Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

έχω το ισόγειο τμήματος κτιρίου όπου απ'εξω εχει κάνει ΜΘΧ, με τοίχους από απλό ραμποτε 3cm χωρίς καμία μόνωση- ασφάλεια, και ο οποίος έχει πρόσβαση α) τόσο από το κούφωμα κρεβ/ρας το οποίο είναι κανονικά με παντζούρι όπως ήταν όταν ήταν σε επαφή με εξωτερικό αέρα, Β) οσο και με πόρτα εξωτερική δίπλα από την κυρία είσοδο του διαμερίσματος.

Ο ΜΘΧ πιθανόν ακουμπά μόνο στήν δική μου κύρια χρήση.

1.Μπορώ αφού είναι τμήμα κτιρίου να κάνω χρήση U/2?

1α.διότι ο γείτονας δίπλα (ούτε κατα διάνοια να ζητήσω να μου δείξουν)  πού εχει κάνει το ίδιο δεν ξέρω αν τον χρησιμοποιεί ώς κύρια χρήση, γιατί αν γίνεται αυτό τότε ο ΜΘΧ μου εχει επαφή με 2  κύριες χρήσεις οπότε υποχρεωτικά πάει με U/2

1β. αν μελετήσω τον ΜΘΧ, αναγκαστικά θα τον βάλω στα συνολικά τ.μ (τα θερμαινόμενα θα είναι κανονικά)και φοβάται ότι θα έχει πρόβλημα στην εφορία.

2. πάντως μόνο και μόνο ώς τμήμα κτιρίου, όπως είναι γραμμένη η Τοτεε σωστός και καλλυμένος δεν είμαι?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικά ΣΕ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΠΡΟ ΚΕΝΑΚ όταν έχετε ΔΙΑΦΑΝΕΣ δομικο στοιχείο πρός ΜΘΧ παίρνετε τιμή απο πίνακα 3.12 και το βάζετε U/2 ή υπολογίζετε από τοτεε2 βάζοντας στον 2.12 όπου Ra το Ri, και το Uw από 2.11 το βάζετε δια δύο?.

Το ρωτώ επειδή ο 3.12 πίνακας δεν έχει τιμές πρός ΜΘΧ αν και δεν νομίζω να διαφέρουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικό υπολογισμό, με Ra=Ri=0,13 [(m²K)/W], και ό,τι προκύπτει διαίρεση με το δύο.

 

Από τον πίνακα 3.12, οι μόνες τιμές που χρησιμοποιώ είναι αυτές για τις εξωτερικές πόρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικό υπολογισμό, με Ra=Ri=0,13 [(m²K)/W], και ό,τι προκύπτει διαίρεση με το δύο.

 

Από τον πίνακα 3.12, οι μόνες τιμές που χρησιμοποιώ είναι αυτές για τις εξωτερικές πόρτες.

Ωραίος, γιατι η Τοτεε2 αν και είναι λογικότατο, δεν διευκρινιζει ακριβώς όπως κάνει στα αδιαφανή, ότι μπορείς να βάλεις με Ra=Ri=0,13 [(m²K)/W], στον τύπο υπολογισμού του Ug για να βρείς πρός ΜΘΧ. Πάντως υπάρχει διαφορά, π.χ για πλαίσιο 20% μεταλλικό , μονό υαλοπίνακα ,ενώ βγαίνει από τον τύπο υπολογισμού της Τοτεε2 6,0 W/m2k για εξωτερικό αέρα σε ένα τζάμι 4mm, με Ra=Ri=0,13 [(m²K)/W] βγαίνει 4,45 πρός ΜΘΧ και άρα βάζεις το μισό 2,225 στο πρόγραμμα, αντί 3 που θα έβαζες με τον πίνακα. Είναι σωστά αυτά που λέω?
Link to comment
Share on other sites

Πορτα εισοδου προς ΜΘΧ

2 αν ειναι θωρακισμενη η συνθετικη και 1,35 αν ειναι ξυλινη...

 

Οι τιμες προς ΜΘΧ ειναι 4 και 2,7 αντιστοιχα

 

Στα FAQ του site τα αναφερει...

Link to comment
Share on other sites

Ισογειο καταστημα 35 τ.μ. επικοινωνει ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ με μεταλλικη σκαλα καλυμενη με μεταλλικη ΚΑΤΑΠΑΚΤΗ που κλεινει κανονικα, με 85 τ.μ. υπογειας αποθηκης.

 

Τι θεωρειτε βελτιστο?

Να θεωρησω ως ΜΘΧ την αποθηκη και διαχωριστικη την πλακα με την καταπακτη η να θεωρησω το υπογειο 2η θερμαινομενη ζωνη?

Σημειωνω πως προσβαση στην υπογεια αποθηκη υπαρχει και περιμετρικα, με εξωτερικη σκαλα σκυροδεματος, αν παιζει καποιο ρολο αυτο...

 

Θαρρω πως η 1η περιπτωση μου φαινεται πιο λογικη... Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Θα θεωρούσες σ΄ αυτή την περίπτωση το υπόγειο θερμαινόμενη ζώνη αν όντως θερμαινόταν ή αν είχε χρήση που έπρεπε να θερμαίνεται.

Νομίζω ότι αφού δεν συμβαίνουν τα παραπάνω και οι χώροι είναι σαφώς διαχωρισμένοι, δεν πρέπει να θεωρήσεις το υπόγειο θερμαινόμενη ζώνη.

Η εξωτερική πρόσβαση στην αποθήκη δεν παίζει κανένα ρόλο ούτως ή άλλως.

 

Και σαφώς δεν χρειάζεται ΠΕΑ λόγω <50 τμ αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ το ζητησε η συμβολαιογραφος στον πελατη μου διοτι, οπως του ειπε, ειναι θεμα ερμηνειας του Νομου και αυτη ερμηνευει πως θελει να εχει ΠΕΑ.

 

Δεν υπεισερχομαι. Εμενα μου ζητησαν, βγαζω.

Και σε περιπτερο να με ζητησουν, θα βγαλω.

 

Απο κει και περα, απο τη στιγμη που δεν επικοινωνουν αλλα ειναι σαφως χωρισμενα, θα το αντιμετωπισω ετσι, που νομιζω ειναι και ορθοτερο απο επιστημονικης σκοπιας...

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ το ζητησε η συμβολαιογραφος στον πελατη μου διοτι, οπως του ειπε, ειναι θεμα ερμηνειας του Νομου και αυτη ερμηνευει πως θελει να εχει ΠΕΑ.

 

Δεν υπεισερχομαι. Εμενα μου ζητησαν, βγαζω.

Και σε περιπτερο να με ζητησουν, θα βγαλω.

 

Απο κει και περα, απο τη στιγμη που δεν επικοινωνουν αλλα ειναι σαφως χωρισμενα, θα το αντιμετωπισω ετσι, που νομιζω ειναι και ορθοτερο απο επιστημονικης σκοπιας...

άρα θα βάλεις υποχρεωτικά το υπόγειο ως ΜΘΧ για να είσαι τουλάχιστο ως προς τα συνολικά μέτρα(>50τ.μ.) σωστά. (ζώνη η αποθήκη δεν μπορεί να μπει καθότι είναι μη θερμαινόμενη).

επλίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.