Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα ΥΔΕ & φωτοβολταϊκά


jsk

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

θα ήθελα την βοήθεια σας στην συμπλήρωση ενιαίας ΥΔΕ για κατοικία με φωτοβολταϊκό στην στέγη ώστε να κατατεθεί αίτηση ενεργοποίησης (Net Metering) στον ΔΕΔΔΗΕ.Τι επιπλέον στοιχεία χρειάζεται να αναφέρουμε για το φωτοβολταϊκό σύστημα και σε ποια σημεία της έκθεσης; Εφόσον ο αντιστροφέας δεν έχει συνδεθεί στο δίκτυο περιοριζόμαστε στον εποπτικό έλεγχο με βάση το πρότυπο ΕΛΟΤ ή ΚΕΗΕ όπως την υπόλοιπη εγκατάσταση; Αν κάποιος μπορεί να ανεβάσει ένα παράδειγμα συμπληρωμένης ΥΔΕ με ΦΒ θα βοηθούσε αρκετά!

 

Ευχαριστώ!  

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα!

Για να συμπληρώσει μία ΥΔΕ ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος πρέπει να έχει την κατάλληλη βεβαίωση αναγγελίας, σωστά; Στην δική μου περίπτωση είμαι κάτοχος 4ης ομάδας - Α ειδικότητας αλλά και εγκαταστάτης φωτοβολταικών μικρής κλίμακας (ως 10 kW). 

 

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ (ως Διπλ. Μηχανικός) να μπορώ να κάνω την εγκατάσταση και την ΥΔΕ για εγκαταστάσεις μεγαλύτερες των 10 kW? Αν όχι, τί διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν είναι υποχρεωτική η χρήση ΔΔΡ σε ΦΒ πάρκο 100KW;

Edited by filkon
Link to comment
Share on other sites

και ναι και όχι.

Σε γραμμές όπου δεν θα βάλεις ρελέ πχ Inverter θα πρέπει να προσκομίσεις

- Μελέτη της παρ. 7 του άρθρου 1 της απόφασης Φ Α΄50/12081/642/26.7.2006

-Έντυπο ΕΠΕΔΔΡ

 

Στα υπόλοιπα κυκλωματα- γραμμές πχ συναγερμοί φωτα κτλ κτλ επιβάλλεται η χρήση ρελέ διαρροής. 

Link to comment
Share on other sites

Bill 22, ευχαριστώ για την απάντηση. Βέβαια νομίζω η νομοθεσία που απαιτεί τη μελέτη είναι το ΦΕΚ 4825Β/24-12-2019. Υπάρχει κάπου υπόδειγμα της μελέτης αυτής; Kαι βάσει ποιού προτύπου θα συντάξω την ΥΔΕ; Ισχύει το 18μηνο από την ημερομηνία δημοσίευσης της 4654Β_2021;

Edited by filkon
Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά ο ΕΛΟΤ δεν περιλαμβάνει σταθμούς παραγωγής ενέργειας. Οπότε δεν είναι υποχρεωτική η χρήση ΔΔΡ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

σε φωτοβολταικό σταθμό σε οικία με το πρόγραμμα Φωτοβολταϊκά στην στέγη μέχρι 6 kw οπού δεν γίνεται συμψηφισμός ενέργειας αλλά ο παράγωγος πληρώνεται .... η σύνδεση του συστήματος γίνεται από την μεριά του δεδδηε και μετα το μετρητή κατανάλωσης χωρίς πίνακα απομόνωσης θέλω να ρωτήσω στην ΥΔΕ της οικίας λογικά δεν πρέπει να φαίνεται η Φωτοβολταϊκά εγκατάσταση αφού η σύνδεση γίνεται πριν το ρολόι του καταναλωτή, αρά θέλει και μια ξεχωριστή ΥΔΕ για την Φωτοβολταϊκη εγκατάσταση ;;;

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, george68 said:

στην ΥΔΕ της οικίας λογικά δεν πρέπει να φαίνεται η Φωτοβολταϊκά εγκατάσταση αφού η σύνδεση γίνεται πριν το ρολόι του καταναλωτή, αρά θέλει και μια ξεχωριστή ΥΔΕ για την Φωτοβολταϊκη εγκατάσταση ;;;

Κανονικά θες δυο ΥΔΕ και θα βάλεις τον ίδιο αριθμό παροχής.

Εγώ αυτό έκανα  με τις στέγες στο προηγούμενο πορογραμμα.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.