Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέφτει ο ΔΔΕ


bound

Recommended Posts

Το πρότυπο ΕΛΟΤ HD384 μέρος 6 άρθρο 612.3. καθορίζει ποια είναι η σωστή μέθοδος μέτρησης της αντίστασης μόνωσης σε μια γραμμή, σ' ένα καλώδιο. Η μέθοδος αυτή ισχύει προφανώς για όλα τα καλώδια και όχι μόνο γι αυτά που έχουν τοποθετηθεί σε μια ηλεκτρική εγκατάσταση...αλλιώς θα είχαμε ...ρατσισμό και στα καλώδια. (Τι είσαι εσύ; καλώδιο τοποθετημένο σε εσωτερική ηλεκτρική εγκατάσταση; τυχερούλι! θα σε μετρήσω με το "καλό" όργανο. τι είσαι εσύ; καλώδιο που δεν είσαι τοποθετημένο σε εσωτερική ηλεκτρική εγκατάσταση; (κάτι σαν καλώδιο-μετανάστης χωρίς χαρτιά). ατύχησες! θα σε μετρήσω αλλιώς. Με απλό πολύμετρο.)

Ας πούμε λοιπόν ότι έχω ένα καλώδιο μήκους π.χ. 100 m και θέλω να μετρήσω την μόνωση του πριν το "ρίξω" γιατί υποψιάζομαι ότι είναι "ελλατωματικό". Τι θα κάνω; θα πάρω το απλό πολύμετρο και θα το μετρήσω και θα μου δείξειι ότι είναι μια χαρά. Θα το "ρίξω" και όταν το τροφοδοτήσω θα ανακαλύψω ότι έχει διαρροή γιατί η μόνωση του σ' ένα σημείο ήταν "χτυπημένη" τόσο ώστε να μην εμφανίζει πρόβλημα κατά την μέτρηση με το απλό πολύμετρο ενώ όταν μπει σε λειτουργία λόγω θέρμανσης του, θα υπάρχει διαρροή στο "χτυπημένο" του σημείο. Αν όμως το μετρούσα πριν το "ρίξω" με την περιγραφόμενη μέθοδο στο HD384, εφαρμόζοντας δηλαδή τάση 500 V DC και 1mA ρεύμα τότε θα έβρισκα το πρόβλημα πριν το "ρίξω" και δεν θα έτρεχα μετά να το ξηλώνω. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν από το 612.3 που αναφέρεται σε μέτρηση μόνωσης της ηλεκτρικής εγκατάστασης (και όχι ηλεκτρικών συσκευών) έπρεπε να είχες διαβάσει και το 103.2.γ που προηγείται και αναφέρει ότι ο HD384 εφαρμόζεται σε "όλες τις καλωδιώσεις και τις ηλεκτρικές γραμμές που δεν καλύπτονται από τα Πρότυπα τα σχετικά με τις συσκευές κατανάλωσης" από την στιγμή που οι ηλεκτρικές συσκευές κατανάλωσης καλύπτονται από τα δικά τους πρότυπα που αναφέρουν τον τρόπο μέτρησης της αντίστασης μόνωσης και των μεγίστων ρευμάτων διαρροής (στην περίπτωση των ηλεκτρικών ψησταριών είναι διαφορετικά από αυτά που περιγράφει το HD384) δεν ισχύει ο HD384

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Αν είναι έτσι προσκόμισε το Πρότυπο μέτρησης συσκευών που αναφέρει τον (διαφορετικό) τρόπο μέτρησης της αντίστασης μόνωσης του καλωδίου που είναι ενσωματωμένο στην συσκευή και αν αυτός ο τρόπος είναι διαφορετικός από αυτόν που περιγράφει ο HD384 και μάλιστα αν περιγράφει ότι η μέτρηση μόνωσης καλωδίου γίνεται με ένα απλό πολύμετρο τότε θα πω: mea culpa...

Link to comment
Share on other sites

η σειρά προτύπων που αναφέρεται σε ασφάλεια "ηλεκτρικών συσκευών οικιακής και παρόμοιας χρήσης" είναι η ΕΝ 60335, ειδικά για στις ηλεκτρικές ψησταριές αναφέρεται το έγγραφο ΕΝ 60335.02.09 που μπορείς να το αγοράσεις από εδώ, στα δυο κεφάλαια περί ρεύματος διαρροής και ηλεκτρικής αντοχής στη θερμοκρασία λειτουργίας και περί ρεύματος διαρροής και ηλεκτρικής αντοχής, μπορείς να διαβάσεις τα μέγιστα ρεύματα διαρροής και τάσεις δοκιμής

 

μπορείς να μου κάνεις μια παράθεση που αναφέρω ότι η μέτρηση μόνωσης γίνεται με απλό πολύμετρο γιατί εγώ δεν μπορώ να βρω που το έγραψα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η διαφωνία σας είναι περισσότερο επί του τυπικού της υπόθεσης παρά επί της ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η ουσία είναι η εξής.

