Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εφαρμογή ρυμ/κων γραμμών


Recommended Posts

Απ' ό,τι μου είπαν στην ΥΔΟΜ, έχουν εκδοθεί άδειες κατά την κρίση της ΥΔΟΜ με το σκεπτικό ότι η μη συντέλεση της προσκύρωσης κατά το χρόνο έκδοσης άδειας σε περιπτώσεις που η θέση του μελλοντικού κτιρίου στο αρχικό οικόπεδο ΔΕΝ εμποδίζει, δηλ. εάν η ΘΕΣΗ του υπό μελέτη κτιρίου τηρεί  τη νομιμότητα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τόσο σε σχέση με τα όρια  της αρχικής ιδιοκτησίας όσο και σε σχέση με τα μελλοντικά της (μετά την προσκύρωση). Προφανώς "πατάνε" σ' αυτό που είχα παραθέσει παραπάνω.

 

Μεταξύ των περιπτώσεων αυτών ήταν και η έκδοση άδειας του διπλανού οικοπέδου το οποίο είχε προσκυρωτέα τμήματα (από την ίδια πράξη αναλογισμού) όταν έβγαλε την άδεια και ενώ δεν τα είχε προκυρώσει ακόμα.

 

Εννοείται ότι στο Τοπογραφικό θα αποτυπωθούν τα τμήματα προς προσκύρωση και όλα τα επιτρεπόμενα στοιχεία δόμησης (δόμηση, κάλυψη) θα υπολογιστούν επί της αρχικής επιφανείας του οικοπέδου (προ προσκύρωσης). Απλά ελπίζω ότι όπως και στις άλλες περιπτώσεις που ανέφερα η ΥΔΟΜ δύναται να γνωματεύσει εάν υπάρχουν αυτές οι προϋποθέσεις.

 

Ότι είναι προβληματική η περίπτωση είναι γεγονός αλλά θα εξαντλήσω τα περιθώρια να γίνει η δουλειά ΝΟΜΙΜΑ.

 

Ίδωμεν.....

 

Όπως και να 'χει σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση απόψεων και συμβουλών.... θα επανέλθω όταν έχω νεώτερα.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Προσπαθώντας να ξαναθυμηθώ τις έννοιες περί ρυμοτομικού σχεδίου κτλ, έπεσα σε μια περίπτωση. Ελπίζω να δείξετε κατανόηση, καθώς έχει περάσει καιρός που δεν εχω ασχοληθει με εφαρμογή ρυμοτομικού σχεδίου.

Δεδομένα:

-Ο οικισμός έχει ένα ρυμοτομικό σχέδιο.

- Προσπαθώντας να εφαρμόσω το ρυμοτομικό σχέδιο επί ενός οικοδομικού τετραγώνου παρατηρώ ότι η πραγματική κατάσταση από το ρυμοτομικό σχέδιο διαφέρουν, (δηλαδή +-1 μέτρο η πραγματική είναι μικρότερη σαν να έχει γίνει scale), και συγκεκριμένα η πραγματική κατάσταση είναι μικρότερη. (με κόκκινο η πραγματικότητα με μπλε το ρυμοτομικό).

-Εκτός από αυτό, μέσα στο οικοδομικό τετράγωνο υπάρχουν και χώροι αποκλειστικής χρήσεως κάθε κτιρίου.

Ερωτήσεις:

1. Εάν απεικονιστεί η εφαρμογή του ρυμοτομικού επί της πραγματικής κατάστασης και φάινεται ότι υπάρχει αυτή η διαφορά (πραγματικότητα μικρότερη), τι επιπτώσεις έχει στους ιδιοκτήτες των ακινήτων του οικοδομικού τετραγώνου και ως προς την αρτιότητα οικοδομησιμότητα.

2. Ποιο εμβαδόν δηλώνεται στη δήλωση κτηματολογίου, για τους χώρους αποκλειστικής χρήσεως, και για το εμβαδόν του οικοπέδου. (πραγματικό ή θεωρητικό)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

michanikos.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες πως εφαρμόζεις σ' αυτό το σχέδιο τις ρυμοτομικες- οικοδομικές γραμμές?

Σου δίνονται με συντεταγμένες;

Με κάποιες εξισώσεις ευθειών;

Τις πήρες γραφικά από κάποιο σχέδιο της πολεοδομία;

Αυτό που γράφεις "απεικόνιση του ρυμοτομικού σχεδίου στην πραγματική κατάσταση..." δεν το καταλαβαίνω. 

