είναι ότι θα πρέπει όλο το εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό της χώρας και σε αυτό φυσικά συμπεριλαμβάνω και τους μη περιβαλλοντολόγους που έχουν αποκτήσει πλέον μία πολύτιμη εμπειρία να συνέλθει από την χειμερία νάρκη και να κατευθυνθεί σε άλλους τομείς του περιβάλλοντος και όχι στην κατάθεση χαρτούρας. Το τι ακριβώς μπορεί να κάνει ο καθένας είναι στη δική του κρίση. Αλλά φτάνει πια με τον χαρτοπόλεμο, ας προσφέρουμε τέλος πάντων ουσιώδεις υπηρεσίες στην κοινωνία και στη χώρα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.