Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι περατωμένο στην πράξη. Ποιά η θερμοκρασία εκεί μέσα; Θα γίνεται τελείως λάθος θεώρηση αν μπει στη ζώνη αυτός ο χώρος. 

Θα μας πει κανάς πολιτικός μηχανικός. Υπάρχει περίπτωση να έχει θεωρηθεί η οικ. αδ. εκεί για όλο το κτίριο; Να έχει πάρει και ρεύμα δηλαδή για όλο που δεν έχει ολοκληρώσει τα παράθυρα σε εκείνο τον όροφο; Το λέω γιατί στα χαρτιά θα φαίνεται περατωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να θεωρήσω το ισόγειο σε επαφή με τον αέρα και πλήρη σκίαση. Ρεύμα δεν έχει για τον όροφο και φορολογικά δηλώνεται σαν ημιτελές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω την εξης περιπτωση

Διαμερισμα ισογειου πολυκατοικιας 1970 περιπου

Η πολυκατοικια δεν εχει υπογειο.

Το ισογειο εχει καταστημα στη μια γωνια και ολο το αλλο ειναι διαμερισμα.

Το διαμερισμα συγκριτικα με το καταστημα ειναι υπερυψωμενο κατα 40εκ περιπου (μετρημενο απο την ανω ινα του πεζοδρομιου ως την ανω ινα της πλακας εντος)

Θεωρω πως ειναι υπερυψωμενο και μεσα πληρωμενο με χωμα....

 

Στη θεση μου θα λαμβανατε την πλακα σε επαφη με εδαφος η με ΜΘΧ βασει σχ. 3,4, σελ.55 της ΤΟΤΕΕ 1?

Προσανατολιζομαι να θεωρησω την πλακα ως σε επαφη με ΜΘΧ αλλα τα περιμετρικα τμηματα (στην ουσια αν αφαιρεθει το παχος της πλακας, απομενουν 25εκ) να μην τα μελετησω, καθοτι ο ΜΘΧ αυτος θεωρητικα δεν ανηκει στο διαμερισμα μου αλλα ειναι ολης της οικοδομης και ετσι να λαβω U/2

Η αλλη λυση ειναι να αγνοησω αυτην την ελαχιστη υπερυψωση και να το θεωρησω πως ολο παταει σε χωμα...

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν εχω απαντησεις, θα γραψω εδω τη δικη μου οπτικη

 

Επειδη μιλαμε για παλια κατασκευη, για την οποια δε γνωριζουμε επακριβως τι κατασκευαστηκε, αν υπαρχει μπαζωμα πραγματικα, αν εχει κατασκευαστει αυξημενο παχος πλακας τυπου κοιτοστρωσης, τι βαθος θεμελιων εχουμε (πολυ πιθανον τα τοιχειακια περιμετρικα να εκτεινονται σε καποιο βαθος, το οποιο θα επρεπε να εχουμε συνυπολογισει) και πολλα αλλα, ενω αν παμε με αναλυτικο υπολογισμο της υπερυψωσης, θα μας προκυψει διπλασιο εμβαδον (συνολικο, θερμαινομενο και μη) χωρις να μας ανηκει ουτε υπογειο ουτε καποιος ΜΘΧ σαν ιδιοκτησια, σκοπευω να θεωρησω την πλακα μου σα σε επαφη με εδαφος και ουτε αναλυση να κανω ουτε να λαβω U/2 σα να εχω υπογειο απο κατω κοινοχρηστο

 

Ετσι κι αλλιως μιλαμε για εναμισι σκαλακι υπερυψωσης στην ουσια με το ζορι, που η ληψη του ως ΜΘΧ θα μας δωσει ιδιες απωλειες με αυτες που θα ειχε το διαμερισμα αν ειχε απο κατω υπογειο, κατι μη αντικειμενικο...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχω pm

Στο πρωινομεσημεριανο σου απαντησα προ πολλου!

 

Επι της ουσιας ολες οι πολυκατοικιες χωρις υπογειο σκαβονται μεχρι το βαθος της θεμελιωσης, κατασκευαζονται τα περιμετρικα τοιχεια (αν υπαρχουν) και μετα ξαναμπαζωνεται το σκαμα.

Καλουπωνεται η πλακα ισογειου που παταει πανω στο μπαζωμα και απο εκει σηκωνεται ολη η οικοδομη.

 

Υπο αυτο το πρισμα, αν η πλακα του ισογειου τοποθετηθει μισο μετρο απο το φυσικο εδαφος για Χ λογους, θα πρεπει να μελετηθει ολο το σκαμα σε ολο του το βαθος ως τα θεμελια?

Δε νομιζω... σε επαφη με χωμα και τελος...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενώ όντως μου απάντησες εδώ και ώρα δεν μου εμφανίστηκε σήμα στις ενημερώσεις. Ζητώ συγνώμη..Τώρα θα το δω.

 

Στο θέμα σου...σε χάνω λίγο. Πλάκα επί εδάφους έχεις λογικά. Αν έχει υπερυψωθεί η πλάκα θα έχει μπάζωμα από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλεω....

Η πλακα του ισογειου ειναι ας πουμε σε δυο επιπεδα

Στο καταστημα παταει στο εδαφος και στο διαμερισμα ειναι 40εκ πανω (2 σκαλακια)

Υπογειο δεν εχω.

Οποτε δημιουργηθηκε το σκαμα, μπηκαν τα θεμελια, σηκωθηκανε κολωνες, σηκωθηκανε περιμετρικα τοιχεια στο σκαμα μεσα και μπαζωθηκε το σκαμα μεχρι το σημειο που επεσε η πλακα του ισογειου πανω στο μπαζωμενο σκαμα.

Απλα στο σημειο του καταστηματος ειναι στο επιπεδο του φυσικου εδαφους και στο σημειου του διαμερισματος 40εκ πανω

 

Στα 40εκ εχω ηδη λαβει υποψιν μου 15εκ παχους πλακας στη ζωνη μου οποτε η ολη φασαρια γινεται για το αμα για τα εναπομειναντα 25εκ περιμετρικως πρεπει να μπω στη διαδικασια να αναλυσω ΜΘΧ, διαχωριστικες επιφανειες κλπ

 

Θαρρω πως οχι και παταω στο εδαφος.

 

Επισυναπτω και μια φωτογραφια απο την πρασια πισω που φαινονται τα δυο σκαλακια δεξια μεχρι να μπεις μεσα.

post-47080-0-71185100-1398272377_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

inzaghi μην το παιδεύεις (εκτός κι αν πρόκειται για διδακτορική διατριβή  :mrgreen:)

παρόμοιες περιπτώσεις, τις θεωρώ σε επαφή με το έδαφος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.