Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

Την οροφή δεν την βάζεις καθόλου. Είναι αδιαβατικό το στοιχείο. Δεν μετράει πουθενά. Είτε τη βάλεις ως μεσοτοιχία (που εγώ το κάνω μόνο σε τοίχους καθώς έτσι το καταλαβαίνω) είτε καθόλου το ίδιο είναι καθώς δεν παίζει κανένα ρόλο.

 

Στο δάπεδο οι γνώμες διίστανται.

Κανονικά πως θα το έβαζες αναλυτικά:

Θα έφτιαχνες το κέλυφος της ζώνης.

Θα έβαζες διαχωριστική επιφάνεια το δάπεδο προς τον πραγματικό ΜΘΧ με U ΟΛΟΚΛΗΡΟ το U που δίνουν οι πίνακες για ΜΘΧ (πχ U=2) .

Αυτή η διαχωριστική θα ερχόταν σε επαφή με τον πραγματικό ΜΘΧ.

Θα έφτιαχνες το κέλυφος του πραγματικού ΜΘΧ όπου στον πραγματικό ΜΘΧ θα περιέγραφες τοίχους - ανοίγματα και δάπεδο και θα υπολόγιζες εμβαδό και αερισμό (γι αυτό το λόγο θα χώριζα τους 2 ΜΘΧ. Ο ένας έχει εμβαδό-αερισμό κ.λπ.).

 

Θα έφτιαχνες 2ο ΜΘΧ για το μπάζωμα (ενδεχομένως να μπορείς να τον περιγράψεις και μαζί με τον 1ο ΜΘΧ)

Θα περιέγραφες περιμετρικά στοιχεία και δάπεδο σε αυτό το ΜΘΧ δηλαδή στο μπάζωμα (δάπεδο με U=4.5)

Θα έφτιαχνες 2η διαχωριστική στη ζώνη που θα ερχόταν σε επαφή με το μπάζωμα.

Καμία αναφορά στις ΤΟΤΕΕ ή στις οδηγίες για το αν το μπάζωμα πρέπει να έχει m2 (θεωρώ πως όχι). To TEE-KENAK προχωρά και χωρίς και δε βγάζει λάθος.

 

Επαγωγικά πάω για τη θεώρηση που λες:

Η ΤΟΤΕΕ αναφέρει ότι το μπάζωμα νοείται ως ΜΘΧ. Δίνει όμως U=4.5 για το δάπεδό του.

Η ΤΟΤΕΕ δίνει δυνατότητα θεώρησης προς ΜΘΧ.

Η ΤΟΤΕΕ λέει στοιχεία προς ΜΘΧ μπορείς να τα εισάγεις με θεώρηση σε αέρα και το μισό συντελεστή που δίνεται για ΜΘΧ.

Επομένως κάτω από ολόκληρη την πλάκα δαπέδου υπάρχει ΜΘΧ στην περίπτωσή σου και με βάση ότι λέει η ΤΟΤΕΕ μπορείς να κάνεις θεώρηση δηλαδή να προσθέσεις το δομικό ολόκληρο ως:

"πυλωτή" στα αδιαφανή με U=Uμθχ/2 (πχ U=2/2=1).

 

Σε κάθε μία από τις περιπτώσεις η κατανάλωση υπολογίζεται το ίδιο (περίπου το ίδιο).

πχ: η ζώνη χάνει από 100m2 δαπέδου επί το συντελεστή θερμοπερατότητάς του (πχ U=2) επί το συτελεστή μείωσης b (ανάλογα του εύρους του ΜΘΧ). Στη θεώρηση είναι b=0.5 και κατευθείαν εισάγεις U=1.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Το δάπεδο προς μπαζωμενη επιφανεια το δινουμε κλιση β=0 ή β=180??

 

ΥΓ:Το εχω δηλωσει ως διαχωριστικη επιφανεια και θα βαλω το U του μπαζωμενου ισο με 4,5

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Σε ισογειο κρεοπωλειο 65τμ εκ των οποιον τα 9 δωματιο ψυγειο και με υπογειο βοηθητικο χωρο που επικοινωνη με μια εσωτερικη σκαλα με το καταστημα, θεωρω μια θ.Ζ ισογειο-υπογειο και ΜΘΧ το δωματιο ψυγειο;

Στο κελυφος για τους τοιχους του υπογειο τι συμπληρωνω ως υ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επανέρχομαι στο θέμα Ισόγειας μονοκατοικίας πάνω σε υπερυψωμένη κατα 0.5μ μπαζομένη πλάκα.

