Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέφτει ο ΔΔΕ


bound

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

Έχω ένα πλυντήριο Bosch WAA16163BY με το εξής πρόβλημα. Μετά απο περίπου δέκα λεπτά λειτουργίας ρίχνει τον ρελέ. Με πολύμετρο είδα οτι δεν υπάρχει συνέχεια στην αντίσταση ούτε από παροχή σε γείωση ούτε απο παροχή σε ουδέτερο (αλλά εδώ μέτρησα περίπου 25Ω). Στο μοτέρ δεν υπάρχει διαρροή σύμφωνα με το πολύμετρο. Δεν έχω megger. Επίσης στον αντιπαρασιτικό δεν υπάρχει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μέτρηση με πολύμετρο δίνει μη αξιόπιστα αποτελέσματα όσον αφορά στις αντιστάσεις μόνωσης. Προτείνω να απευθυνθείς σε έμπειρο χειριστή οργάνου επιθεώρησης ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, γιατί μεταξύ του rcd και της βλάβης(?) μόνωσης του πλυντηρίου μεσολαβούν κι άλλα πράγματα προς διερεύνηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αν αποκλείσεις τις διαρροές, ίσως υπάρχουν αρμονικές. Ιδίως αν το πλυντήριο είναι νέας τεχνολογίας με inverters κ.τ.λ.

Μήπως να αντικαταστήσεις το ρελέ με κάποιο άλλο σαν αρχική δοκιμή? Μπορεί να σταθείς τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε ποιο σημείο της πλύσης ρίχνει το ρελέ;

Σε αυτό το σημείο της πλύσης μπαίνει μπρος κάποιο μοτέρ του πλυντηρίου που δεν μπαίνει από την αρχή ας πούμε (π.χ. κάποια αντλία αποστράγγισης); Ε, τότε φταίει αυτό το μοτέρ που μπαίνει μπρος μετά από 10 λεπτά. Βέβαια είναι λίγο δύσκολο να αντιληφθείς ποιο μοτέρ μπαίνει μπρος γιατί με το που μπαίνει μπρος αυτό σου πέφτει το ρελέ πριν αντιληφθείς εσύ ότι πήρε μπρος, αλλά ίσως μελετώντας το πρόγραμμα πλύσης βγάλεις άκρη.

Υπάρχει και η περίπτωση να μην μπαίνει μπρος κάποιο μοτέρ, αλλά να ζεστένεται κάποιο άλλο μοτέρ που ήδη λειτουργεί και για κάποιο λόγο να ακουμπάει αγωγός εσωτερικός του μοτέρ με σασί.

Μήπως γενικά μπαίνει μπρος κανά άλλο φορτίο την ώρα που πέφτει το ρελέ;

Υπάρχει και η περίπτωση των διαρροών αρμονικών μέσα από τους πυκνωτές φιλτραρίσματος (οι οποίοι κουμπώνουν στο σασί, δηλαδή στη γείωση) που έχουν τα ηλεκτρονικά συστήματα, αλλά νομίζω πως αν το πλυντήριο είναι σύγχρονο και τηρεί κάποιες προδιαγραφές δηλαδή, δεν παίζει το τελευταίο σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Στο σπίτι μου, έχω θέμα με τον ΔΔΕ. Κάποιες φορές, όχι πάντα, όποτε συνδέω φορτίο σε 2 πρίζες στο σπίτι μου πέφτει ο ΔΔΕ. Συγκεκριμένα, στο μπάνιο όταν βάζω το πλυντήριο στην πρίζα, ή στην κουζίνα, συνήθως με τον βραστήρα, αλλά και με άλλες συσκευές. Γίνεται μόνο όταν βάζω την πρίζα, και όχι όσο είναι ήδη συνδεδεμένα. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό? Είμαι λίγο άσχετος με τα ηλεκτρολογικά ισχύος, οι γνώσεις μου είναι κυρίως σε ηλεκτρονικά και τηλεπικοινωνίες. Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.