Νομίζω πως ότι κάνουμε και σχεδιάζουμε πρέπει να είναι πάντα το πραγματικό. 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, nbr said:

Δεν μας λες πως εφαρμόζεις σ' αυτό το σχέδιο τις ρυμοτομικες- οικοδομικές γραμμές?

Σου δίνονται με συντεταγμένες;

Με κάποιες εξισώσεις ευθειών;

Τις πήρες γραφικά από κάποιο σχέδιο της πολεοδομία;

Αυτό που γράφεις "απεικόνιση του ρυμοτομικού σχεδίου στην πραγματική κατάσταση..." δεν το καταλαβαίνω. 

Νομίζω πως ότι κάνουμε και σχεδιάζουμε πρέπει να είναι πάντα το πραγματικό. 

Καλησπέρα συνάδελφε!,

-Μόνο με χρήση ορισμένων διαστάσεων που αναγράφονται, σε συνδιασμό με γραφική μέθοδο. (δεν υπάρχουν συντεταγμένες ή κάτι άλλο) στο ρυμοτομικό σχέδιο.

-Εννοώ ότι το ρυμοτομικό σχέδιο εφαρμόζεται στην πραγματική κατάσταση όσο καλύτερα γίνεται. Πάρθηκαν διάφορα σημεία οικοδομικών τετραγώνων στον οικισμό, όμως υπάρχουν μεγάλες διαφορές από οικοδομικό τετράγωνο σε οικοδομικό τετράγωνο, ως εκ τούτου το ρυμοτομικό σχέδιο το εφαρμόζω μόνο σε ένα οικοδομικό τετράγωνο όσο καλύτερα γίνεται. Με τήρηση των διαστάσεων που αναγράφονται επί του ρυμοτομικού σχεδίου.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εφ' όσον πρόκειται για ρυμοτομικό σχέδιο σε οικισμό τότε θα πρέπει στο ρυμοτομικό να φαίνεται η διαμορφωμένη κατάσταση του οικισμού (κτίσματα, μάντρες, λοιπές κατασκευές). Επομένως θα καθίσταται σαφές αν ήταν στην βούληση του μελετητή να διαφοροποιηθεί η διαμορφωμένη κατάσταση και να χαραχθούν διαφορετικά οι δρόμοι. Αν ισχύει αυτό τότε θα πρέπει να τηρηθεί το ρυμοτομικό.

Αν το "οικισμός" το έγραψες για να περιγράψεις μία δομημένη περιοχή και το ρυμοτομικό σχεδιάστηκε σε αδιαμόρφωτη περιοχή, τότε σημαίνει ότι η υλοποίηση αστόχησε και  διαφέρει από την προβλεπόμενη κατάσταση. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να εξεταστούν τα αρχικά όρια των οικοπέδων (βάσει των τίτλων) και η κλίμακα σύνταξης του ρυμοτομικού σχεδίου (αν επιτρέπει τέτοιες διαφοροποιήσεις).

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ληφθούν κυρίως υπ' όψιν οι τότε και σήμερα υφιστάμενες κατασκευές.

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2021 at 1:00 ΜΜ, zulumpo said:

Καλησπέρα συνάδελφε!,

-Μόνο με χρήση ορισμένων διαστάσεων που αναγράφονται, σε συνδιασμό με γραφική μέθοδο. (δεν υπάρχουν συντεταγμένες ή κάτι άλλο) στο ρυμοτομικό σχέδιο.

-Εννοώ ότι το ρυμοτομικό σχέδιο εφαρμόζεται στην πραγματική κατάσταση όσο καλύτερα γίνεται. Πάρθηκαν διάφορα σημεία οικοδομικών τετραγώνων στον οικισμό, όμως υπάρχουν μεγάλες διαφορές από οικοδομικό τετράγωνο σε οικοδομικό τετράγωνο, ως εκ τούτου το ρυμοτομικό σχέδιο το εφαρμόζω μόνο σε ένα οικοδομικό τετράγωνο όσο καλύτερα γίνεται. Με τήρηση των διαστάσεων που αναγράφονται επί του ρυμοτομικού σχεδίου.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός

Θα ήταν χρήσιμο να έδινες περισσότερα στοιχεία για τον οικισμό (όνομα, ΦΕΚ έγκρισης ΡΣ κλπ), για να μπούμε στη λογική του προβλήματος που αντιμετωπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Θέλω τη γνώμη σας για το παρακάτω θέμα.

