Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογή ρυμ/κων γραμμών


Recommended Posts

Εάν ο οικισμός δεν έχει ρυμοτομικό σχέδιο, μέσα στην οριοθετημένη περιοχή ισχύει η διαμορφωμένη κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι ζητάω τα φώτα σας και τις σκέψεις σας......

 

ΙΣΤΟΡΙΚΟ

 

Οικόπεδο σε ρυμοτομικό προ του 1983  με 5 προσόψεις σε Ο.Τ όπου έχουν γίνει ΔΥΟ ανεξάρτητες πράξεις αναλογισμού  κατά τα έτη 1996 και 1997 (κυρωμένες εντός του 1997 και ισχύουσες και οι δυο).

 

Το πρόβλημά μου βρίσκεται σε έναν από τους 5 δρόμους που βλέπει το οικόπεδο.

 

Το πιο πρόσφατο Δ.Ε  (το οποίο είναι μεν του έτους 1997 αλλά ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΟ από την κύρωση των παραπάνω πράξεων εφαρμογής) ΔΕΝ καθορίζει το σύνολο των Ρ.Γ. του Ο.Τ. αλλά καθορίζει τις Ρ.Γ στις δύο μόνο πλευρές του , ενώ στις άλλες 3 δείχνει ότι συνεχίζουν να ισχύουν παλαιότερες Τ.Ε (από το 1966).

 

Τόσο στις ΔΥΟ πράξεις αναλογισμού (όπου οι αποτυπώσεις των υπαρχόντων  δε συμφωνούν μεταξύ τους) όσο και στην Δ.Ε  στη μία πλευρά του Ο.Τ όπου έχω πρόσωπο, εμφανίζονται σε ευθυγραμμία τα σημεία :

  • Α (γωνία του παλαιού μαντροτοίχου του πελάτη μου στη μία γωνία του Ο.Τ η οποία υπάρχει ακόμα)
  • B (γωνία κάποιου μεσαίου κτιρίου το οποίο ΔΕΝ υπάρχει πια αλλά ήταν πραγματικά τοποθετημένο στην ΙΔΙΑ ευθεία με αυτό που διατηρείται ακόμα στη γωνία του Ο.Τ)
  • Γ (Γωνία του γωνιακού κτιρίου στο άλλο άκρο του Ο.Τ, το οποίο φαινόταν στην ίδια περασιά με το κατεδαφισθέν

 αναφέρεται δε ότι ότι η Ρ.Γ  αβ τοποθετείται στην ευθεία των σημείων Α,Β και Γ (*** από πότε άραγε ορίζεται η ευθυγραμμία από 3 και όχι από 2 σημεία??????) δείχνοντας ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και την εξωτερική πλευρά του μαντροτοίχου του πελάτη μου να ταυτίζεται στην ΙΔΙΑ ευθεία.

 

Στην πραγματικότητα η ευθυγραμμία που όριζαν τα σημεία Β και Γ  βρίσκεται κατά 0.90 μ. πιο  μέσα  σε σχέση με την ευθυγραμμία που πρακτικά έχει ο μαντρότοιχος του οποίου η γωνία είναι το σημείο Α (ο οποίος σε όλα τα παραπάνω Δ.Ε εμφανιζόταν ότι βρίσκεται στην ίδια ευθεία που οριζόταν από τα Α, Β και Γ).

 

κι ερχόμαστε στα πιο ωραία.......

 

Από τις δύο πράξεις αναλογισμού που κυρώθηκαν το 1997 και αφορούν στην ΙΔΙΑ πλευρά του Ο.Τ, προέκυψαν δυο προσκυρωτέα τμήματα στο οικόπεδο του πελάτη μου.

 

Ο πελάτης εν έτει 2007 (δηλ. 10 χρόνια μετά) και ΧΩΡΙΣ να έχει προσκυρώσει συμβολαιογραφικά τα 2 αυτά τμήματα στο οικόπεδό του), βγάζει Οικ. Άδεια, στο τοπογραφικό της οποίας δείχνει ενιαίο το οικόπεδό του (συμπεριλαβάνοντας και τα προσκυρωτέα τμήματα χωρίς όμως ΚΑΜΜΙΑ αναφορά στις πράξεις αναλογισμού και στο γεγονός ότι ήταν προσκυρωτέα και δεν είχαν προσκυρωθεί ακόμα).

