Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ημιυπόγειο (άδεια με Γ.Ο.Κ. 55)


Recommended Posts

Καλησπερα!Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις να μου πει για την παρακατω περιπτωση ημιυπογειου.Προκειται για μια άδεια του 1969 στην οποια με αφορα ενα καταστημα στην κάτοψη του ημιυπογειου.Στην οικοδομική άδεια υπάρχει κατοψη ημιυπογειου και μετα ά οροφος δεν υπάρχει κάτοψη ισογείου εφόσον το ημιυπόγειο σε μεγάλο του τμημα ειναι ισόγειο.Το κατάστημα που με αφορά στην άδεια δηλώνεται κατάστημα η γκαράζ.Μίλησα με την πολεοδομία και μου είπαν αν εχει προσμετρηθει στον σ.δ το ημιυπόγειο τοτε μπορεί να λειτουργησει ως κατάστημα.Υπάρχει ένα διαγραμμα κάλυψης στον φάκελο της αδειας αλλά αναφερεται μόνο στην κάλυψη.Έψαξα τον Γ.Ο.Κ του 55 και βρήκα οτι τοτε ο σ.δ υπολογιζόταν με ορόφους (αρθρο 29 παρ.1) εγω λοιπον εχω 4 δρόμους γυρω απο το κτιριο και το κατάστημα βλεπει στους 3, ο 1ος εχει πλατος 40μ, ο 2ος 15,70μ και ο 3ος 10μ.Στο προσωπο του 3ου δρόμου το ημιυπογειο ειναι ξεμπαζωμενο κατα 1.50μ στους αλλους δύο ειναι κατα 30-60εκ μπαζωμενο.Ηθελα λοιπον να ρωτησω κατα την γνωμη σας αν αυτο εχει υπολογισθει στον σ.δ για να μπορω να πάρω βεβαίωση κυριας χρησης για το κατάστημα.

Ευχαριστω εκ των προταιρων.

Link to comment
Share on other sites

Το κατάστημα που με αφορά στην άδεια δηλώνεται κατάστημα η γκαράζ.

τελικά ως τι δηλώνεται, ως κατάστημα ή ως γκαραζ;

 

αν δηλώνεται ως γλαραζ ως μόνη λύση βλέπω τη ρύθμιση!

επίσης έλενξε και τα ύψη του χώρου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.