Ένας ΔΔΕ είναι 30mA άρα η αντίσταση που παρουσιάζει σε μια διαρροή είναι περίπου 7,5-11,5Ω (ΑΠΟ 20-30mA) που είναι αποδεκτό, άρα με ένα πολύμετρο μπορούμε να την ανιχνεύσουμε μεταξύ γειώσεως και ουδετέρου ή φάσεως

Δεν μας χρειάζεται άλλη διαδικασία για να βρούμε μια διαρροή

Edited by ΚυρΜαρ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια απορία:

Οικία 2001, δική μου, χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα με το ΔΔΕ, προχτές με τη δυνατή νεροποντή, έπεσε ξαφνικά ο ΔΔΕ. Πήγα και το σήκωσα και όλα καλά, δεν ξανάπεσε.

Η ερώτηση είναι τι μπορεί να προκάλεσε την πτώση του ΔΔΕ?

Υγρασία σε εξωτερικούς τοίχους δεν έχω. Έχω 2 εξωτερικές μπρίζες, αλλά στεγανές και προστατευμένες από το νερό.

Μπορεί να προκλήθηκε από τους κεραυνούς και τις αστραπές?

Υπάρχει γείωση, όχι θεμελειακή. Δεν υπήρχε συσκευή στην μπρίζα εκεινή την ώρα, πέρα της TV και ενός ηλεκτρ. καλοριφέρ.

Edited by mak_johnn
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να ενεργοποιηθεί ο ΔΔΕ λόγω υπερτάσεων στο δίκτυο που οδεύουν στη γη μέσω προστατευτικών υπερτάσεων στις συσκευές ή μέσω χωρητικών ρευμάτων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια χαρά. Μου ζήτησαν από ένα εστιατόριο ΔΔΕ και ΥΔΕ για το υγειονομικό. Πήγα και τοποθέτησα έναν τετραπολικό τύπου AC 63Α και 30mA αλλά το ρίχνει. Το ρίχνει περίπου με ότι φορτίο δοκίμασα δηλαδή γραμμές φωτισμού, γραμμές ρευματοδοτών, τριφασική γραμμή μηχανής καφέ, τριφασική γραμμή φούρνου κτλ. Δεν το ρίχνει σε κατάσταση λειτουργίας. Δεν προλαβαίνει. Με το που σηκώνω το αυτοματάκι της κάθε γραμμής μετά από λίγο πέφτει ο ΔΔΕ. Πριν ακόμα ανάψω τα φώτα από τους διακόπτες ή θέσω σε λειτουργία τη συσκευή. Επίσης το ρίχνει και με όλες τις αυτόματες ασφάλειες κατεβασμένες. Τέλος, ο ίδιος ο ΔΔΕ μετά από 3-4 ανοιγοκλεισίματα θέλει λίγο χρόνο για να ξαναλειτουργήσει. Πάντως είναι καινούργιος, του κουτιού. Εμένα μου φαίνεται ότι υπάρχουν αρκετές διαρροές του ουδετέρου ως προς τη γη και αθροιστικά υπερβαίνουν το ρεύμα διαρροής. Αν βάλω ανά ομάδες πολλούς ΔΔΕ είναι λύση; Το έχει κάνει κανείς; Ή να βάλω μετά τις γενικές ασφάλειες 300mA το οποίο όμως δεν προστατεύει από ηλεκτροπληξία; Ισχύει ότι ο ΕΛΟΤ δέχεται μόνο τα 30mA ανεξάρτητα του είδους του χώρου της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης;

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισεις αν φταιει το ρελε (ελατωματικο) ή κατι τρεχει στην εγκατασταση.

 

Ας τσεκαρεις πρωτα αν φταιει το ρελε.

Οπως εχεις το ρελε στο πινακα, δωστου κανονικα εισοδους 3Φ+Ν μετα απο τα τηκτα σου, και στην εξοδο του βαλε 4 κομματια καλωδιο και βιδωσε τα σε ενα κομματι πλαστικη κλεμα (μην χτυπησουμε κιολας)

Στη συνεχεια μετρα με τον τροπο που ζητα το προτυπο το ρελε. Αν πεφτει εντος αποδεκτων οριων εχεις θεμα με την εγκατασταση. Αν ενεργοποιειται με λιγοτερο απο 15mA πηγαινε το πισω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.