Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΜΠΔ (Ξάνθη) μόρια;


Recommended Posts

γεια σε όλους σας. καταρχάς συγνώμη δεν ήξερα που έπρεπε να αναρτήσω το θέμα αυτό...

 

 

είμαι 17 ετών, έδωσα φέτος πανελλήνιες και έβγαλα 16109 μόρια, επιθυμώ να περάσω στο Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής & Διοίκησης στη ΞΑΝΘΗ. έχω ακούσει πολλές εκτιμήσεις αλλά εδώ πιστεύω ότι θα είναι κάπως πιο αξιόπιστες για ποια πιστεύεται θα είναι η βάση του τμήματος....

(θα το εκτιμούσα αν υπήρχε και αιτιολόγηση)

 

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σαν πατέρας συνομηλίκου σου , παρακολουθώ και εγώ το θέμα των αναμενόμενων βάσεων .

 

Εχω λοιπόν να σου πω ότι στο 2ο και 4ο πεδίο έχουμε από πέρσι λόγω της φετεινής δυσκολίας των θεμάτων μιά πτώση κατά μέσο όρο 1000 μορίων .

 

Αυτό σημαίνει ότι κάποια τμήματα θα πέσουν λιγότερο από 1000 μόρια , αλλά και κάποια άλλα πολύ περισσότερο ώστε να καλυφτεί η διαφορά των πρώτων .

 

Γιά το πόσο όμως ακριβώς εκτιμάται κάθε σχολή , μιά αναζήτηση στο νετ θα σε διαφωτίσει .

 

Δες και στο edu4u .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σαν πατέρας συνομηλίκου σου , παρακολουθώ και εγώ το θέμα των αναμενόμενων βάσεων .

 

Εχω λοιπόν να σου πω ότι στο 2ο και 4ο πεδίο έχουμε από πέρσι λόγω της φετεινής δυσκολίας των θεμάτων μιά πτώση κατά μέσο όρο 1000 μορίων .

 

Αυτό σημαίνει ότι κάποια τμήματα θα πέσουν λιγότερο από 1000 μόρια , αλλά και κάποια άλλα πολύ περισσότερο ώστε να καλυφτεί η διαφορά των πρώτων .

 

Γιά το πόσο όμως ακριβώς εκτιμάται κάθε σχολή , μιά αναζήτηση στο νετ θα σε διαφωτίσει .

 

Δες και στο edu4u .

 

Πρωτα απ'ολα σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση....

Οταν λετε για πτωση 1000 μοριων δεν ειμαι τοσο σιγουρος,ειμαι και εγω απο αυτους που την θεωρουν πολυ μεγαλη....

Στο θεμα μας ομως τωρα,εκανα αναζήτηση και το μονο που βρηκα ειναι αυτο που μου εχετε ηδη προτεινει(edu4u) το οποιο προβλεπει την σχολη στα 15950 αλλα για να ειμαι σιγουρος θελω να δω και αλλα site.Θελω να δω πολλες προβλεψεις για να καταλαβω χοντρικα που θεωρουν οτι θα κυμανθεί(πχ στο εθνος την προεβλεψαν 15700...)

 

για αυτο ρωτω προσωπικες εκτιμησεις καθως και προτασεις απο αλλα sites.

 

π.χ. δεν μπορω να βρω πουθενα τις προβλεψεις του κ. κατσίκι....

Link to comment
Share on other sites

Η πτώση προκύπτει από το άθροισμα ανά ΓΒΠ από φέτος με πέρσι και πρόπερσι .

 

Δηλαδη πόσοι έχουν πάνω από 18 , 17 κλπ

 

Γιά τα άλλα ψάξε στο νετ .

Link to comment
Share on other sites

Η πτώση προκύπτει από το άθροισμα ανά ΓΒΠ από φέτος με πέρσι και πρόπερσι .

 

Δηλαδη πόσοι έχουν πάνω από 18 , 17 κλπ

 

Γιά τα άλλα ψάξε στο νετ .