Λόγω του ότι το πραγματικά δικό του οικόπεδο ήταν σχεδόν πενταπλάσιο από την κατά κανόνα αρτιότητα,  προφανώς ΔΕΝ ζητήθηκε από την Πολεοδομία τίτλος ιδιοκτησία (τότε ζητούσαν τίτλους ΜΟΝΟ για τα κατά παρέκκλιση άρτια για να δουν το χρόνο δημιουργίας τους).

 

Η παραπάνω Οικ. Άδεια ΔΕΝ υλοποιήθηκε ποτέ και τώρα προτίθεται να εκδόσει ΝΕΑ άδεια για άλλου είδους κτίριο.

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

 

Η υλοποίηση της Ο.Γ στην πλευρά που περιέγραψα "πάσχει" λόγω μη ευθυγραμμίας των σημείων που θα.... "έπρεπε" να βρίσκονται σε ευθυγραμμία βάσει της απεικόνισης στα σχέδια και των πράξεων αναλογισμού και του Δ.Ε .

 

Επίσης..... τα προσκυρωτέα (που φυσικά συνορεύουν με του πελάτη μου και είναι ΜΗ άρτια και ΜΗ οικοδομήσιμα) ΔΕΝ έχουν  προσκυρωθεί ΑΚΟΜΑ!!!.

 

Άρα τα προβλήματά μου είναι δύο.

 

1. Τα μη προσκυρωμένα ΑΚΟΜΑ τμήματα

2. Η εφαρμογή της Ρ.Γ στη μία πλευρά του οικοπέδου

 

 

ΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ

 

 

Για το 1 σκέφτομαι ΜΗΠΩΣ μπορώ να το ξεπεράσω "πατώντας" στην παραγρ. 2 άρθρο 7 του ΝΟΚ, που λέει :

 

"Οικόπεδο που έχει δημιουργηθεί πριν από τη δημοσίευση του Ν.1577/1985 και έχει τα ελάχιστα όρια εμβαδού και προσώπου, κατά τον κανόνα ή κατά παρέκκλιση, που ισχύουν στην περιοχή, θεωρείται άρτιο και οικοδομήσιμο."

 

(δηλ. ΔΕΝ αναφέρει ότι ΚΑΙ τα όμορα πρέπει να είναι άρτια και οικοδομήσιμα)

 

και στην παραγρ. 2 άρθρο 7 του ΝΟΚ, που λέει:

 

"Δεν επιτρέπεται η δόμηση ακόμη και σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο, έστω και κατά το άρθρο 25 του Ν.1337/1983 όπως εκάστοτε ισχύει, αν για οποιονδήποτε λόγο απαιτείται τακτοποίηση των γειτονικών του οικοπέδων και κατά την κρίση της πολεοδομικής υπηρεσίας, η δόμηση θα παρεμποδίσει ή θα δυσχεράνει με οποιονδήποτε τρόπο την τακτοποίηση."  

 

δηλ. μήπως κατά ερμηνεία υπάρχει η ελαστικότητα να κρίνει η Πολεοδομία ότι παρά τη μη προσκύρωση ακόμα, η δόμηση που ζητείται ΔΕΝ θα παρεμποδίσει ή θα δυσχεράνει την προσκύρωση αργότερα. (Εννοείται φυσικά ότι ΔΕΝ θα δείξω τα προσκυρωτέα ΕΝΤΟΣ της ιδιοκτησίας του πελάτη μου αλλά ως όμορα ΠΡΟΣΚΥΡΩΤΕΑ τμήματα).

 

 

 

 

Για το 2 τώρα.... 

 

Κάτι που σκέφτομαι είναι νέο Δ.Ε.... αλλά ακόμα κι έτσι.....ΠΟΥ θα βάλω την άτιμη την Ρ.Γ ??? 

 

Μέσα στη βδομάδα θα πάω να κάνω λεπτομερή αποτύπωση των "απέναντι" για να εξετάσω πού "βγάζει" το πλάτος του δρόμου.

 

(*** Από όσες Τ.Ε έχω μαζέψει που σχετίζονται με το Ο.Τ. ανάθεμα κι αν υπάρχει ακόμα κάποιο σταθερό σημείο!!!!)

 

 

Μέχρι τότε...  αν διαβάσει κάποιος το μήνυμα ας ρίξει καμμιά ιδέα.....

