Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχεις τη δυνατότητα να το πάρεις είτε εντός της ζώνης είτε σαν μη θερμαινόμενο χώρο. Αυτό εξαρτάται από το πως είναι ο χώρος αυτός και πως είναι η <<λειτουργική εξάρτηση>> με τη ζώνη της αποθήκης.

Αυτό είναι στην κρίση σου.

Προσωπικά, συνήθως τα μπαλκόνια που κλείσανε και δε θερμαίνονται τα θεωρώ μθχ.

Οι μικρές αποθήκες μέσα στο διαμέρισμα θεωρώ ότι ανταποκρίνονται στην παραπάνω περιγραφή της ΤΟΤΕΕ1 και τις εντάσσω στη ζώνη.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δε διευκρινιζει...

Η παραγραφος ξεκινα "Για την εκιτμηση της ενεργειακης αποδοσης το κτηριο χωριζεται σε..."

Προφανως και μιλα για επιθεωρηση

 

Οπως και να χει, το ιδιο πραγμα μου ειχε επισημανει μηχανικος της ΕΥΕΠΕΝ πριν καιρο. Οτι ακριβως αυτο το εδαφιο προστεθηκε στον τελευταιο κυκλο διευκρινισεων για να αποφευγεται χαρακτηρισμος ως ΜΘΧ χωρων που μπορουν να ενταχθουν στη ΘΖ σου

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την αποψη του Ηλια πιο πανω

Ειναι στη διακριτικη ευχερεια του εκαστοτε επιθεωρητη

Δε λεει εντος διαμερισματος.

λεει για δευτερευοντες χωρους που συνδεονται λειτουργικα με την ιδιοκτησια.

Ακριβως αυτο που εχω

 

Δε νομιζω να μου ελεγε και κανενας τιποτα αν τον θεωρουσα ΜΘΧ και τον μελετουσα ετσι, ομως επειδη εχω συνηθισει να ενεργω κατα κυριο λογο υπερ της δικης μου διασφαλισης βασει των οδηγιων, μου κανει σαφεστερο το να το θεωρησω τμημα της θερμικης μου ζωνης και οχι να το πεταξω εκτος.

Ετσι και εκανα και εξεδωσα το ΠΕΑ.

Ανα πασα ωρα και στιγμη, σε μελλοντικη ανακαινιση μπορουν να πεταξουν ενα θερμαντικο σωμα και αφαιρωντας τη μπαλκονοπορτα της κουζινας, να το ενσωματωσουν στην κουζινα.

Εκει θα ειναι η δικη μου προσεγγιση πιο σωστη.

 

Ευχαριστω παντως για τις οποιες βοηθειες συναδελφοι!

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στην παρενθεση ειναι τα παραδειγματα

Σε συνομιλια που ειχα με μηχανικο της ΕΥΕΠΕΝ μου ειχε πει πως για να θεωρησω ενα χωρο ως ΜΘΧ θα πρεπει να ειναι πραγματικα ενεργειακα αδρανης και οχι μονο για εκεινη τη χρονικη στιγμη που κανω την επιθεωρηση.

Και να μην υπαρχει δυνατοτητα ποτε του να γινει θερμαινομενος (κλιμακοστασια, αποθηκες στο υπογειο, διαδρομοι κλπ)

 

Εξω απο την παρενθεση μιλαει για δευτερευοντες χωρους συνδεδεμενους συνδεδεμενους λειτουργικα με την ιδιοκτησια.

Ακριβως ο,τι ειναι ο χωρος αυτος. Δευτερευων και λειτουργικα συνδεδεμενος.

Τωρα το αν ειναι μεσα η εξω στο διαμερισμα εναποκειται στην οπτικη του καθενος.

 

Για μενα απο τη στιγμη που ανοιγεις πορτα και εισερχεσαι σε αυτον, μεσα απο το διαμερισμα, ανηκει στο διαμερισμα και αυτος.

Δε μελεταμε εγκεκριμενους ογκους κλπ οπως στα αυθαιρετα για να το θεωρησω εκτος.

 

Τελος παντων, κουβεντα να γινεται.

Δε θεωρω πως επραξα λαθος, τουναντιον, εφαρμοσα κατα γραμμα τις οδηγιες.

Ουτε αν το θεωρουσα ΜΘΧ θα επραττα λαθος.

Στην ευχερεια του εκαστοτε επιθεωρητη

Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά της τέταρτης διάστασης (χρόνος) για τον ΜΘΧ (πως θα είναι στο μέλλον) μου έκανε εντύπωση :shock: . Καλό απόγευμα σε όλους, επιτρέποντάς μου λίγο χιούμορ. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Σε διόροφη κατοικία (ανεξάρτητος ο κάθε όροφος με ενιαίο κλιμακοστάσιο), ο 1ος όροφος είναι ημιτελής(με επιχρίσματα), δεν έχουν τοποθετηθεί τα κουφώματα, αλλά έχει κλείσει με γυψοσανίδες. Το ισόγειο θα θεωρηθεί οτι εφάπτεται με ΜΘΧ, ή θα υπολογιστεί κανονικά και ο 1ος όροφος, με θεωρητικά συστήματα, οπότε να μετρήσω ολόκληρη την οικοδομή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.