 

ναι οκ αλλα δεν τα καταλαβαινω αυτα με τους γενικους βαθμους προσβασης δλδ ολοι γραψαμε ασχημα οκ αλλα ποσο θα πεσει η σχολη;;;

με ενδιαφερει η συγκεκριμενη σχολη ειλικρινα...ποια αλλη προβλεψη γνωριζετε;;;εκτος και αν εννοειται οτι θα πεσει 1000 μορια που το βρισκω λιγο υπερβολικο...

εψαξα στο νετ αλλα δεν βρισκω αλλο site με προβλεψεις....απλα οτι θα πεσουν γενικα Χ μορια στο Χ πεδιο

 

θελω για τους μηχ. παρ. κ διοικ. ξαθνης οποιαδηποτε πληροφορια και πηγη θα εκτιμώταν δέοντος....

Link to comment
Share on other sites

Μα από την στιγμή που δεν γνωρίζουμε τα μηχανογραφικά και τις προτιμήσεις των παιδιών , μόνο γενικές προβλέψεις μπορούμε να κάνουμε .

 

Τις ειδικότερες τις κάνουν οι φροντιστές και τα σάιτ τους .

 

Τώρα γιά την σχολή σου , είναι μακρυνή επαρχία , δεν ξέρω αν έχει τα δικαιώματα των χανίων , αλλά λογικά τα 1000 μόρια θα είναι σίγουρα .

 

Κάνε όμως 3 βδομάδες ακόμα υπομονή , ζήσε το καλοκαίρι σου και όλα θα γίνουν .

Link to comment
Share on other sites

Μα από την στιγμή που δεν γνωρίζουμε τα μηχανογραφικά και τις προτιμήσεις των παιδιών , μόνο γενικές προβλέψεις μπορούμε να κάνουμε .

ναι οκ το καταλαβαινω αυτο

 

Τις ειδικότερες τις κάνουν οι φροντιστές και τα σάιτ τους .

ναι αλλα δεν βρισκω αλλο site περα απο το edu4u!!!παρακαλω καποια αλλη πηγη,δεν ειναι οτι δεν εψαξα απλα δεν βρισκω

 

 

 

Τώρα γιά την σχολή σου , είναι μακρυνή επαρχία , δεν ξέρω αν έχει τα δικαιώματα των χανίων , αλλά λογικά τα 1000 μόρια θα είναι σίγουρα .

 

ναι εχει τα δικαιωματα των χανιων(δλδ ειχει τις δυνατοτητες μηχανολογου μηχανικου) και για αυτο το λογο ρωταω για την πτωση...(αν θα την επιλεξουν πολλα ατομα λογω της αλλαγης στο ΤΕΕ)

 

 

 

 

 

Κάνε όμως 3 βδομάδες ακόμα υπομονή , ζήσε το καλοκαίρι σου και όλα θα γίνουν .

 

χα,ευκολο να το λες δυσκολο να το κανεις....δεν μπορω εχω αγωνια να δω που θα περάσω

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, η δικη μου εκτιμηση: Παρακολουθω το θεμα εδω κ πολλα χρονια. Αλλοτε υπηρχε ανοδος, κ αλλοτε υπηρχε πτωση τοσο στο τμημα των Χανιων οσο κ στο τμημα της Ξανθης. Απο το 2008-2009 ομως και μετα (οποτε κ το ζητημα των επαγγελματικων δικαιωματων επιλυθηκε σχεδον οριστικα), ανεβαινουν ραγδαια και τα 2 κατα 500-600 μορια. Δεδομενου οτι ανηκουν και τα 2 στα τμηματα βασεων 15000 εως 18000 μορια, θεωρω οτι οχι μονο δε θα υπαρχει πτωση αλλα θα υπαρχει ανοδος απ' τη στιγμη που οι αριστουχοι που στοχευαν στις υψηλοβαθμες σχολες των μηχανολογων ειναι κατα πολυ λιγοτεροι, οποτε και θα αναζητησουν τις αμεσως πιο κατω ευκαιριες που ανταποκρινονται στα ονειρα-απαιτησεις-επιλογες τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.