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον κάνει τον κόπο να διαβάσει το παρόν και να ρίξει καμμιά ιδέα...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Την άτιμη την Ρ.Γ. θα την βάλεις εκεί που την βάζουν και οι Π.Α.

 

Όσο για τις προσκυρώσεις είναι σωστό αυτό που σκέφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, θα προτιμούσα να έβλεπα όλη την ιστορία πάνω σε ένα διάγραμμα από το να προσπαθώ να τη φανταστώ (άλλωστε, αυτή είναι η γλώσσα των μηχανικών).

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον ΜΑΚΑΡ, εάν είναι δυνατόν ένα σκαρίφημα θα βοηθούσε. 

Από την στιγμή που δεν υπάρχει ικανός αριθμός σταθερών υλοποιημένων σημείων που αναφέρονται στο Δ.Ε. ( 1 από τα 3 δηλαδή ) αυτό δεν επιτελεί τον σκοπό του. Οπότε εάν υπάρχει δυνατότητα εφαρμογής Ρ.Γ. από τα διαγράμματα των πράξεων αναλογισμού, τότε μπορείς να προχωρήσεις έτσι. Ειδάλλως, θα πρέπει να συναχθεί νέο Δ.Ε. Δεν υπάρχουν άλλες ιδιοκτησίες που να έχουν οικοδομηθεί και να έχουν πρόσωπο επ' αυτής της οδού να τσέκαρες τα τοπογραφικά τους? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για την κατ' αρχήν ανταπόκρισή σας.... αύριο που θα έχω κάποια  περισσότερα στοιχεία  θα επανέλθω με κάποιο διάγραμμα (έστω και σε μορφή σκαριφήματος).

Link to comment
Share on other sites

για τις ΡΓ κλπ. θεματα

 

αναλυτικα στην παρακατω μελετη Π. Φαρμακη- Χατζηροδου

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SHMEIWSEIS_SEM_PRAKSEWN''οσον αφορα τα προκσυρουμενα τμηματα

 

οσον αφορα τα προσκυρουμενα τμηματα

αυτα ανηκουν ακομα στον ιδιοκτητη τους, διοτι αυτος δεν εχει αποζημιωθει ακομα.

 

Ούτε εχει γινει μεταγραφη της προκυρωσης/συντελεσης/αγορας των τμηματων αυτων

 

Επομενως ο ιδιοκτητης που δεν εχει πληρωθει εξακολουθει να τα γραφει στο Ε9...

Πλην αυτων, η μη εξοφληση/αγορα  των προσκυρουμενων τμηματων, παρεμποδιζει την ανοικοδομηση, ειδικα αν τα προσκυρουμενα τμηματα βρισκονται πρτος 'δρομο"  διοτι μεχρι να προσκυρωθουν με συμβολαιο, τα τμηματα αυτα ειναι "ξενα"

επομενως το "μεσα" οικοπεδο δεν εχει προσωπο.

Και, απο οσα γνωριζουμε, στο πινακακι της αδειας γραφουμε αν απαιτειται / ή αν υφισταται πραξη τακτοποιησης

Απο την ερωτηση προκυπτει οτι ειχε ηδη συνταγει ΠΤ και -μαλλον- ειχε τελεσιδικησει

 

[ο δε οικοπεδουχος ειχε λαβει μερος στην ολη διαδικασια...υποδειξης οριων, ενστασεων κλπκλπ]  αρα εγνωριζε...]

 

Καπου εδω...καποιος απεκρυψε τα πολεοδομικα "θεματα"

 

Αρα, αν η αδεια εχει εκδοθει με βαση παραπλανητικα στοιχεια για την Υπηρεσια...

 

έχει  πολλα "θεματα"  να αντιμετωπισει  αυτος που ανοικοδομησε... 

θα  χτισει ή θα εκδοσει  νεα αδεια

 

[το διορθωσα μια και επεσημανε ο φιλος φαεθων  αυτο που δεν ειχα προσεξει...οτι δεν εχει χτισει..."ευτυχως"

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να σας πω συνάδελφοι το avatar μου ταιριάζει με τη διάθεσή μου αυτή τη στιγμή.....