Συντάσσω τοπογραφικό αδείας σε οικόπεδο εντός ρυμοτομικού σχεδίου (παλαιό σχέδιο προ του 83). Το οικόπεδο έχει πρόσωπο σε δρόμο, ο οποίος σύμφωνα με το ρυμοτομικό σχέδιο έχει πλάτος 8μ. Λεπτομερέστερες τεχνικές εκθέσεις ή διαγράμματα εφαρμογής για τις ρυμοτομικές γραμμές δεν υπάρχουν.

Το υλοποιημένο (πραγματικό πλάτος) της οδού είναι περίπου 7,70μ. Και αυτό συμβαίνει και στο πρόσωπο  των ομόρων οικοπέδων αλλά και σχεδόν σε όλο το μήκος του δρόμου αυτού. Σύμφωνα με προγενέστερο, πρόσφατο τοπογραφικό της ιδιοκτησίας που είχε συντάξει άλλος μηχανικός, η ρυμοτομική στην δική μου πλευρά εφάπτεται στο όριο, και στην απέναντι πλευρά "μπαίνει μέσα" 30 εκατοστά. Έκανε δηλαδή offset τη γραμμή 8μ θεωρώντας την δική μας πλευρά ορθή και την απέναντι "ρυμοτομούμενη".

Γενικά, το φαινόμενο αυτό το παρατηρώ συχνά, όταν δεν υπάρχουν τεχνικές εκθέσεις. Όλοι είναι "σωστά περιτοιχισμένοι" και "οι απέναντι λάθος" και παίζουν ping pong με τις ρυμοτομικές γραμμές.

Το θέμα μου τώρα είναι, εγώ τι κάνω. Επειδή θα κτιστεί κτίσμα που λογικά θα εφάπτεται στην οικοδομική γραμμή (που είναι σταθερό offset από την ρυμοτομική), δεν θέλω να δείξω μία ρυμοτομική που θα αμφισβητηθεί μελλοντικά από κάποιον άλλο μηχανικό, σε νέα άδεια ή σε κάποιο νόμο τακτοποίησης της εποχής εκείνης.

Από την άλλη, αν μπω "μέσα" σε μένα δείχνοντας τους απέναντι σωστούς, μπορεί να θεωρηθεί ότι χρειάζεται να γίνουν οι απαιτούμενες διαδικασίες περί ρυμοτόμησης κλπ, που φαντάζομαι δεν είναι απλές. Δεν θέλω να κάψω ούτε εμένα αλλά ούτε και τον πελάτη μου.

Έχω τα παρακάτω δύο ερωτήματα:

α) Έχω δει σε τοπογραφικά να αναγράφουν ότι "λόγω απουσίας τεχνικών εκθέσεων κλπ, οι ρυμοτομικές γραμμές τίθενται στην καλώς μορφωμένη κατάσταση κλπ" και εμφανίζουν οδό με πλάτος μειωμένο σε σχέση με το ονομαστικό. Είναι σωστό αυτό? Αν πχ όλοι έχουν φάει 1 μέτρο από το δρόμο, λέμε "έτσι είναι" και τελείωσε?

β) Αν δείξω την ρυμοτομική γραμμή όπως ο προηγούμενος μηχανικός, δηλαδή χωρίς να ρυμοτομούμαι, αλλά να ρυμοτομείται η απέναντι πλευρά, και εκδοθεί η άδεια, υπάρχει περίπτωση να εκτεθώ μελλοντικά? Αν έχω παρουσιάσει όλη την κατάσταση ως έχει, θα με καλύπτει το γεγονός ότι η πολεοδομία ενέκρινε την εφαρμογή που είχα κάνει? Το σκεπτικό είναι ότι δεν θα παρουσιαστούν ψευδή στοιχεία κλπ.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Πιστεύω ότι είναι ένα συνηθισμένο θέμα και δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί εκτενώς..