Προσπαθώ να ορίσω την υπερυψωμένη μπαζομένη πλάκα ως ΜΘΧ όπως λέει η ΤΟΤΕΕ με εικονικό δάπεδο U=4.5 και περιμετρικά τοίχους ύψους Ο.5μ και διαχωριστική επιφάνεια το δάπεδο του ισογείου. Οταν πάω να τρέξω το πρόγραμμα μου ζητάει να δηλώσω υποχρεωτικά διαφανή (που όμως προφανώς η μπαζωμένη πλάκα δεν έχει παράθυρα) και διείσδυση αέρα και δεν προχωράει. Τι κάνουμε? 

Link to comment
Share on other sites

Το βγάζει σαν σφάλμα κάτι φορές, κάνε μια δοκιμή με επιφάνεια ανοίγματος 0.001τμ ή/και μια πολύ μικρή διείσδυση.

Απλά αυτό που περιγράφεις, θέλει ως διαχωριστική με U=2.00 την υπερυψωμένη πλάκα, μετά περιγραφή του ΜΘΧ κάτω από αυτή την πλάκα (στο πεδίο που περιγράφεις τον ΜΘΧ), δηλαδή τοίχους με ύψος 0.5μ πάνω από το έδαφος (υπερύψωση) και όσο ύψος κρίνεις για τοίχους κάτω από το έδαφος (εγώ βάζω συνήθως 1μ) και μετά, την πλάκα του MΘΧ (προς έδαφος) με U=4.50. Αν θεωρείς ότι δεν κατεβαίνει το τοιχίο κάτω από το έδαφος, τότε βάζεις μόνο το 0.5μ.

Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ για μονοκατοικία με πλάκα προς μπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, vskan said:

Επανέρχομαι στο θέμα Ισόγειας μονοκατοικίας πάνω σε υπερυψωμένη κατα 0.5μ μπαζομένη πλάκα.

Προσπαθώ να ορίσω την υπερυψωμένη μπαζομένη πλάκα ως ΜΘΧ όπως λέει η ΤΟΤΕΕ με εικονικό δάπεδο U=4.5 και περιμετρικά τοίχους ύψους Ο.5μ και διαχωριστική επιφάνεια το δάπεδο του ισογείου. Οταν πάω να τρέξω το πρόγραμμα μου ζητάει να δηλώσω υποχρεωτικά διαφανή (που όμως προφανώς η μπαζωμένη πλάκα δεν έχει παράθυρα) και διείσδυση αέρα και δεν προχωράει. Τι κάνουμε? 

Εξετάζεις τμήμα κτιρίου ή ολόκληρο κτίριο? Αν το πρώτο μπορείς να το πας το απλοποιητικά θεωρώντας το δάπεδο σε επαφή με μθχ και βαζοντας U/2 (τιμή του U προς μθχ).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ L-Nikos. Μου το είχε κάνει και σε μια άλλη προσπάθεια.  Εσένα σου έχει ποτέ περάσει?

Akis 73 είναι μονοκατοικία οπότε ολόκληρο κτήριο που σημαίνει ότι δεν μπορώ να πάω απλοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτές τις "μόντες" συνήθως μου λειτουργεί.

Τώρα όμως τρέχω ένα, που βγάζει "περίεργες τιμές" αλλά δεν αναφέρει διείσδυση ή κουφώματα. Απλά λέει σφάλματα στο "Κτίριο 1", που δεν υπάρχει, γιατί δεν έχω βάλει ακόμα σενάριο.

Ξέρει κάποιος τί άλλο μπορεί να φταίει; Έχω βάλει ανοίγματα στο ΜΘΧ και διείσδυση στο ΜΘΧ και έχω τσεκάρει και τις έξτρα γραμμές σε κέλυφος και συστήματα και φαίνονται όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.