Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

...κλεισμένος εξώστης

 

Δηλαδή, αν υποθέσαουμε οτι έβαζε θέρμανση στο χώρο αυτό, θα μπορούσε να κατοικοίσει άνθρωπος ή απο τις χαραμαδες που έχει δεν υπήρχε περίπτωση να επιτευχθούν συνθήκες θερμικής άνεσης ?

 

Αν κρίνεις όχι, τότε εγω θα έπερνα το τοιχο που χωρίζει τους 2 χώρους ως εξωτερικό

 

(Όλα αυτά αν έχω καταλάβει καλά απο τα γραφόμενα σου)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα μπορουσε καλλιστα να εχει χρησιμοποιηθει ως προεκταση δωματιου η κουζινας.

Ειναι μικρος για να πεις πως βγαζει ενα ακομα δωματιο

Εχει συμβει να δω παρομοια περιπτωση με το μπαλκονακι κλεισμενο και χωρις κουφωματα που να το διαχωριζουν απο τον εσωτερικο χωρο.

Εκει υπαρχει ροη θερμοτητας κανονικα.

Εδω θα πρεπει να γινουν παρεμβασεις για να υπαρξει ροη

 

Αν θερμανθει ο χωρος, κατοικειται. Για την ακριβεια δυναται να χρησιμοποιηθει ως κατοικησιμος. Δεν ειναι προχειροκατασκευη. Ειναι σταθεση κατασκευη. Απλως εχει τεραστιες απωλειες που πιθανον θα μου ριξουν το διαμερισμα μια κατηγορια κατω

Link to comment
Share on other sites

Από την άποψη της αεροστεγανότητας πώς τον είδες τον συγκεκριμένο χώρο? Μήπως παρουσιάζει μεγάλη διείσδυση από χαραμάδες?

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση καλύτερη προσέγγιση φαίνεται να είναι να το θεωρήσεις ως ΜΘΧ. Θεωρώ πως το να λάβεις ως κέλυφος αυτή την κατασκευή θα οδηγήσει σε υπερεκτίμηση της κατανάλωσης πρωτογενούς ενέργειας, χωρίς λόγο. Βέβαια, πλήρη σκίαση δεν έχεις, αλλά μιλάμε για προσέγγιση... Αυτό είναι προσωπική εκτίμηση καθαρά.

Ας αναφέρουν κι άλλοι συνάδελφοι τι πιστεύουν και πώς αντιμετώπισαν παρόμοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ετσι θα σκοπευα να το αντιμετωπισω αλλα η ΤΟΤΕΕ λεει αλλα...

 

Απο τη στιγμη που μου επιβαλει να το θεωρησω τμημα της θερμικης μου ζωνης, οι επιλογες ειναι να το αγνοησω η να το μελετησω

 

Οπως και να χει, νομιζω βελτιστο ειναι να το μελετησω.

 

Ξεκινησα τη μελετη συμπεριλαμβανομενου του εξωστη και μου βγηκε Ε, με λεβητα ΦΑ

Θαρρω πως αν αγνοουσα τον εξωστη θα εβγαινε Δ, διοτι δε θα ειχα απωλειες σε δαπεδο και οροφη του, συνολικου εμβαδου 7,54 τ.μ. με υψηλους συντελεστες 3,05 και 2,75 αντιστοιχα για αμονωτα οριζοντια δομικα στοιχεια.

 

Τα κουφωματα καθοτι ξυλινα, τα εχω λαβει με συντελεστη 2,20 για ξυλο χωρις υαλοπινακα (δεν ειναι πορτα προς εξωτερικο αερα για να χρησιμοποιησω το 3,50 του πινακα και ειναι σταθερα, μη ανοιγομενα) και τον ανηγμενο για το ανοιγομενο κομματι...

 

Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος μαλλον ετσι θα το εκδοσω

post-47080-0-75102000-1390920603_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο συνημμένο νομίζω οτι έχει καταργηθεί και ήταν μόνο στη 1η έκδοση της ΤΟΤΕΕ 1

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Οχι, ισα ισα. Αναποδα.

Δεν ηταν στην 1η εκδοση και μπηκε στη 2η

 

Την επικαιροποιημενη ΤΟΤΕΕ εχω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.