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εικάζω ότι αναφέρεσαι σε κάποιο οικισμό με παλιό ρυμοτομικό που είναι άκρως προβληματικό και στην πράξη ανεφάρμοστο.  Εφαρμογή γραμμών από τα υποτιθέμενα σταθερά του σχεδίου σου δίνουν διαφορετικά αποτελέσματα. Είναι προφανές ότι το Ρ.Σ χρήζει αναθεώρησης αλλά μέχρι τότε τι γίνεται. Η γνώμη μου είναι να εφαρμόσεις το Ρ.Σ με την μέγιστη δυνατή ακρίβεια (να το αναγράψεις αυτό και στις παρατηρήσεις) και αν σου ρυμοτομεί το ακίνητο να το αφήσεις ως έχει, δηλαδή ρυμοτομούμενο. Τώρα, αν μιλάμε για 2-3 εκ. ρυμοτόμηση, το αφήνω στην δική σου κρίση. Βλέπεις και τα όμορα αν είναι άρτια (βοηθάει πλέον και το maps.gov.gr για μια πρώτη ένδειξη εμβαδού). Το να θεωρούν τις γραμμές ως καλώς καθορισμένες, με το εγκεκριμένο πλάτος οδού πχ στα 8 μ και το υφιστάμενο ένα μέτρο μικρότερο, είναι για γέλια αφού ξέρουμε ότι δεν είναι έτσι.

Συνήθως σε τέτοια προβληματικά Ρ.Σ επικρατεί ένα μπάχαλο. Οι ΥΔΟΜ δημιουργούν "εμπόδια" στις εκδόσεις Ο.Α οι οποίες πρακτικά δεν εκδίδονται, διότι δεν υπογράφουν για την ορθή εφαρμογή Ο.Γ/Ρ.Γ (και πως θα μπορούσαν άλλωστε, αφού αν υπογράψουν θα εκτεθούν από παλιές Ο.Α που οι τεχνικές εκθέσεις εφαρμογής ΟΓ/ΡΓ ήταν για τα πανηγύρια). Αν μπορείς να συζητήσεις με την υπηρεσία για το πως το αντιμετωπίζουν ή από συναδέλφους της περιοχής. 

Link to comment
Share on other sites

1. Για να γράφεις ότι το ΡΣ εγκρίθηκε πριν από το 1983, σημαίνει ότι το πλάτος της οδού δεν αναγράφεται στο σχέδιο αλλά προκύπτει έμμεσα, εκτιμώμενο με το κλιμακόμετρο.

2. Εκτός από τις τεχνικές εκθέσεις, εκδόθηκε το 1979 η εγκύκλιος Γ24/1979, με την οποία ορίστηκε η διαδικασία αποτύπωσης όλου του ΟΤ, για τον καθορισμό έστω και μιας ΡΓ αυτού του ΟΤ, και το αποτέλεσμα ονομάστηκε "Διάγραμμα εφαρμογής". Μήπως έχει εκδοθεί τέτοιο διάγραμμα στην περιοχή σου;

Edit

Δεν είχα διαβάσει το post του Pavlos33

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Σήμερα πήγα και εγώ στην πολεοδομία, και μετά από ένα καλό ψάξιμο στο αρχείο "ξεθάφτηκε" μία τεχνική έκθεση που δεν την είχε βρει ο προηγούμενος μηχανικός, η οποία δείχνει την ρυμοτομική γραμμή με τρόπο που όντως ρυμοτομεί την ιδιοκτησία που μελετώ για 30cm.

Οπότε η παραπάνω συζήτηση χρήσιμη και ακαδημαικής φύσεως μεν, αλλά τελικά τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Το θέμα είναι ότι είχε γίνει πριν λίγους μήνες τοπογραφικό από άλλο μηχανικό, που έδειχνε την ρυμοτομική γραμμή σε λάθος θέση.

Οι τελικές διαστάσεις που σήμερα εγώ αποδίδω, είναι εντός των αποδεκτών αποκλίσεων του 4495/17 (2% και έως 40cm διαφορές). Τα ερωτήματα είναι:

- Είμαι αυτή τη στιγμή οικοδομήσιμος? Ή θεωρείτε ότι έχω ρυμοτομούμενο τμήμα, που θα πρέπει να δείξω στο τοπογραφικό? θα πρέπει να γίνει παραχώρηση σε κοινή χρήση του τμήματος αυτού?

- Θα πρέπει να γίνει διόρθωση του προηγούμενου (πριν λίγους μήνες) τίτλου στον οποίο επισυνάφθηκε το λανθασμένο τοπογραφικό?

- Για να βγει η άδεια θα υπάρχει πρόβλημα αν δεν δείξω ρυμοτομούμενο τμήμα?

Στην θέση μου πως θα κινούσασταν?

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συγνώμη για τα αρχικά λανθασμένα στοιχεία που έδωσα.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.