Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η διαφορα ανερχοταν σε 2kWh/m2 οποτε και αγνοηθηκε και θεωρηθηκε πλακα σε επαφη με εδαφος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ερωτησις...

Μελεταω διαμερισμα ανωγειου οροφου σε διωροφο με ημιυπογειο που μελετηθηκε να ειναι βοηθητικος χωρος.

Προκυπτει ακομα και απο το στελεχος της ΟΑ χωρις πολλα πολλα

Μελετη θερμομονωσης δε διαθετω στα χερια μου, χαριν ταχυτητος κινουμαι με μεγιστα κατα ΚΘΚ και ΥΔ του ιδιοκτητη (του οποιου αρμοδιοτητα ειναι να μου δωσει ο,τι ζητησω) οτι δεν τη βρηκε.

 

Θεωρητικα υπαρχει ΜΘ στην πλακα του ανωγειου προς το ΜΘΧ κατω.

Πρακτικα δεν ξερω αν μπηκε, δε σκοπευω να αμφισβητησω.

 

Το θεμα μου ειναι αλλο. Στο βοηθητικο χωρο του ημιυπογειου πριν καμια 10ετια λοιπον, πεταξανε μια κουζινα και 2 μπανακια της κακιας ωρας, 2-3 επιπλα και πλεον δυναται να χρησιμοποιηθει ως διαμερισμα. Δεν εχει χρησιμοποιηθει ποτε ως διαμερισμα παντως, πιο πολυ αποθηκη θυμιζει με στιβαγμενα αντικειμενα δεξια κι αριστερα.

Θερμανση δε διαθετει, ο λεβητας κεντρικης θερμανσης εχει δυο κλαδους για το διαμερισμα μου πανω και αυτο στον οροφο, ενω υπαρχει διαθεσιμος κλαδος (να κουμπωθουν σωληνωσεις) για τη θερμανση του ημιυπογειου στο οποιο εχουν αφεθει αναμονες για θερμαντικα σωματα αλλα δεν εχει τιποτα εγκατεστημενο.

 

Τι θα προτεινατε? Να λαβω αδιαβατικη την πλακα του δαπεδου μου θεωρωντας το κατω ως διαμερισμα η να τη λαβω με απωλειες προς ΜΘΧ ως U/2?

 

Τεινω προς το 2ο, ειναι και πιο ευνοικο για το διαμερισμα γιατι το προκυπτον U στην πλακα ειναι μικροτερο απο αυτο του ΚΕΝΑΚ οποτε δρα ευεργετικα, καλως η κακως

Link to comment
Share on other sites

Τα έγραψες όλα εκτός με το πως επικοινωνεί (με ή χωρίς πόρτα) το ισόγειο με το ημιυπόγειο.

 

Για μένα απο κει ξεκινάς...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστη εισοδος απο εξω. 

Δεν ειναι μεζονετα.

Εχει εξωτερικη σκαλα που οδηγει σε οροφο, ανωγειο και κατεβαινει και στο ημιυπογειο.

Δεν υπαρχει η παραμικρη λειτουργικη συνδεση των δυο.

Ο προβληματισμος μου εγγειται στο αν θα πρεπει να χαρακτηριστει ως διαμερισμα η αποθηκη

 

Επισυναπτω και ενδεικτικες φωτογραφιες που τραβηξα ως αποδεικτικα στοιχεια.

 

Αντιστοιχη περιπτωση την προηγουμενη εβδομαδα που το ημιυπογειο απο αποθηκη ειχε γινει διαμερισμα κανονικα και εμενε η μανα του ιδιοκτητη του επανω οροφου, απωλειες της πλακας δεν ελαβα υποψιν. Αλλα εδω λεω να το θεωρησω ΜΘΧ και αν το μελλον το κανουν κατοικια, το βλεπουμε... Προς το παρον δεν ειδα κατοικησιμο διαμερισμα στην επισκεψη μου σημερα

post-47080-0-54780000-1401375081_thumb.jpg

post-47080-0-41533700-1401375107_thumb.jpg

post-47080-0-85798500-1401375128_thumb.jpg

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Όπως το βλέπω απο τις 2 πρώτες φωτο. εγω θα το έπερνα ως κατοικίσικο (ενα είδος playroom + δωμάτιο ύπνου + ...), οπότε η πλάκα θα πήγαινε αδιαβατική.

 

Το ότι δεν έχει θερμαντικά σώματα (όπως λές) και υπάρχει αναμονή στις κεντρικες σωληνώσεις (3η φωτο) δεν μου λέει τίποτα, γιατί κάλλιστα (μετά 2-3 μέρες που θα κάνεις το ΠΕΑ) μπορεί να το συνδεσει στη κεντρική θέρμανση

 

'Αποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Μη σε ξεγελαει το τραπεζι του πινγκ πονγκ. Για αποθηκευτικο χωρο τον εχουν το χωρο. Και σε ενα αλλο χωρο εχουν πεταξει ενα κρεβατι, μια ντουλαπα και 2 πολυθρονες.

Πρακτικα ΜΘΧ ειναι, δε θερμαινεται, δε χρησιμοποιειται, αφηνουν πραγματα εκει που δεν εχουν που να τα βαλουν με ειπαν.

 

Προφανως και στην υπερδιαστασιολογηση του λεβητα δε θα ληφθει υποψιν γιατι δεν υπαρχουν σωματα.

 

Μου ειπαν πως το διαμορφωσαν ετσι για να μη χρειαστει να κατοικηθει στο μελλον απο κανα παιδι τους, αλλα το οτι δεν κατοικειται ειναι δεδομενο.

Να φανταστεις και το λεβητοστασιο μεσα απο το χωρο εχει εισοδο, δεν εχει αυτονομη εισοδο απο εξω.

 

Δεν ξερω, με εχει μπερδεψει πολυ!

post-47080-0-04674000-1401376449_thumb.jpg

post-47080-0-47369500-1401376464_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έστω οτι το πάιρνεις σαν ΜΘΧ, γιατί να βάλεις U/2, όταν ο όγκος του είναι κατά πολύ μεγαλύτερος του 10% του ισογείου....;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα

θελω να εκδοσω πεα σε μεζονετα με υπογειο και εχω τη μελετη θερμομονωσης. στο δαπεδο σε επαφη με το μθχ θα παρω το U βαση μελετης? οχι το μισο?

επισης στη μελετη δεν εχω U για τους τοιχους του υπογειου τι θα βαλω?

τελος εχω μπερδευετει μ ετο υπογειο γαιτι προεξεχει 1,50μ απο το εδαφος. πως θα βαλω τους τοιχους στο τεε κενακ σε επαφη αερα και εδαφος?ποιο θα ειναι το Α & Κ βαθος? θα βαλω το 1,50στους αδθαφανης με τι U? και το υπολοιπο σ επαφη με εδαφος με τι U?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μήπως πρέπει να ξαναδείς-διαβάσιες τη ΤΟΤΕΕ 1 ?

 

Όλες οι ερωτήσεις που κάνεις απαντόνται σ' αυτή!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.