Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα ΥΔΕ & φωτοβολταϊκά


jsk

Recommended Posts

ΕΛΟΤ HDE 384, σελ. 10: "103.3 Η παρούσα έκδοση δεν εφαρµόζεται: ... η) στις εγκαταστάσεις που προορίζονται για δηµόσια διανοµή ηλεκτρικής ενέργειας θ) στις εγκαταστάσεις παραγωγής και µεταφοράς που τροφοδοτούν τις εγκαταστάσεις του εδαφίου

η)

 

Σηµείωση: Στις εγκαταστάσεις των περιπτώσεων η) και θ), είναι δυνατόν να εφαρµόζεται εν όλω ή εν µέρει η παρούσα έκδοση, εφόσον κριθεί αυτό σκόπιµο από τον φορέα που έχει την ευθύνη της κατασκευής και της λειτουργίας τους."

 

Άρα, δεν έχει απαραίτητα εφαρμογή ο 384, άρα ΔΕΝ είναι υποχρεωτικοί οι ΔΔΕ ούτε τα πρωτόκολλα ελέγχου. Για να δούμε τι θα μου πουν αύριο και στη ΔΕΗ επ'αυτού...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ναι το ειδα κ γω προσφατα διαβαζοντας καλυτερα τον 384 !!!! Συνάδελφε περιμένουμε να μας ενημερώσεις για το τι θα σου πούν στην ΔΕΗ :smile:

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα κ γω προσφατα διαβαζοντας καλυτερα τον 384 !!!! Συνάδελφε περιμένουμε να μας ενημερώσεις για το τι θα σου πούν στην ΔΕΗ :smile:

 

Έδειξαν κατανόηση... και μου είπαν να συμπληρώσω κανονικά το έντυπο όπως τους το έχει πάει ήδη μια εταιρία! Δεν έχω περιθώριο να το καθυστερήσω γιατί θέλω να παραδώσω. Θα το δούμε καλύτερα από το επόμενο λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Τελικά με τη νέα ΥΔΕ και τα φ/β τι ισχύει? Χρειάζεται να γίνουν όλες οι μετρήσεις ή κάποιες συγκεκριμένες (ή καμία)? Είναι πολύ Ελλαδιστάν η ερώτησή μου, το ξέρω, αλλά ρωτάω από περιέργεια να μάθω τι μπορεί να ζητάει η κάθε ΔΕΗ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρειάστηκε να μετρήσω αντίσταση μόνωσης των καλωδίων και την αντίσταση γείωσης του σπιτιού. Επιπλέον χρειάστηκε ένα σχέδιο όπου φαίνεται η θέση των πάνελ, του πίνακα και του μετατροπέα στο χώρο. Και φυσικά 900 ευρώ για το πολυόργανο καθώς σημειώνεις το σειριακό του αριθμό πάνω στην ΥΔΕ όπως επίσης σημειώνεις και τον αριθμό της ΑΠΥ που κόβεις. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Στα ΦΒ ακόμη την ΥΔΕ δε μου έχει τύχει πουθενά να τη ζητούν υποχρεωτικά πλήρη με μετρήσεις κλπ. Έτυχε σε κάποιον αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Από μετρήσεις στη νέα ΥΔΕ για φβ: η αντίσταση μόνωσης των καλωδίων, η αντίσταση γείωσης και μετά τη σύνδεση μετρήσεις βρόγχου σφάλμ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.