Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

Οι τοίχοι που συνορεύουν με το κλιμακοστάσιο του κτιρίου μπορούν να πάνε με U/2 αφού δεν περιγράφεται ο ΜΘΧ αυτός? Ναι μπορείς ή είμαστε υποχρεωμένοι να περιγράψουμε και αυτόν τον ΜΘΧ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα,

Εχω μια απορία σχετικά με το ΜΘΧ. Σε κτίριο του 1840 με υπόγειο, ισόγειο , όροφο και σοφίτα, το υπόγειο ειναι αθέρμαστο και εχει το λεβητα μέσα αλλά κατά τη γνώμη μου δεν θεωρω οτι θερμαινεται το υπογειο με το λεβητα γιατι ειναι παρα πολλά τα τ.μ του και αυτός ειναι σε ε΄να μικρο δωματιακι κλεισμένος και όλος ο υπόλοιπος χώρος έχει τρέλες απώλειες. Δλδ όλο το υπογειο ειναι 190τ.μ και ο λεβητας σε ένα δωμάτιο 30τ.μ. Το υπογειο χωρίζει από το ισόγειο με πόρτα όμως. Ενώ 

η σοφίτα ειναι επίσης αθέρμαστη αλλά επικοινωνεί με εσωτερική σκάλα με τον όροφο χωρίς κάποια πόρτα. Θα θεωρήσω ΜΘΧ και το υπόγειο και τη σοφίτα? Το υπόγειο και η σοφίτα είναι >10% της συνολικής επιφάνειας του κτιρίου (στα συνολικά τ.μ του κτιρίου τα προσθέτω όλα μαζί, υπογειο, ισογειο, οροφος, σοφιτα). 

Συγχωρέστε με για την απλοϊκή ερώτηση αλλά έχω να κάνω πολύ καιρό πεα με πθχ και στην ΤΟΤΕΕ δεν βρήκα κάπου να αναφέρει σαφώς για το ποιοι θεωρουνται ΜΘΧ και ποιοι οχι ( εαν αναφέρεται καπου παρακλώ πειτε μου γιατι δεν το εχω δει). Ευχαριστώ!

Edited by lenaki85
Link to comment
Share on other sites

Και λιγότερο από 10% του όγκου (και όχι της επιφάνειας) να ήταν, πάλι σαν μ.θ.χ. θα έπρεπε να τα εξετάσεις. Δεν είναι π.χ. κάτι σαν εσωτερικά εντός ενός θερμαινόμενου χώρου αποθήκη, ούτε μικρού όγκου διάκενο αμόνωτης ψευδοροφής, ώστε να ενταχθεί στη θ.ζ. Φυσικά και είναι μ.θ.χ. το υπόγειο και βέβαια και το ίδιο λεβητοστάσιο. Ποτέ δεν θεωρείται θερμαινόμενος ο χώρος παραγωγής, παρ' εκτός αν υπάρχουν μέσα σε αυτόν τερματικές μονάδες. π.χ. λέβητας ή σόμπα-καλοριφέρ εντός κατοικούμενου χώρου.

Η σοφίτα, δεν μπορεί να θεωρηθεί μ.θ.χ. εφόσον υπάρχει επικοινωνία εσωτερικού αέρα. Μπορείς να την εξετάσεις σαν μια δεύτερη θερμική ζώνη με θεωρητικό σύστημα θέρμανσης.

Του 1840 ε;;; Ίσαμε την Ακρόπολη.

Link to comment
Share on other sites

Και λιγότερο από 10% του όγκου (και όχι της επιφάνειας) να ήταν, πάλι σαν μ.θ.χ. θα έπρεπε να τα εξετάσεις. Δεν είναι π.χ. κάτι σαν εσωτερικά εντός ενός θερμαινόμενου χώρου αποθήκη, ούτε μικρού όγκου διάκενο αμόνωτης ψευδοροφής, ώστε να ενταχθεί στη θ.ζ. Φυσικά και είναι μ.θ.χ. το υπόγειο και βέβαια και το ίδιο λεβητοστάσιο. Ποτέ δεν θεωρείται θερμαινόμενος ο χώρος παραγωγής, παρ' εκτός αν υπάρχουν μέσα σε αυτόν τερματικές μονάδες. π.χ. λέβητας ή σόμπα-καλοριφέρ εντός κατοικούμενου χώρου.

Η σοφίτα, δεν μπορεί να θεωρηθεί μ.θ.χ. εφόσον υπάρχει επικοινωνία εσωτερικού αέρα. Μπορείς να την εξετάσεις σαν μια δεύτερη θερμική ζώνη με θεωρητικό σύστημα θέρμανσης.

Του 1840 ε;;; Ίσαμε την Ακρόπολη.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση και αναλυτική απάντηση! Ναι του 1840 ! Δεν εχω κανει παλαιότερο κτίριο! Ενδιαφέρον αν και εκ των πρωτέρων νομίζω ότι γνωρίζω την κατηγορία του πριν ολοκληρώσω καν το πιστοποιητικό....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,τοίχος πέτρινος 55 εκ. , σε κτίσμα πρό του 55 με σοβά μεσα εξω τι συντελεστη θερμοπερατοτητας λαμβάνει?Για ΠΕΑ είναι

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά για ποια τιμή λ της πέτρας και ποια τιμή d του σοβά; Άντε το λ του ασβεστοκονιάματος, είναι 0,870 [W/(m*K)]. Το πάχος του όμως; 2cm, 1,5cm, πόσο; Και το λ της πέτρας πάχους 55cm πόσο;

Για Ri=0.13, Ra =0.04, dσοβά = 0,02cm, λσοβά=0,870, d πέτρας  =0,55 και λπέτρας=3,500 παίρνω U  = 2,68 [W/(m2*K)]. Και για λπέτρας=2,300 παίρνω U = 2,197 [W/(m2*K)].

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.