Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη ενεργητικής πυροπροστασίας σε ελικοδρόμιο


saradis1

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Συνάδελφοι, μου έτυχε μια μελέτη ενεργητικής για ελικοδρόμιο. Για κατοικίες κλπ έχω κάνει αλλά για ελικοδρόμιο ποτέ.

βρήκα ένα ΦΕΚ (Δ3/Γ/35526/8161). Το διαβάζω σιγά σιγά. Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει μια γνώμη ή εμπειρία σε αυτό να μου δώσει λίγο μια κατεύθυνση ή μια συμβουλή σχετικά με το πως να χειριστώ αυτή τη μελέτη? Τι θα πρέπει να περιλαμβάνει? Τεχνική έκθεση και κάτοψεις? Υπάρχει κάποιο ίσως βιβλίο ανάλογο?

Καμιά γνώμη βρε παιδιά γιατί......χανόμαστε..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση, αλλά καλό θα είναι να τηλ. στη Π.Υ. της περιοχής και να πάρεις πληροφορίες σχετικά για τη νομοθεσία που απαιτείαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση, αλλά καλό θα είναι να τηλ. στη Π.Υ. της περιοχής και να πάρεις πληροφορίες σχετικά για τη νομοθεσία που απαιτείαι

 

Δυστηχώς και εμένα δε μου έχει ξανατύχει. Φυσικά και θα πάω και στη Π.Υ της περιοχής μου απλά είπα μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικώς πριν πάω έτσι ωστε να έχω και μια συνολική εικόνα. Γιατί είναι αλλιώς να σου λέει κάποιος τι νομοθεσίες να χρησιμοποιήσεις και αλλιώς κάποιος που του έχει τύχει να γνωρίζει τυχόν λεπτομέριες ή προβλήματα που αντιμετώπισε.

Link to comment
Share on other sites

Οι απαιτήσεις σε πυρασφάλεια αεροδρομίων και ελικοδρομίων περιγράφονται στο Doc9137-Part 1 "Rescue and Fire Fighting" του ICAO. Ψάξε στο internet, ίσως το βρεις.

 

Αυτά ισχύουν και όχι της πυροσβεστικής. Ενδεικτικά για κατηγορία πυρασφάλειας ελικοδρομίου Η2 οι απαιτήσεις είναι:

- Τριπλό αντλιτικό συγκρότημα

- Υδροληψία πυρόσβεσης

- Τροχήλατο συγκρότημα παραγωγής υδραφρού

- Παροχή ύδατος συνδεδεμένη με δεξαμενή χωρητικότητας 1m3 νερού

- Τροχήλατο πυροσβεστήρα ξηράς κόνεως 50kg.

 

Άρα πρέπει πρώτα να δεις τι κατηγορία πυρασφάλειας πρέπει να έχεις και μετά αντίστοιχα να δεις τα μέτρα που απαιτούνται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.