Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θερμικές απώλειες με θερμογέφυρες


zio7

Recommended Posts

zio7, ευχαριστώ και πάλι για την γρήγορη απάντηση σου

 

τουλάχιστον κάτι είναι και αυτό που ανέβασες

 

νασαι καλά

Link to comment
Share on other sites

η μέθοδολογία ΕΝ 12831 έχει ενσωματωθεί απότι θυμάμαι εδώ και 2 χρόνια στα λογισμικά.

Τώρα εάν μπορούμε να την χρησιμοποιούμε προφανώς και μπορούμε αφού είναι μια από τις τρεις επιλογές που έχουμε. προβλέπω όμως να γίνεται υποχρεωτική καθότι συμβαδίσει και έχει κοινές καταβολές με τον ΚΕΝΑΚ και το κτίριο αναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε ρε παιδιά; Κι εμένα μου έκαναν δεκτή μελέτη με το EN 12831 αλλά από "καλή θέληση" και γιατί "λογικά έτσι θα έπρεπε να υπολογίζονται οι θερμικές απώλειες από τη στιγμή που τέθηκε σε ισχύ ο ΚΕΝΑΚ".

Συμφωνώ με το σκεπτικό του ελεγκτή μηχανικού, και θα ήθελα να έχει λήξει αυτό το θέμα, όμως αυτό απέχει παρασάγγες από το ότι υπάρχει και αντίστοιχο ελληνικό πρότυπο που (για τις θερμογέφυρες -για παράδειγμα) να συμβαδίζει με τις ΤΟΤΕΕ.

Προσωπικά δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πληρώνω τους κάθε λογής προστάτες της κάθε "4Μ" για μαϊμού "αναβαθμίσεις", οπότε όποια παραδοχή σε θερμογέφυρες (μόνο) έκανα ήταν λίγο έως πολύ (ίσως και πάρα πολύ) ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ. Μια Δοκιμή έκανα, γιατί με έπαιρνε, μιας και με όποιο από τα δύο DIN και να πήγαινα, πάλι "εκτός ορίων" από άποψη υπερδιαστασιολόγησης θα ήμουν.

Άκου εκεί: "Βοήθησε και το λογισμικό (χρησιμοποιώ 4Μ) που στα τελευταία updates οι θερμογέφυρες του ΚΕΝΑΚ έγιναν ίδιες με τις θερμογέφυρες των θερμικών απωλειών κατά ΕΝ12831.

Περιμένουμε τα αντίστοιχα και στα ψυκτικά φορτία....."

Η κάθε "4Μ' μπορεί αυθαίρετα να τις έκανε ίδιες. Ελληνικό πρότυπο που να ισχύει υποχρεωτικά, και να έχει προσαρμοστεί με απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ και των σχετικών ΤΟΤΕΕ (καθώς κι αυτών των δύο παλιών που πρέπει ν' αλλάξουν), υπάρχει;

Δηλαδή τι είναι η κάθε εταιρεία (κλεψιμαίικου) λογισμικού; Οργανισμός Τυποποίησης;

Link to comment
Share on other sites

Ας πεί κάποιος συντονιστής αν επιτρέπεται για να ανεβάσω τις σελίδες

 

Ανέβασέ το να δούμε για τι πρόκειται... και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά ποιό απο τα 2 πρότυπα είναι ορθότερο να χρησιμοποιήσουμε; Απο ότι κατάλαβα είναι στην κρίση του μελετητή.

Link to comment
Share on other sites

Το ορθότερο είναι να χρησιμοποιούμε το ΕΝ 12831 καθώς είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

 

Όπως προαναφέρθηκε το DIN 77 δίνει χαμηλότερες θερμικές απώλειες. Συνεπώς στο σύστημα θέρμανσης θα προκύψει μικρότερος λέβητας από το απαιτούμενο. Κατ' επέκταση είτε θα εγκαταστήσεις μικρότερο λέβητα από το απαιτούμενο και θα κρυώνουν οι ένοικοι είτε θα εγκαταστήσεις μεγαλύτερο από της μελέτης και θα έχεις πέναλτι στο ενεργειακό πιστοποιητικό (σε οριακές περιπτώσεις μπορεί να σε ρίξει 1 κατηγορία).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γιατί έχω την εντύπωση ότι κανονικά θα έπρεπε να γίνεται η μελέτη μόνο με το ΕΝ 12831 κι όχι το DIN77 πλέον;

Νομίζω ότι σε κάποια από τις ΤΟΤΕΕ για τον ΚΕΝΑΚ αναφέρεται αυτό, αν θυμάται κάποιος ας βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχω την εντύπωση ότι κανονικά θα έπρεπε να γίνεται η μελέτη μόνο με το ΕΝ 12831 κι όχι το DIN77 πλέον;

 

Σ' αυτό έχεις δίκιο αλλά δεν θυμάμαι να το αναφέρει σε κάποια ΤΟΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

γράφει στο ΤΕΕ :

"...Οι θερμικές απώλειες ενός επιμέρους χώρου από θερμογέφυρες δεν μπορούν να καθοριστούν ως ποσοστό γιατί διαφοροποιούνται σημαντικά ανάλογα την περίπτωση από 15% έως και 50%."

Αρχικά, αυτό είναι λάθος, διότι αφού κανείς την ενεργειακή μελέτη στον συγκεντρωτικό πίνακα για την επάρκεια βρίσκεις τις απώλειες ανά βαθμό θερμοκρασίας λόγω δομικών στοιχείων και λόγω θερμογεφυρών καθώς και τις ολικές απώλειες. Έτσι μπορείς να βρεις το ποσοστό λόγω θερμογεφυρών(συνήθως είναι 20%-25% και όχι 50%!). Το τεκμηριώνεις και το ενσωματώνεις στις υπόλοιπες προσαυξήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχετε καταλήξει κάπου;

 

Ποιο DIN τελικά;

 

Διάβασα και αυτό από ti soft.

 

Μετά την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ και την εισαγωγή των γραμμικών θερμογεφυρών στη ζωή μας πολλές πολεοδομίες απαιτούν να εμφανίζονται οι θερμογέφυρες και στον υπολογισμό των θερμικών απωλειών αλλά χωρίς να γίνεται χρήση του ΕΝ12831. Για να ξεπεράσουμε το παράδοξο αυτό, εμείς στην Ti-Soft, κάναμε το εξής. Αν έχετε επιλέξει το Πρότυπο DIN 4701 και στο λογιστικό φύλλο με τις επιφάνειες του δωματίου χρεώσετε μία γραμμική θερμογέφυρα τότε αυτή συμμετέχει στον υπολογισμό των θερμικών απωλειών από μεταφορά. (Εικόνα 3)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.