Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΘΧ σε ΠΕΑ (1/2U)


antboton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

L-Nikos Από την στιγμή που σου λέει σφάλμα στο Κτήριο 1 το πρόβλημα λογικά υπάρχει εκεί. Εάν δεν έχεις καν κτήριο 1 φτιάξε ένα με αντιγραφή να δεις τι θα σου βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήταν Ζώνη 1, λάθος  το διάβασα!

Επίσης, ύστερα από ψάξιμο είδα, ότι είχα αφήσει μια μεσοτοιχία χωρίς να γράψω τα τ.μ. της... Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα,

Σε διαμέρισμα Α ορόφου έβαλα Δάπεδο που εχει επαφή με πυλωτή ΜΘΧ και μου το έβγαλε κατηγορία Ε στη μεση περίπου 1,96

Συνάδελφος μου είπε ότι δεν έπρεπε να βάλω καθολου την επαφή του δαπέδου. Σε αυτή την περίπτωση είδα οτι το βγαζει παλι Ε αλλά 2,26 οριακά με Ζ. Πρέπει να κάνω ανάκληση; Και αν ναι ποια είναι η διαδικασια. Το ΠΕΑ ειναι για ενοικιαση και όχι για εξοικονομω αν αυτό παιζει καποιο ρολο. Ποιο είναι το σωστό τελικά;

 

Ευχαριστώ

  

Edited by sikyonios
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sikyonios said:

Καλημέρα,

Σε διαμέρισμα Α ορόφου έβαλα Δάπεδο που εχει επαφή με πυλωτή ΜΘΧ 😉και μου το έβγαλε κατηγορία Ε στη μεση περίπου 1,96 Αφου έχεις πυλωτή βάζεις επαφή σε εξωτερικό περιβάλλον!

Συνάδελφος μου είπε ότι δεν έπρεπε να βάλω καθολου την επαφή του δαπέδου. 😃Σε αυτή την περίπτωση είδα οτι το βγαζει παλι Ε αλλά 2,26 οριακά με Ζ. Πρέπει να κάνω ανάκληση; Και αν ναι ποια είναι η διαδικασια. Το ΠΕΑ ειναι για ενοικιαση και όχι για εξοικονομω αν αυτό παιζει καποιο ρολο. Ποιο είναι το σωστό τελικά;

Μήπως να διαβάζατε προσεκτικώτερα τις ΤΟΤΕΕ 1+2 πριν κάνετε ΠΕΑ, γιατί αν σας εντωπίσουν με τα λάθη που κάνετε, τα πρόστιμα θα είναι πολλαπλάσια της αμοιβής του πΕΑ που πήρατε?

Λέω εγω τώρα.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Τι είδους δάπεδο έχεις (οριακή συνθήκη)? Διότι όπως τα γράφεις δεν βγαίνει άκρη

Πλάκα μπετόν δάπεδο διαμερίσματος και από κάτω κεντρική είσοδο και πυλωτή. Το διαμέρισμα είναι Α΄ Ορόφου. Στην Τ.Ο.Τ.Ε.Ε 20701-2/2021 στην παράγραφο 2.6.1 σελ 41 αναφέρει "Ωστόσο, εναλλακτικά παρέχεται η δυνατότητα σε όλες τις περιπτώσεις που το δομικό στοιχείο έρχεται σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο να ληφθεί κατά απλοποιητική παραδοχή ως τιμή του μειωτικού συντελεστή bu = 0,50." Δεν αναφέρεται όμως πουθενά αν έχεις μικτό χώρο δηλαδή πυλωτή και κεντρική είσοδο βάζεις αέρα ή ΜΘΧ. Ο συντελεστής πάντως μπορεί να είναι 0,50 και στις 2 περιπτώσεις αναφέρει η ΤΟΤΕΕ. 

Ερμηνεύω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όπως σου ανέφερε ο συν/φος @dib πιο πάνω τα έχεις μπερδέψει κάπου. Αν έχεις δάπεδο εν μέρει σε επαφή με εξωτ. αέρα και εν μέρει με μθχ, τότε το καταχωρείς ακριβώς έτσι και όχι όλο το δάπεδο σε μθχ. Διάβασε καλά την 1η ΤΟΤΕΕ.

Edited by akis73
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι είπε ο συνάδελφος. Απλά λέω ότι έχει επαφή και με κεντρική είσοδο που είναι κλειστός ΜΘΧ. Σε αυτή την περίπτωση βάζουμε μόνο την πυλωτή και αγνοούμε την κεντρική είσοδο;  Επίσης αν βάλω επαφή με αέρα το δάπεδο το Τ βγαίνει 2,25 και αν δεν βάλω τίποτα και το αγνοήσω το Τ είναι 2.26. Το Τ βγαίνει 1,96 μόνο όταν έβαλα επαφή με ΜΘΧ. Όλα κατηγορία Ε.   

Επίσης μία ακόμα ερώτηση πρέπει να κάνω ανάκληση και για λάθος ΚΑΕΚ; Μου έδωσε λάθος ΚΑΕΚ ο ιδιοκτήτης. Το λάθος μου είναι που δεν ζήτησα το χαρτί και βασίστηκα σε αυτόν. Τέλος πάντων.   

Μόνο γραπτά όλα θα πρέπει. Το λέω για όλους τους συναδέλφους. Μόνο έτσι είμαστε κατοχυρωμένοι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.