 

Σήμερα από νωρίς το πρωί και μέχρι όσο είχε φως το απόγευμα, αποτύπωνα..... και πάνω που χάρηκα γιατί βρήκα υπαρκτά κάποια ελάχιστα σταθερά σημεία εξάρτησης (των παλαιότερων Τ.Ε. και Δ.Ε) και σκέφτηκα μια λύση..... φεύγοντας από εκεί......... είδα κορδέλες (που προφανώς ΜΟΛΙΣ είχαν μπει) με ειδοποιήσεις για αυριανή κατεδάφιση του παλιού γωνιακού κτίσματος πάνω στις γωνίες του οποίου ήταν 3  παλιά σημεία εξάρτησης (από τα ελάχιστα που είχα βρει "ζωντανά")  και κρίσιμα  για τον καθορισμό των 2 Ρ.Γ από τις 5 ...... (ανάμεσά τους και η πιο προβληματική).

 

Ο ιδιοκτήτης θυμάται ό,τι τον συμφέρει. Μέχρι να βρω τις πράξεις αναλογισμού και να του ζητήσω τα συμβόλαια της προσκύρωσης, το είχε κάνει γαργάρα και υποδείκνυε τα όρια συμπεριλαμβανομένων των προσκυρωτέων.... ΜΕΤΑ και αφού κατάλαβε ότι τα είχα βρει μόνη μου.... άρχισε τα "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε"..... 

 

Σημειωτέον.... ο δικός μου πελάτης (εμπορική επιχείρηση) ΔΕΝ είναι ο ιδιοκτήτης αλλά ο μισθωτής ο οποίος έχει ΗΔΗ (και πριν έρθει σε μένα) μισθώσει το οικόπεδο λόγω της καψούρας του (για την εμπορική θέση του οικοπέδου) προκειμένου να χτίσει.

 

Ειλικρινά δεν έχω διάθεση ούτε το σκαρίφημα να φτιάξω για να σας δείξω πως έχει η κατάσταση..... 

 

@dimitris GM, ΕΥΤΥΧΩΣ το μόνο που δεν έχω είναι πρόβλημα προσώπου (λόγω της μη προσκύρωσης ακόμα). Το καθαρό οικόπεδο (χωρίς την προσκύρωση) είναι..... πεντάφατσο. Φαντάσου ένα Ο.Τ. ορθογώνιο παραλληλόγραμμο με μια απότμηση στη μια γωνία..... Από το οποίο η "καθαρή ιδιοκτησία" που εξετάζω έχει πρόσωπα σε ΟΛΕΣ τις πλευρές). Απλά με την προσκύρωση θα μεγαλώσει κατά 5 μέτρα η φάτσα του στη μία πλευρά του Ο.Τ.

 

Γι'  αυτό ΕΛΠΙΖΩ ΑΚΟΜΑ στο ότι μπορεί κατά την κρίση της πολεοδομικής υπηρεσίας, η δόμηση ΠΡΙΝ την προσκύρωση  (εντός της ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ επιφάνειας ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΠΡΟΣΚΥΡΩΤΕΑ τμήματα) ΔΕΝ θα παρεμποδίσει ή θα δυσχεράνει με οποιονδήποτε τρόπο την προσκύρωση."  

 

 

 

Η παλιά άδεια δε με αφορά και δεν πρόκειται ΝΑ την εμφανίσω πουθενά...  ίσα για το ιστορικό (της λαμογιάς) την ανέφερα.... 
 
Από αύριο ο αγώνας συνεχίζεται....
Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι,

αδεια χωρις να εχει γινει η συντελεση και μεταγραφη της προσκυρωσης  δεν μπορει να βγει

διοτι  δεν υπαρχει "τελικο" οικοπεδο...

 

Θεωρω επισης οτι,ακομα και  σε μια  "πισω"  πλευρα να ειναι το προσκυρουμενο,

απο εκεινη την  πλευρα δεν μπορει να αφησει παραθυρα...Ας το επιβεβαιωσει καποιος...]

 

Παντως, , στο τοπογραφικο   ο μηχανικος οφείλει  να γραψει

 

"...αρτιο  και θα καταστει οικοδομησιμο μετα την  πρκσυρωση τμηματος με στοιχεια... .εκ της υπ αριθ. ... ΠΤ"

 

υγ

εξ αλλου συμφωνα με το ΦΕΚ  Α 249/11 η ΥΔΟΜ θα σου ζητησει τους τιτλους..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.