Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέφτει ο ΔΔΕ


bound

Recommended Posts

χωρις να ειμαι 100 % σιγουρος γιαυτα τα πανελς υπερυθρων πρεπει να βαλεις ρελε τυπου A ψαξτο λιγο και πες να σιγουρευτω κατι με το ημιτονο παιζει νομιζω :)

Edited by 3l3ctr1c
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστό το να χωριστούν τα κυκλώματα, αλλά δεν έπεφταν οι ασφάλειες, έπεφτε ο ΔΔΕ...

Κι απ' όσο γνωρίζω, δεν έχουν σχέση οι ασφάλειες με τον ΔΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορά έχει το ρελέ τύπου Α?

έχω δοκιμάσει διάφορες εκδοχές(την εγκατάσταση του σπιτιού δεν την έχω κάνει εγώ αλλά είναι πολύ καλή.χωρισμένα κυκλώματα,σωστές ασφάλειες,παντού ενισχυμένες γραμμές).

1:κατέβασα όλες τις ασφάλειες εκτος αυτές τις 2 με τα 4 πάνελ,πάλι το ρίχνει.

2:έβγαλα το ένα πάνελ και άφησα μόνο τα 3 να δουλεύουν,δεν το ρίχνει.

3:το πάνελ που έβγαλα το έβαλα σε μια άλλη γραμμή ενός δωματίου και τα υπόλοιπα κανονικά στις γραμμές τους,το ξαναέριξε

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα εχει προβλημα το πανελ αυτο που οταν το εβγαλες δεν εριξε τον ΔΔΕ.Δοκιμασε να το βαλεις σε εναν ρευματοδοτη μονο του να δεις αν ριχνει τον ΔΔΕ.Εαν τον ριχνει εχει προβλημα το πανελ.Πηγαινε το εκει που το αγορασες να το δουν λογικα ειναι μεσα στην εγγυηση.

 

Το ρελε τυπου Α προστατευει τις εγκαταστασεις στις οποιες υπαρχουν συνιστωσες συνεχους ρευματος (π.χ. Inverter aircontition).

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης ολόκληρου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά έχω μια ηλεκτρική ψησταριά δε έχει ξαναδουλέψει ποτε, την πρωτη φορα που την εβαλα ζεστανε κανονικα και μολις πατησα το διακοπτη να κλεισει εριξε το ρελε. Της αλλαξα το διακοπτη μπας και εφταιγε αυτος παλι τα ιδια,ο διακοπτης ειναι μπουτον τετοιου τυπου http://www.lulusoso.com/upload/20120313/illuminated_rocker_switch_SS_001.jpg στο 2-3 στυνδεεται ουδετερος και στο 1 φαση, καμια ιδεα τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε στο 3 νομίζω συνδέεις τη φάση. στο 2 συνεχίζει το κύκλωμα για να δώσει ρεύμα όπου χρειάζεται και στο 1 είναι ο ουδέτερος για να κλείσει κύκλωμα ώστε να ανάψει το λαμπάκι.

 

για να επέμβει ο ΔΔΕ σημαίνει πως κάπου υπήρχε διαρροή ρεύματος. μήπως κάποιο καλώδιο είναι γυμνό σε κάποιο σημείο (κακή μόνωση η εκδορά) και ακουμπάει στο σασί της ψηστιέρας (που είναι μεταλικό) και υπάρχει εκεί η διαρροή???

 

εννοείται ότι το βγάζεις απο την πρίζα και ελέγχεις τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου gatokratoras, θα συμφωνήσω με τον φίλο lem-x24, και εγώ από ότι βλέπω, νομίζω πως η σύνδεση στον διακόπτη έχει ως εξής 55oxv.jpg[/img]

Από κει και πέρα αν δεν φταίει ο διακόπτης θα πρέπει να ελέγξεις τις μονώσεις των αγωγών για να βρεις την διαρροή.

Πάντως προσωπικά μου είχε τύχει παρόμοια κατάσταση, το πρόβλημα εντοπίστηκε στον διακόπτη όπου για κάποιο λόγο είχε λιώσει στη μεριά των επαφών μαζί με τους αγωγούς.

Καλή τύχη και καλά ψησίματα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να φταίει διακόπτης σε διαρροή, η πτώση του ρελε διαρροής έχει να κάνει πάντα με διαρροή προς την γη, ένας διακόπτης δεν έχει γείωση όπως και αν συνδέεται

Η αρχή λειτουργίας του ρελε βασίζεται στον πρώτο νόμο του Κιρκοφ

Link to comment
Share on other sites

αυτό που πρέπει να κάνεις είναι πρώτον να βγάλεις την γκριλιέρα απο την πρίζα :mrgreen:

 

δεύτερον πρέπει να ελέγξεις απο εκεί που ξεκινάνε τα καλώδια σε όλο το κύκλωμα δηλαδή διακόπτη και αντίσταση αν είναι εντάξει η μονώσεις, ώστε όπως σου είπα και πιο πριν να μην έρχεται σε επαφή κάποιο μέρος της φάσης με τη γείωση και ρίχνει τον ΔΔΕ.

 

επιπλέον, ρίξε και μια ματιά στο καλώδιο. είναι ακραία η περίπτωση αλλά ενδέχεται να υπάρχει κάποια εκδορά εσωτερική σε αυτό οπότε να γίνεται εκεί η επαφή φάσης με τη γείωση

Edited by lem-x24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.